TUILES DUROMER CANADA INC. (Corporation# 1926195) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 1985.
| Corporation ID | 1926195 |
| Business Number | 105419337 |
| Corporation Name | TUILES DUROMER CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1600 Boul. Industriel Magog QC J1X 4V9 |
| Incorporation Date | 1985-05-28 |
| Dissolution Date | 2002-12-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KEITH LAVERS | 308 FLEET DRIVE, BEACOSNFIELD QC H9W 2K7, Canada |
| RODOLPHE DUBE | 29 CHEMIN ROGER, COWANSVILLE QC J2K 3G8, Canada |
| LUC LAJOIE | 194 RUE BEAULIEU, DEAUVILLE QC J0B 1N0, Canada |
| MARC GAGNE | 35 LOTBINIERE, BROMONT QC J0E 1L0, Canada |
| MERRILL BOUCHER | CHEMIN GAGE, STANBRIDGE QC J0J 2H0, Canada |
| CHRISTIAN POPE | 4 PLACE VILLE MARIE, MONTREAL QC , Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-27 | 1985-05-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-03-02 | current | 1600 Boul. Industriel, Magog, QC J1X 4V9 |
| Name | 1985-05-28 | current | TUILES DUROMER CANADA INC. |
| Status | 2002-12-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-09-02 | 2002-12-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1988-10-20 | 1989-09-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-12-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 1985-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1988 | 1987-11-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1987 | 1987-11-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Magog Tiles Inc. | 1600 Boul. Industriel, Magog, QC J1X 4V9 | 1988-12-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pro-clyde Equipments Inc. | 1600 Boulevard Industriel, Magog, QC J1X 4V9 | 1998-03-20 |
| Vaccu-concept Inc. | 1782 Boul Industriel, Magog, QC J1X 4V9 | 1996-11-28 |
| Conceptromec Inc. | 1782 Boul. Industriel, Magog, QC J1X 4V9 | 1993-07-26 |
| I.t.i. Omnitech Inc. | 1490 Boul. Industriel, Magog, QC J1X 4V9 | 1989-10-06 |
| Erisa Marine Inc. | 1700 Boul Industriel, Magog, QC J1X 4V9 | 1989-04-14 |
| Les Ateliers D'usinage Jean Poitras Inc. | 1740 Boulevard Industriel, Magog, QC J1X 4V9 | 1984-09-21 |
| Gestion Armand Lamoureux & Fils Ltee | 1700 Boul. Industriel, Magog, QC J1X 4V9 | 1983-12-28 |
| Jelcar Inc. | 1600 Boul Industriel, Magog, QC J1X 4V9 | 1983-06-16 |
| Les Metaux R. Hinse Ltee | 1500 Boul. Industriel, Magog, QC J1X 4V9 | 1978-10-20 |
| Les Produits Octoplast Inc. | 1700 Boulevard Industriel, Magog, QC J1X 4V9 | |
| Find all corporations in postal code J1X4V9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KEITH LAVERS | 308 FLEET DRIVE, BEACOSNFIELD QC H9W 2K7, Canada |
| RODOLPHE DUBE | 29 CHEMIN ROGER, COWANSVILLE QC J2K 3G8, Canada |
| LUC LAJOIE | 194 RUE BEAULIEU, DEAUVILLE QC J0B 1N0, Canada |
| MARC GAGNE | 35 LOTBINIERE, BROMONT QC J0E 1L0, Canada |
| MERRILL BOUCHER | CHEMIN GAGE, STANBRIDGE QC J0J 2H0, Canada |
| CHRISTIAN POPE | 4 PLACE VILLE MARIE, MONTREAL QC , Canada |
| City | MAGOG |
| Post Code | J1X4V9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tuiles Mwmb Canada Inc. | 5 De La RiviГЁre Ch., Luskville, QC J0X 2G0 | 2016-04-01 |
| Tuiles Uro-sil Inc. | 15 River Road, Temiscaming, QC J0Z 3R0 | 1985-09-27 |
| Les Tuiles Johnny Inc. | 11555 Barthelemy, Montreal, QC H1E 2V8 | 1987-09-11 |
| Les Tuiles Labbe Ltee | 14 Rue Granada, Kirkland, QC H9H 3P8 | 1981-11-30 |
| J.l.s. Tuiles Ceramiques Inc. | 115 Grandes-fourches, Sherbrooke, QC J1H 5G4 | 1979-10-22 |
| Les Tuiles Au Toit Inc. | 115 St-jacques, St-boniface De Shawinigan, QC G0X 2L0 | 1981-12-08 |
| Tuiles Fendler Kachelofen Inc. | 104 Ch. Byers, Lac Brome, QC J0E 1K0 | 1987-05-26 |
| Les Tuiles De Fibre D'amerique Inc. | 153 Rue Du Temple, Beauport, QC G1E 5A6 | 1993-04-28 |
| Les Ciments Et Tuiles Ferrante Et Fils Inc. | 36 15e Rue, Rouyn Noranda, QC J9X 2K3 | 1993-05-06 |
| Les Entreprises Carreaux & Tuiles Di Staulo Inc. | 1040 Rue Mistral, Montreal, QC H2P 1S2 | 1984-06-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on TUILES DUROMER CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.