CHAPERON ADVERTISING INC. (Corporation# 1926012) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 1985.
| Corporation ID | 1926012 |
| Business Number | 104343504 |
| Corporation Name |
CHAPERON ADVERTISING INC. PUBLICITE CHAPERON INC.- |
| Registered Office Address |
1117 Ste-catherine St W Suite 711 Montreal QC H3B 1H9 |
| Incorporation Date | 1985-05-29 |
| Dissolution Date | 1999-10-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN L. CHAPDELAINE | 25 EASTGABLES COURT, BEACONSFIELD QC H9W 4G9, Canada |
| MICHEL BERGERON | 4696 DU COURLIS, ST.AUGUSTIN QC G3A 2G6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-28 | 1985-05-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-05-29 | current | 1117 Ste-catherine St W, Suite 711, Montreal, QC H3B 1H9 |
| Name | 1989-07-25 | current | CHAPERON ADVERTISING INC. |
| Name | 1989-07-25 | current | PUBLICITE CHAPERON INC.- |
| Name | 1985-05-29 | 1989-07-25 | 143560 CANADA INC. |
| Status | 1999-10-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1999-09-07 | 1999-10-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-05-29 | 1999-09-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-29 | Dissolution | Section: 210 |
| 1985-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1997 | 1993-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1993-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Peel Pub LicitÉ Inc. | 1117 Ste-catherine St W, Suite 317, Montreal, QC H3B 1H9 | 1993-06-02 |
| Peel Pub West Island Inc. | 1117 Ste-catherine St W, Suite 317, Montreal, QC H3B 1H9 | 1995-02-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3218490 Canada Inc. | 1117 Ste-catherine St West, Suite 922, Montreal, QC H3B 1H9 | 1996-01-12 |
| Pub Rue William Inc. | 1117 Ste-catherine West, Suite 317, Montreal, QC H3B 1H9 | 1992-02-03 |
| 2759462 Canada Inc. | 1107 Ste-catherine Street West, Montreal, QC H3B 1H9 | 1991-10-03 |
| Peel Pub Construction Inc. | 1107 Rue Ste-catherine Ouest, Montreal, QC H3B 1H9 | 1991-08-28 |
| 2721236 Canada Inc. | 1117 Sainte-catherine St. W., Suite 407, Montreal, QC H3B 1H9 | 1991-06-03 |
| 2713837 Canada Inc. | 1117 St-catheine Ouest, Suite 606, Montreal, QC H3B 1H9 | 1991-05-07 |
| Voyages Arielle Inc. | 1117 Rue Ste-catherine Ouest, Suite 405, Montreal, QC H3B 1H9 | 1991-03-25 |
| Gestion Peel Pub Inc. | 1107 Ste-catherine O, Montreal, QC H3B 1H9 | 1990-04-25 |
| 157481 Canada Inc. | 1117 Ste-catherine Street W., Suite 707, Montreal, QC H3B 1H9 | 1987-09-28 |
| 157902 Canada Inc. | 1117 St.catherine St.w., Room 305, Montreal, QC H3B 1H9 | 1987-09-04 |
| Find all corporations in postal code H3B1H9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN L. CHAPDELAINE | 25 EASTGABLES COURT, BEACONSFIELD QC H9W 4G9, Canada |
| MICHEL BERGERON | 4696 DU COURLIS, ST.AUGUSTIN QC G3A 2G6, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3B1H9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises Richard Chaperon Inc. | 1260 Rang Elgin, Stratford, QC G0Y 1P0 | 1980-09-08 |
| Publicite Vel-ad Advertising Inc. | P O Box 771, Embrun, ON K0A 1W0 | 1985-05-28 |
| Upn Advertising Inc. | 495 32e Rue, Ville De Saint-georges, QC G5Y 4G8 | |
| B P D Advertising Inc. | 450 Est/east Rue Sherbrooke, Montreal, QC H2L 1J7 | 1978-08-30 |
| Publicite V.s.w. Inc. | 503 Victoria Avenue, Westmount, QC H3Y 2R3 | 1986-07-17 |
| S.m.a. Advertising Ltd. | 220 Chemin Des Diligences, Bromont, QC J2L 0R2 | 1978-07-04 |
| M.s. Advertising Ltd. | 1435 St. Alexander Street, Montreal, QC | 1978-07-25 |
| Publicite Videoboards Advertising Inc. | 801 Decarie Boulevard, Box 731, Montreal, QC H4L 4W2 | 1987-05-19 |
| Publicite Intermac Advertising Inc. | 785 Plymouth St., Mount Royal, QC H4P 1B3 | 1980-07-29 |
| Publicite Viking Advertising Inc. | 10715 48th St., Edmonton, QC T6A 2B6 | 1982-11-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on CHAPERON ADVERTISING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.