143570 CANADA INC. (Corporation# 1925890) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 1985.
| Corporation ID | 1925890 |
| Business Number | 878235860 |
| Corporation Name | 143570 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5761 Honore De Balzac Suite 301 Cote St Luc QC H4W 1T3 |
| Incorporation Date | 1985-05-29 |
| Dissolution Date | 1995-12-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LARRY KLUGERMAN | 5761 HONORE DE BALZAC, SUITE 301, COTE ST LUC QC H4W 1T3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-28 | 1985-05-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-05-29 | current | 5761 Honore De Balzac, Suite 301, Cote St Luc, QC H4W 1T3 |
| Name | 1985-05-29 | current | 143570 CANADA INC. |
| Status | 1995-12-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-09-04 | 1995-12-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-05-29 | 1987-09-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-12-01 | Dissolution | |
| 1985-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 5761 HONORE DE BALZAC |
| City | COTE ST LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 1T3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maflim Inc. | 5761 Honore De Balzac, Apt. 1211, Cote St-luc, QC H4W 1T3 | 1983-08-25 |
| Bedford Apartements Ltd. | 5761 Honore De Balzac, Suite 611, Cote St Luc, QC H4W 1T3 | 1982-06-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 106954 Canada Inc. | 2047 Ward, St. Laurent, QC H4W 1T3 | 1981-06-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LARRY KLUGERMAN | 5761 HONORE DE BALZAC, SUITE 301, COTE ST LUC QC H4W 1T3, Canada |
| City | COTE ST LUC |
| Post Code | H4W1T3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 143570 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.