142652 CANADA INC. (Corporation# 1925342) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 5, 1985.
| Corporation ID | 1925342 |
| Business Number | 877475467 |
| Corporation Name | 142652 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
20 Queen Street West Suite 1104 Toronto ON M5H 3R3 |
| Incorporation Date | 1985-06-05 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHEN HEADFORD | 80 FRONT EAST, SUITE 706, TORONTO ON M5E 1T4, Canada |
| J.R.Y. HUGO | 1 CLARENDON AVE, SUITE 201, TORONTO ON M4V 1H8, Canada |
| RONALD W. LINDEN | 40 OAKLANDS AVE, SUITE 318, TORONTO ON M4V 2Z3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-06-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-06-04 | 1985-06-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-04-17 | current | 20 Queen Street West, Suite 1104, Toronto, ON M5H 3R3 |
| Name | 1985-06-05 | current | 142652 CANADA INC. |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-09-04 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-06-05 | 1987-09-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1985-06-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Iv Ward Publications Ltd. | 20 Queen Street West, Suite 316, Toronto, ON M5H 3R3 | 1979-10-04 |
| Chartwood Developments Limited | 20 Queen Street West, Suite 3000, Toronto, ON M5H 3R4 | 1978-03-01 |
| 164784 Canada Inc. | 20 Queen Street West, 1400, Toronto, ON M5H 2V3 | 1988-11-08 |
| 163884 Canada Inc. | 20 Queen Street West, Suite 1104, Toronto, ON M5H 3R3 | 1988-09-13 |
| Arborite Inc. | 20 Queen Street West, Suite 2700, Toronto, ON M5H 3S1 | 1988-10-28 |
| Lawsim Investments Ltd. | 20 Queen Street West, Suite 1400, Toronto, ON M5H 2V3 | 1992-05-07 |
| Safety-kleen (bc) Ltd. | 20 Queen Street West, Suite 1400, Toronto, ON M5H 2V3 | |
| Bell Sygma Inc. | 20 Queen Street West, Suite 4c, Toronto, ON M5H 3R3 | |
| Services AÉriens Its Inc. | 20 Queen Street West, Suite 1400, Toronto, ON M5H 2V3 | 1996-02-22 |
| Toronto Events Promotion Association | 20 Queen Street West, Suite 2500, Toronto, ON M5H 3S1 | 1996-03-25 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 149242 Canada Inc. | 20 Queen St. W., Suite 1102, Toronto, ON M5H 3R3 | 1986-02-25 |
| 126597 Canada Inc. | 20 Queen Street W., Suite 3501, Toronto, ON M5H 3R3 | 1983-09-07 |
| Seb Canada Inc. | 20 Queen St W, Suite 3300, Toronto, ON M5H 3R3 | 1979-08-09 |
| Canadian Automobile Service Association, Limited | 20 Queen Street, Box 57, Toronto, ON M5H 3R3 | 1922-03-28 |
| Service De Location Du Canada Limitee | 20 Queen St. West, Suite 3400, Toronto, ON M5H 3R3 | 1958-06-18 |
| Loyalty Telecommunications Inc. | 20 Queen St W, Suite 2018 Box 101, Toronto, ON M5H 3R3 | |
| Front Street Technologies Inc. | 20 Queen St W, Suite 2018 Box 101, Toronto, ON M5H 3R3 | 1996-02-22 |
| Front Street Holdings Inc. | 20 Queen St W, Suite 2018 Box 101, Toronto, ON M5H 3R3 | 1996-03-15 |
| 3296709 Canada Inc. | 20 Queen St West, Suite 2106, Toronto, ON M5H 3R3 | 1996-09-18 |
| The Association To Promote Collegiate Entrepreneurship | 20 Queen Street West, Suite 316, Toronto, ON M5H 3R3 | 1997-01-22 |
| Find all corporations in postal code M5H3R3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHEN HEADFORD | 80 FRONT EAST, SUITE 706, TORONTO ON M5E 1T4, Canada |
| J.R.Y. HUGO | 1 CLARENDON AVE, SUITE 201, TORONTO ON M4V 1H8, Canada |
| RONALD W. LINDEN | 40 OAKLANDS AVE, SUITE 318, TORONTO ON M4V 2Z3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5H3R3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 142652 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.