AMADEUS DECOR INC. (Corporation# 1925245) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 6, 1985.
| Corporation ID | 1925245 |
| Business Number | 885171470 |
| Corporation Name |
AMADEUS DECOR INC. DECOR AMADEUS INC. |
| Registered Office Address |
995 Wellington Street Montreal QC H3C 1V3 |
| Incorporation Date | 1985-06-06 |
| Dissolution Date | 1995-11-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| IVAN SIMBERG | 5790 REMBRANDT, APT.201, COTE ST-LUC QC H4W 2V2, Canada |
| ELEANOR BERAZNIK | 5790 REMBRANDT, APT.201, COTE ST-LUC QC H4W 2V2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-06-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-06-05 | 1985-06-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-06-06 | current | 995 Wellington Street, Montreal, QC H3C 1V3 |
| Name | 1985-11-29 | current | AMADEUS DECOR INC. |
| Name | 1985-11-29 | current | DECOR AMADEUS INC. |
| Name | 1985-06-06 | 1985-11-29 | 142662 CANADA INC. |
| Status | 1995-11-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-10-01 | 1995-11-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-06-06 | 1994-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-11-01 | Dissolution | |
| 1985-06-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1992-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dahlgren Equipment Sales Limited | 995 Wellington Street, Suite 220, Montreal, QC H3C 1V3 | 1986-02-13 |
| Immeubles Cofort Inc. | 995 Wellington Street, Suite 233, Montreal, QC H3C 1V3 | 1990-09-07 |
| 157674 Canada Inc. | 995 Wellington Street, Suite 200, Montreal, QC H3C 1V3 | 1987-09-01 |
| Communications Infolio Inc. | 995 Wellington Street, Suite 200, Montreal, QC H3C 1V3 | 1988-02-01 |
| Design Molinart Inc. | 995 Wellington Street, Suite 200, Montreal, QC H3C 1V3 | 1988-05-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3115828 Canada Inc. | 1005 Wellington St, Montreal, QC H3C 1V3 | 1995-02-07 |
| La Corporation Reno-kleen | 995 Wellington Avenue, Suite 110, Montreal, QC H3C 1V3 | 1989-02-20 |
| Kas Boite Inc. | 995 Wellington, Suite 216, Montreal, QC H3C 1V3 | 1988-10-28 |
| Kalpan Ltd. | 995 Wellington, Suite 200, Montreal, QC H3C 1V3 | 1992-05-25 |
| Havelka Marketing Inc. | 995 Wellington, Suite 233, Montreal, QC H3C 1V3 | 1983-02-03 |
| 157378 Canada Inc. | 995 Wellington, Suite 200, Montreal, QC H3C 1V3 | 1987-09-10 |
| Le Groupe Sternfeld Inc. | 995 Wellington, Suite 230, Montreal, QC H3C 1V3 | 1988-08-17 |
| Name | Address |
|---|---|
| IVAN SIMBERG | 5790 REMBRANDT, APT.201, COTE ST-LUC QC H4W 2V2, Canada |
| ELEANOR BERAZNIK | 5790 REMBRANDT, APT.201, COTE ST-LUC QC H4W 2V2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3C1V3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises Creations Amadeus Limitee | 53 Mccaul Street, Apartment 341, Toronto, ON M5T 2W7 | 1977-11-25 |
| Societe Upsilon De Commerce International Decor (suci Decor) Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 2330, Montreal, QC H3B 3M5 | 1997-11-19 |
| Amadeus Innovative Solutions Inc. | 10 Mobray Place, Brampton, ON L6W 4M5 | 2010-08-19 |
| Amadeus, Communication Marketing Inc. | 2290 Rue Metcalfe, Saint-lazare, QC J7T 2C8 | 1994-08-31 |
| SociГ©tГ© De Concerts Amadeus Concert Society Inc. | 22 Toward Road, Nepean, ON K2G 2E4 | 1989-01-18 |
| Les Cuisines Decor Pro Inc. | 7687 Centrale, Ville Lasalle, QC H8P 1L7 | 1987-02-03 |
| Decor & Things Enterprises Inc. | 2980 Rue Watt, Ste-foy, QC | 1979-05-04 |
| Decor F.i.p.'s. Ltee | 154 Laurier Ave. West, Suite 210, Montreal, QC H2T 2N7 | 1987-03-10 |
| F.s.p. Bois Decor Inc. | 9867 Lauzanne, Montreal Nord/north, QC H1H 5A6 | 1983-03-24 |
| Les Editions Decor Aide Ltee | 5445 De Gaspe, Suite 101, Montreal, QC H2T 3B2 | 1975-06-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on AMADEUS DECOR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.