142681 CANADA INC. (Corporation# 1925059) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 10, 1985.
| Corporation ID | 1925059 |
| Business Number | 120277967 |
| Corporation Name | 142681 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1325 Mgr Langlaois Valleyfield QC J6S 1C1 |
| Incorporation Date | 1985-06-10 |
| Dissolution Date | 2000-11-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| F. MASCIOTRA | 7307 CANDIAC, ST-LEONARD QC H1S 2E7, Canada |
| J. DI IOIA | 5352 JEAN-TALON EST, SUITE 226, ST-LEONARD QC H1S 1L4, Canada |
| M. MORIN | 47 CABLES COURT, BEACONSFIELD QC J9W 5H3, Canada |
| C. BOISVERT | 1595 CROISSANT SALZBOURG, BROSSARD QC , Canada |
| N. TAILLON | 12320 25IEME AVENUE, RIVIERE-DES-PRAIRIES QC H1E 1Y2, Canada |
| P. PLOURDE | 220 WILLOWDALE, OUTREMONT QC H3T 1G7, Canada |
| L. BERTRAND | 100 PLACE CHARLES LEMOYNE, LONGUEUIL QC J4K 2T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-06-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-06-09 | 1985-06-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-12-20 | current | 1325 Mgr Langlaois, Valleyfield, QC J6S 1C1 |
| Address | 1991-04-30 | 1999-12-20 | 7250 Boul. Taschereau, Bur. 230, Brossard, QC J4W 1M9 |
| Name | 1985-06-10 | current | 142681 CANADA INC. |
| Status | 2000-11-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-06-10 | 2000-11-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-11-29 | Dissolution | Section: 210 |
| 1999-12-06 | Amendment / Modification | |
| 1985-06-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1999-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1998-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1998-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1325 MGR LANGLAOIS |
| City | VALLEYFIELD |
| Province | QC |
| Postal Code | J6S 1C1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 128566 Canada Inc. | 1325, Boul. Monseigneur-langlois, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 1C1 | 1983-12-01 |
| Restaurant Le GГ©ant Inc. | 1275, Boulevard Monseigneur-langlois, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 1C1 | |
| 4306104 Canada Inc. | 1275, Boulevard Monseigneur-langlois, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 1C1 | |
| Chevrolet Buick Gmc De Valleyfield LtÉe | 1325, Boul. Monseigneur-langlois, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 1C1 | 2019-01-28 |
| 11220535 Canada Inc. | 1325, Boul. Monseigneur-langlois, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 1C1 | 2019-01-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 176031 Canada Inc. | 14 Bord De L'eau, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 0A1 | 1990-11-30 |
| 2814145 Canada Inc. | 63 Blvd. Bord De L'eau, Salaberry De Valleyfield, QC J6S 0A2 | 1992-04-16 |
| 4459431 Canada Inc. | 63 Boul. Du Bord-de-l'eau, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 0A2 | |
| SystГЁmes De ContrГґle IdГ©al Inc. | 133, Boul. Du Bord-de-l'eau, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 0A4 | 2006-11-10 |
| 4287592 Canada Inc. | 133, Boul. Du Bord-de-l'eau, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 0A4 | 2005-05-13 |
| Les Couvres-planchers Paul A. Loiselle & Fils Inc. | 580, Boul Mgr.langlois, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 0A5 | 1983-11-14 |
| 94516 Canada Ltee | 540 Boul Mgr Langlois, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 0A5 | 1979-10-12 |
| 94516 Canada Ltee | 540, Boul. Mgr Langlois, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 0A5 | |
| Les Couvres-planchers Paul A. Loiselle & Fils Inc. | 580, Rue Monseigneur-langlois, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 0A5 | |
| Gestion Gilles Loiselle Inc. | 580, Boul. Monseigneur-langlois, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 0A5 | |
| Find all corporations in postal code J6S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| F. MASCIOTRA | 7307 CANDIAC, ST-LEONARD QC H1S 2E7, Canada |
| J. DI IOIA | 5352 JEAN-TALON EST, SUITE 226, ST-LEONARD QC H1S 1L4, Canada |
| M. MORIN | 47 CABLES COURT, BEACONSFIELD QC J9W 5H3, Canada |
| C. BOISVERT | 1595 CROISSANT SALZBOURG, BROSSARD QC , Canada |
| N. TAILLON | 12320 25IEME AVENUE, RIVIERE-DES-PRAIRIES QC H1E 1Y2, Canada |
| P. PLOURDE | 220 WILLOWDALE, OUTREMONT QC H3T 1G7, Canada |
| L. BERTRAND | 100 PLACE CHARLES LEMOYNE, LONGUEUIL QC J4K 2T4, Canada |
| City | VALLEYFIELD |
| Post Code | J6S 1C1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 142681 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.