BALSA BROADCASTING (CANADA) LTD. (Corporation# 1924265) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 1985.
| Corporation ID | 1924265 |
| Business Number | 884214354 |
| Corporation Name | BALSA BROADCASTING (CANADA) LTD. |
| Registered Office Address |
22 Sir Winston Churchill Ave Suite 405 St-albert AB T8N 1B4 |
| Incorporation Date | 1985-05-28 |
| Dissolution Date | 1989-02-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RONALD A. EAST | 6932 VIEW PLACE, PRINCE GEORGE BC V2K 3Z6, Canada |
| RONALD SMITH | 345 4 AVENUE SOUTH, SASKATOON SK S7K 5S5, Canada |
| ROBERT DAWSON | 1107 BELAVISTA CRESCENT S.W., CALGARY AB T2V 2A9, Canada |
| SCOTT MCCREATH | 8 GREENWOOD PLACE, ST-ALBERT AB T8N 2H5, Canada |
| STANLEY W. DAVIS | 990 HOMER ST., SUITE 303, VANCOUVER BC V6B 2W7, Canada |
| ROBERT W. LAMB | 2215 12ST. S.W., CALGARY AB T2T 3N5, Canada |
| CLINTON FORSTER | 345 4 AVENUE SOUTH, SASKATOON SK S7K 5S5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-27 | 1985-05-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-01-12 | current | 22 Sir Winston Churchill Ave, Suite 405, St-albert, AB T8N 1B4 |
| Name | 1985-05-28 | current | BALSA BROADCASTING (CANADA) LTD. |
| Status | 1989-02-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-09-07 | 1989-02-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-05-28 | 1988-09-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-02-22 | Dissolution | |
| 1985-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1988 | 1987-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1987 | 1987-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1986 | 1987-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pcti Professional Computer Technology Inc. | 22 Sir Winston Churchill Ave, Suite 405, St Albert, AB T8N 1B4 | 1985-05-02 |
| Western Natural Food Company Inc. | 22 Sir Winston Churchill Ave, Suite 609, St Albert, AB T8N 1B4 | 1988-11-30 |
| 171748 Canada Ltd. | 22 Sir Winston Churchill Ave, Suite 609, St-albert, AB T8N 1B4 | 1984-03-20 |
| Island Fire Safe Ltd. | 22 Sir Winston Churchill Ave, Suite 609, St-albert, AB T8N 1B4 | 1985-03-21 |
| 154962 Canada Ltd. | 22 Sir Winston Churchill Ave, St-albert, AB T8N 1B4 | 1987-03-12 |
| U-view Marketing Services Inc. | 22 Sir Winston Churchill Ave, Suite 609, St-albert, AB T8N 1B4 | 1987-10-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pure Growth Canada Ltd. | 15 Beacon Crescent, St Albert, AB T8N 0A2 | 2016-07-25 |
| Cogenesis Corp. | 15 Bellevue Crescent, St. Albert, AB T8N 0A5 | 2017-08-17 |
| 9645535 Canada Inc. | 17 Balmoral Drive, St. Albert, AB T8N 0B7 | 2016-02-25 |
| Jck Contracting Inc. | 37 Belmont Dr, St.albert, AB T8N 0C6 | 2016-08-15 |
| Advanced Concrete Flatwork Inc. | 10106-88th Avenue, Grande Prairie, AB T8N 0C6 | 2004-04-21 |
| 11881086 Canada Inc. | 57 Sturgeon Road, St. Albert, AB T8N 0E8 | 2020-02-02 |
| Onemore Property Inc. | 277 Ridgewood Terrace, St. Albert, AB T8N 0E9 | 2008-01-08 |
| Mike Montana Landscape & Wildlife Photography Inc. | 191 Ridgewood Terrace, St. Albert, AB T8N 0E9 | |
| 6394566 Canada Ltd. | 14 Salisbury Ave, St. Albert, AB T8N 0L8 | 2005-05-21 |
| H2o Swim Pros Incorporated | 5 Gate Avenue, #408, St. Albert, AB T8N 0N3 | 2019-06-18 |
| Find all corporations in postal code T8N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RONALD A. EAST | 6932 VIEW PLACE, PRINCE GEORGE BC V2K 3Z6, Canada |
| RONALD SMITH | 345 4 AVENUE SOUTH, SASKATOON SK S7K 5S5, Canada |
| ROBERT DAWSON | 1107 BELAVISTA CRESCENT S.W., CALGARY AB T2V 2A9, Canada |
| SCOTT MCCREATH | 8 GREENWOOD PLACE, ST-ALBERT AB T8N 2H5, Canada |
| STANLEY W. DAVIS | 990 HOMER ST., SUITE 303, VANCOUVER BC V6B 2W7, Canada |
| ROBERT W. LAMB | 2215 12ST. S.W., CALGARY AB T2T 3N5, Canada |
| CLINTON FORSTER | 345 4 AVENUE SOUTH, SASKATOON SK S7K 5S5, Canada |
| City | ST-ALBERT |
| Post Code | T8N1B4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Balsa Construction Inc. | 44 Pine, Aylmer, QC J9H 3Y9 | 1989-10-13 |
| Balsa Consulting Inc. | 247 Dunsmore Lane, Barrie, ON L4M 7A4 | 2020-09-17 |
| 10303054 Canada Inc. | 230 Boul. Monseigneur-langlois, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 0A7 | |
| Balsa Build & Design Inc. | 11125 240th Street, Maple Ridge, BC V2W 1H6 | 2019-03-15 |
| Balsa Marketing Company Inc. | 1100 Meyerside Drive, Mississauga, ON L5T 1C9 | 1984-12-12 |
| Columbia Kootenay Broadcasting Ltd. | 1800-1067 West Cordova Street, Vancouver, BC V6C 1C7 | |
| Tillsonburg Broadcasting Company Limited | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| Canada One Broadcasting Network Inc. | 3256 Escada Drive, Mississauga, ON L5M 7V5 | 2017-10-16 |
| The Day of Salvation Broadcasting (canada) | 105 Rotary Drive, Scarborough, ON M1B 2J4 | 1988-05-24 |
| North America (canada) Broadcasting Inc. | 160 Bullock Drive, Markham, ON L3P 1W2 |
Please comment or provide details below to improve the information on BALSA BROADCASTING (CANADA) LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.