LES PROPRIETES TRIAD LASALLE INC. (Corporation# 1924206) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 24, 1985.
| Corporation ID | 1924206 |
| Business Number | 105381438 |
| Corporation Name |
LES PROPRIETES TRIAD LASALLE INC. TRIAD LASALLE PROPERTIES INC. |
| Registered Office Address |
5415 ParÉ Suite 200 Town of Mount-royal QC H4P 1P7 |
| Incorporation Date | 1985-05-24 |
| Dissolution Date | 2007-03-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PETER COHEN | 421 ST-JOSEPH BOULEVARD WEST, OUTREMONT QC H2V 2P3, Canada |
| BEN COHEN | 5 MALARD STREET, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 3G9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-23 | 1985-05-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-05-18 | current | 5415 ParÉ, Suite 200, Town of Mount-royal, QC H4P 1P7 |
| Address | 1985-05-24 | 2000-05-18 | 8310 Decarie Boulevard, Montreal, QC H4P 2P5 |
| Name | 1989-02-27 | current | LES PROPRIETES TRIAD LASALLE INC. |
| Name | 1989-02-27 | current | TRIAD LASALLE PROPERTIES INC. |
| Name | 1985-05-24 | 1989-02-27 | 142703 CANADA INC. |
| Status | 2007-03-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-09-08 | 2007-03-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-05-24 | 2006-09-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-03-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1985-05-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2003 | 2000-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2000-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2001 | 2000-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5415 PARÉ |
| City | TOWN OF MOUNT-ROYAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H4P 1P7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4196325 Canada Inc. | 5415 ParÉ, Suite 222, Montreal, QC H4P 1P7 | 2003-10-27 |
| Group Labpromed Inc. | 5415 ParÉ, Suite 205, Montreal, QC H4P 1P7 | 2005-11-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alarmroute Inc. | 5601 Rue Pare, Suite 200, Montreal, QC H4P 1P7 | 2020-05-15 |
| M2pak Inc. | 5475 Rue ParГ©, Suite 228, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 2019-05-02 |
| Beyond The Runway Inc. | 5485 Rue Pare, Suite 202, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 2019-04-08 |
| Horizonex Inc. | 5565 Rue ParГ©, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 2017-06-13 |
| 10268267 Canada Inc. | 5601 Rue ParГ©, Suite 210, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 2017-06-06 |
| Ammoro Resources Inc. | 209-5415 Rue Pare, Ville Mont-royal, QC H4P 1P7 | 2017-02-09 |
| 10011185 Canada Inc. | 5525 ParГ© Street, Mount-royal, QC H4P 1P7 | 2016-12-06 |
| Agilegrow Inc. | 5385 Rue ParГ©, Suite 208, MontrГ©al, QC H4P 1P7 | 2016-03-08 |
| SantÉ Canavert Inc. | 5375 Rue Pare, Suite 201, Montréal, QC H4P 1P7 | 2014-05-28 |
| Dynamic Call Solutions Inc. | 5601 ParГ©, Suite 200, MontrГ©al, QC H4P 1P7 | 2014-04-15 |
| Find all corporations in postal code H4P 1P7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PETER COHEN | 421 ST-JOSEPH BOULEVARD WEST, OUTREMONT QC H2V 2P3, Canada |
| BEN COHEN | 5 MALARD STREET, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 3G9, Canada |
| City | TOWN OF MOUNT-ROYAL |
| Post Code | H4P 1P7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Developpement Triad Lachine Ltee | 18 Place Triad, Suite 200, Pointe-claire, QC H9R 0A2 | 1988-04-07 |
| Proprietes D'outre-mer Triade Ltee | 6575 Somerled Avenue, Suite 205, Montreal, QC H4V 1T1 | 1969-02-11 |
| Les Mineraux Triad Inc. | 2000, 888 - 3 Street S.w., Calgary, AB T2P 5C5 | 1983-06-27 |
| Le Groupe Immobilier Triad Inc. | 5415 ParÉ Street, Suite 200, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 1989-06-14 |
| Triad Publicite Educative Ltee | 1010 St. Catherine St West, Suite 600, Montreal, QC | 1969-09-08 |
| Triad Real Estate Services Inc. | 6500 Transcanada Highway, Suite 500, Pointe-claire, QC H9R 0A5 | 2006-09-01 |
| La Corporation De Cuir Triad | 2350 Manella Road, Mont Royal, QC H4P 2P4 | 1991-11-22 |
| Triad Gestco Ltee | 245 Victoria, Suite 100, Montreal, QC H3Z 2M6 | 1980-08-06 |
| Corporation De Capital Triad | 245 Avenue Victoria, Suite 100, Montreal, QC H3Z 2M5 | 1993-10-15 |
| Triad Swapshopnet Inc. | Ne 24-53-18-w5, P.o. Box:7741, Edson, AB T7E 1V8 | 2000-10-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PROPRIETES TRIAD LASALLE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.