LES DIMENSIONS SUTTON INC. (Corporation# 1923510) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 1985.
| Corporation ID | 1923510 |
| Corporation Name |
LES DIMENSIONS SUTTON INC. SUTTON DIMENSIONS INC. |
| Registered Office Address |
33 Western Street Sutton QC J0E 2K0 |
| Incorporation Date | 1985-05-28 |
| Dissolution Date | 1995-12-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DON PASSIAS | 3183 7TH STREET, CHOMEDEY, LAVAL QC H7V 1N2, Canada |
| JEAN TSARTOLIAS | 4765 DUCLOS STREET, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 4P5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-27 | 1985-05-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-05-28 | current | 33 Western Street, Sutton, QC J0E 2K0 |
| Name | 1985-05-28 | current | LES DIMENSIONS SUTTON INC. |
| Name | 1985-05-28 | current | SUTTON DIMENSIONS INC. |
| Status | 1995-12-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-09-04 | 1995-12-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-05-28 | 1987-09-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-12-15 | Dissolution | |
| 1985-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Club Vacances Nord-sud Inc. | 110 Chemin Thibodeau, C P 938, Sutton, QC J0E 2K0 | 1997-06-02 |
| Sammiches Inc. | 570 Draper Hill, Sutton, QC J0E 2K0 | 1996-10-18 |
| 3265315 Canada Inc. | 2612 Mont Echo Rd, Sutton, QC J0E 2K0 | 1996-05-31 |
| Bresee Equipments Inc. | 322 Chemin Woodard, Sutton, QC J0E 2K0 | 1994-01-21 |
| 2948028 Canada Inc. | 452 Schweitzer, Sutton, QC J0E 2K0 | 1993-08-24 |
| Jean-marie ChoiniГ€re Enterprises Inc. | 600 Mudgett, Sutton, QC J0E 2K0 | 1993-07-23 |
| Tutti Calyx Inc. | 381-a Route 139 Nord, Sutton, QC J0E 2K0 | 1993-06-11 |
| Arnold Raymond's Sugarbush & Museum Inc. | 1570 Scenic Road, Rr #2, Sutton, QC J0E 2K0 | 1993-04-30 |
| Fred Korn International Marketing (1992) Inc. | 4 Quatre Vents St, Sutton, QC J0E 2K0 | 1992-11-23 |
| Ambros Scientifique Inc. | 374 North Sutton Rd, Sutton, QC J0E 2K0 | 1992-11-19 |
| Find all corporations in postal code J0E2K0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DON PASSIAS | 3183 7TH STREET, CHOMEDEY, LAVAL QC H7V 1N2, Canada |
| JEAN TSARTOLIAS | 4765 DUCLOS STREET, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 4P5, Canada |
| City | SUTTON |
| Post Code | J0E2K0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Developpements Dimensions H.r. Ltee | 385 The West Mall, Suite 99, Etobicoke, ON | 1980-11-24 |
| Systemes Dimensions Limitee | 770 Brookfield Rd, Ottawa 8, ON K1V 6J5 | 1968-03-12 |
| Space Dimensions A.d. Inc. | 1455 Belcarra Road, Duncan, BC V9L 5P2 | 1991-04-02 |
| Sutton Milk Products Ltd. | 24 Rue Du Coeur Du Village, Sutton, QC J0E 2K0 | 1945-06-20 |
| Sutton Breeders Ltd. | Rr 1, Sutton, QC J0E 2K0 | 1982-01-25 |
| Laboratoire De Couleur 3 Dimensions Du Canada Inc. | 19 Le Royer West, Suite 201, Old Montreal, QC H2Y 1W4 | 1993-12-31 |
| Global Dimensions Group Inc. | 308-2626 Boulevard Poirier, MontrГ©al, QC H4R 2X6 | 2019-07-17 |
| Le Centre De SantÉ Totale Dimensions Inc. | 8888 Pie Ix Blvd, Montreal, QC H1Z 4J5 | 1995-10-06 |
| Dimensions Click Inc. | 7 Henley Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9G 1R1 | 2003-11-25 |
| New Dimensions Underwriters Ltd. | #3300, 421 - 7th Avenue S.w., Calgary, AB T2P 4K9 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES DIMENSIONS SUTTON INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.