PACIFIC RIM MALLS INC. (Corporation# 1923439) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 1985.
| Corporation ID | 1923439 |
| Corporation Name | PACIFIC RIM MALLS INC. |
| Registered Office Address |
10104 103rd Avenue Suite 1800 Edmonton AB T5J 4A4 |
| Incorporation Date | 1985-05-17 |
| Dissolution Date | 1989-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BING L. MAH | 8603 92A AVENUE, EDMONTON AB T6C 1S4, Canada |
| WILLIAM TAO | 7603 41ST AVENUE, EDMONTON AB T6K 0S6, Canada |
| JOHN C. POON | 10104 103RD AVENUE, 18TH FLOOR, EDMONTON AB T5J 4A4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-16 | 1985-05-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-05-17 | current | 10104 103rd Avenue, Suite 1800, Edmonton, AB T5J 4A4 |
| Name | 1986-09-24 | current | PACIFIC RIM MALLS INC. |
| Name | 1985-05-17 | 1986-09-24 | 144107 CANADA INC. |
| Status | 1989-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-09-07 | 1989-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-05-17 | 1988-09-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-08-31 | Dissolution | |
| 1985-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1986 | 1986-05-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Boatel Caterers Ltd. | 10104 103rd Avenue, 18th Floor, Edmonton, AB T5J 4A4 | 1977-04-12 |
| 2733595 Canada Inc. | 10104 103rd Avenue, 1600 Tower, Edmonton, AB T5J 0H8 | 1991-07-12 |
| 2733609 Canada Inc. | 10104 103rd Avenue, 1600 C.t., Edmonton, AB T5J 0H8 | 1991-07-12 |
| 2733617 Canada Inc. | 10104 103rd Avenue, 1600 C.t., Edmonton, AB T5J 0H8 | 1991-07-12 |
| The First National Cumputer Exchange Ltd. | 10104 103rd Avenue, 18th Floor, Edmonton, AB T5J 4A4 | 1985-12-02 |
| Harvest Pictures Ltd. | 10104 103rd Avenue, 18th Floor, Edmonton, AB T5J 4A4 | 1980-12-01 |
| A. B. Edie Equities Inc. | 10104 103rd Avenue, Suite 2500, Edmonton, AB T5J 1V3 | 1982-12-20 |
| Frib Holdings Inc. | 10104 103rd Avenue, 18th Floor, Edmonton, AB T5J 4A4 | 1983-07-25 |
| 144105 Canada Inc. | 10104 103rd Avenue, 18th Floor, Edmonton, AB T5J 4A4 | 1985-05-17 |
| 144103 Canada Inc. | 10104 103rd Avenue, 18th Floor, Edmonton, AB T5J 4A4 | 1985-05-17 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Boatel Remote Site Feeding Ltd. | 10104 103rd Avenue, 18th Floor, Edmonton, AB T5J 4A4 | |
| Hotel 786 Inc. | 10104 103rd Avenue, 18th Floor, Edmonton, AB T5J 4A4 | 1980-08-15 |
| Macmehl Transporter Inc. | 10104 103 Ave, 18th Floor, Edmonton, AB T5J 4A4 | 1987-05-26 |
| Name | Address |
|---|---|
| BING L. MAH | 8603 92A AVENUE, EDMONTON AB T6C 1S4, Canada |
| WILLIAM TAO | 7603 41ST AVENUE, EDMONTON AB T6K 0S6, Canada |
| JOHN C. POON | 10104 103RD AVENUE, 18TH FLOOR, EDMONTON AB T5J 4A4, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5J4A4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Market Malls Du Canada Limitee | 700 West Georgia Street, Suite 2000, Vancouver, BC V7Y 1A8 | 1964-12-18 |
| Econo-malls G.p. #9 Corporation | 1 Carre Westmount, Bureau 1900, Montreal, QC H3Z 2P9 | 2010-01-22 |
| Econo-malls G.p. #10 Corporation | 1 Westmount Square, Suite 1900, Montreal, QC H3Z 2P9 | 2010-07-22 |
| Econo-malls #7 Corporation | 1 Westmount Square, Bureau 1900, Montreal, QC H3Z 2P9 | 2009-05-08 |
| Econo-malls Holdings #21 Inc. | 1, Westmount Square, Suite 1900, Westmount, QC H3Z 2P9 | 2015-09-09 |
| Econo-malls Holdings #19 Inc. | 1 Westmount Square, Suite 1900, Westmount, QC H3Z 2P9 | 2015-01-08 |
| Econo-malls G.p. #8 Corporation | 1 Carre Westmount, Bureau 1900, Montreal, QC H3Z 2P9 | 2009-08-27 |
| Econo-malls G.p. #11 Corporation | 1 Westmount Square, Suite 1900, Montreal, QC H3Z 2P9 | 2010-11-23 |
| Econo-malls #11 Corporation | 1 Westmount Square, Suite 1900, Montreal, QC H3Z 2P9 | 2010-12-01 |
| Econo-malls G.p. #7 Corporation | 1 Westmount Square, Suite 1900, Montreal, QC H3Z 2P9 | 2008-10-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on PACIFIC RIM MALLS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.