144110 CANADA INC. (Corporation# 1923374) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 1985.
| Corporation ID | 1923374 |
| Business Number | 878261262 |
| Corporation Name | 144110 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1085 St-foy Longueuil QC J4K 1W7 |
| Incorporation Date | 1985-05-17 |
| Dissolution Date | 2000-03-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCOIS LALANDE | 3 PLATEAU BELMONT, REPENTIGNY QC J6A 3N8, Canada |
| MARC LALANDE | 5589 MIGNAULT, MONTREAL QC H1M 1Y9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-16 | 1985-05-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-05-17 | current | 1085 St-foy, Longueuil, QC J4K 1W7 |
| Name | 1985-05-17 | current | 144110 CANADA INC. |
| Status | 2000-03-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-09-01 | 2000-03-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-11-09 | 1996-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1985-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1994-10-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Northam Impex Inc. | 1085 Ste-foy Blvd., Suite 200, Longueuil, QC J4K 1W7 | 1990-04-26 |
| Societe Canadienne Des Grands Travaux D'afrique (s.c.g.t.a.) Inc. | 1085 Boul Ste-foy, Longueuil, QC J4K 1W7 | 1987-08-06 |
| ContrГ”le Des Eaux Gesteau Inc. | 1085 Boul. Ste-foy, Longueuil, QC J4K 1W7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Groupe C.i.r.i.e.c. (canada) | 315 Rue Ste-catherine Est (uqam), MontrГ©al, QC J4K 0A8 | 1985-10-25 |
| 12459957 Canada Inc. | 2408-15, Boulevard La Fayette, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2020-10-30 |
| Outgang Inc. | 1207-15, Boulevard La Fayette, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2020-02-05 |
| Buratech Inc. | 1604-15 Boulevard La Fayette, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2018-02-22 |
| C3i Capital Inc. | 15, Boulevard Lafayette, App. 803, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2016-10-05 |
| 8925020 Canada Inc. | 15 La Fayette Blvd., Suite 1404, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2014-06-16 |
| 8501955 Canada Inc. | 15 Boul Lafayette 901, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2013-04-23 |
| 8493944 Canada Inc. | 15 Boul. Lafayette (2501), Longueuil, QC J4K 0B2 | 2013-04-12 |
| 8438439 Canada Inc. | 15, Boulevard La Fayette, Apt#1702, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2013-02-15 |
| 8386455 Canada Inc. | 15 Boulevard La Fayette, App. 1007, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2012-12-22 |
| Find all corporations in postal code J4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCOIS LALANDE | 3 PLATEAU BELMONT, REPENTIGNY QC J6A 3N8, Canada |
| MARC LALANDE | 5589 MIGNAULT, MONTREAL QC H1M 1Y9, Canada |
| City | LONGUEUIL |
| Post Code | J4K1W7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 144110 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.