LES PRODUITS SOCCERAIDE LTEE (Corporation# 1923021) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 21, 1985.
| Corporation ID | 1923021 |
| Business Number | 881099980 |
| Corporation Name |
LES PRODUITS SOCCERAIDE LTEE SOCCERAID PRODUCTS LTD. |
| Registered Office Address |
5530 King Edward Ave Cote St-luc QC H4V 2K2 |
| Incorporation Date | 1985-05-21 |
| Dissolution Date | 1995-12-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RONALD N. COHEN | 5530 KING EDWARD, COTE ST-LUC QC H4V 2K2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-20 | 1985-05-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-05-21 | current | 5530 King Edward Ave, Cote St-luc, QC H4V 2K2 |
| Name | 1985-05-21 | current | LES PRODUITS SOCCERAIDE LTEE |
| Name | 1985-05-21 | current | SOCCERAID PRODUCTS LTD. |
| Status | 1995-12-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-09-04 | 1995-12-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-05-21 | 1987-09-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-12-14 | Dissolution | |
| 1985-05-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 5530 KING EDWARD AVE |
| City | COTE ST-LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4V 2K2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nirolyn Ltee | 5528 King Edward, Cote St-luc, QC H4V 2K2 | 1974-01-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3889084 Canada Inc. | 7005 Cote-saint-luc Rd. Cp55025 Belmore, Montreal, QC H4V 0A1 | 2001-04-24 |
| Bb People Helping People Foundation | 7171 CГґte Saint-luc Road, CГґte Saint-luc, QC H4V 0A5 | 2015-11-12 |
| 11620479 Canada Inc. | 6527, Baily Road, Montreal, QC H4V 1A1 | 2019-09-11 |
| We Love Frenchies Canada Inc. | 6509, Chemin Baily, CГґte-saint-luc, QC H4V 1A1 | 2019-04-05 |
| 10047864 Canada Inc. | 6525 Baily Road, Cote St-luc, QC H4V 1A1 | 2017-01-04 |
| 8936285 Canada Inc. | 6521 Baily Road., Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2014-06-26 |
| 8092591 Canada Inc. | 6543, Ch. Baily, Cote St Luc, QC H4V 1A1 | 2012-01-28 |
| 7702396 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2010-11-17 |
| 3830721 Canada Inc. | 6527 Baily Road, Cote St. Luc, QC H4V 1A1 | 2000-11-03 |
| 8249628 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2012-07-12 |
| Find all corporations in postal code H4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RONALD N. COHEN | 5530 KING EDWARD, COTE ST-LUC QC H4V 2K2, Canada |
| City | COTE ST-LUC |
| Post Code | H4V2K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Produits R.c.j. Ltee | P.o.box 32, Amos, QC | 1970-06-16 |
| Les Produits Arc-fil Ltee | 940 Mccaffrey, St Laurent, QC H4T 2C7 | 1979-08-27 |
| Cpc Products Ltd. | 9350 Des Rubaniers #2, Brossard, QC J4X 2Y3 | 1972-10-20 |
| Les Produits Bti Ltee | 100 Industrial Blvd, Candiac, QC | 1961-07-21 |
| F.j.r. Products Ltd. | 5770 Rue De Cadillac, Montreal, QC H1M 2L7 | 1977-12-29 |
| Iso Lab Products Ltd. | 1595 R Saint-hubert, Montreal, QC | 1972-11-16 |
| Les Produits C.l.b. Ltee | 712 Chemin Du Golf, Ile Des Soeurs, QC H3E 1B1 | 1950-11-16 |
| Hen-del Products Ltd. | 11008 Rue Masse, Montreal-nord, QC H1G 4G3 | 1977-05-12 |
| Les Produits Rhema's Products Ltd. | 157, Carwood Circle, Ottawa, ON K1K 4V6 | 2017-02-01 |
| Handtronic Products Ltd. | 825 Boulevard Industriel, Mascouche, QC | 1979-05-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PRODUITS SOCCERAIDE LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.