Bras d'Or Landscaping & Forestry Ltd. (Corporation# 1922971) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 1985.
| Corporation ID | 1922971 |
| Business Number | 100626621 |
| Corporation Name | Bras d'Or Landscaping & Forestry Ltd. |
| Registered Office Address |
3 Hilo Road Toronto ON M8W 1L8 |
| Incorporation Date | 1985-05-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Diana Molnar | 3 Hilo Road, Toronto ON M8W 1L8, Canada |
| ELEONORA MOLNAR | 177 LINUS ROAD, # 612, TORONTO ON M2J 4S5, Canada |
| ANTHONY MOLNAR | 3 Hilo Road, TORONTO ON M8W 1L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-12 | 1985-05-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-12-21 | current | 3 Hilo Road, Toronto, ON M8W 1L8 |
| Address | 1988-06-16 | 2010-12-21 | 15 Lebos Road, Willowdale, ON M2H 2L8 |
| Name | 1989-06-23 | current | Bras d'Or Landscaping & Forestry Ltd. |
| Name | 1989-06-23 | current | Bras d'Or Landscaping ; Forestry Ltd. |
| Name | 1985-05-13 | 1989-06-23 | BRAS D'OR FORESTRY SERVICES LTD. |
| Status | 1985-05-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1985-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kevin's Professional Playing Surfaces Inc. | 5 Hilo Road, Etobicoke, ON M8W 1L8 | 2011-08-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Unity Grass Company Inc. | 709- 3865 Lake Shore Blvd. W., Toronto, ON M8W 0A2 | 2020-01-31 |
| Clem Group of Companies Inc. | 3865 Lake Shore Blvd. W., Suite 219, Etobicoke, ON M8W 0A2 | 2019-07-17 |
| Fluent Motion Inc. | 3865 Lake Shore Blvd. West, Suite 909, Toronto, ON M8W 0A2 | 2016-09-23 |
| Bolcan Direct Incorporated | 203-3865 Lake Shore Blvd. West, Etobicoke, ON M8W 0A2 | 2016-03-01 |
| Cork and Barrel Inc. | 3865 Lakeshore Blvd W. Unit 304, Toronto, ON M8W 0A2 | 2012-06-06 |
| W. H. Bearss & Associates Inc. | 1603-3865 Lakeshore Blvd. W., Toronto, ON M8W 0A2 | 2005-11-02 |
| Alpha Lynx Inc. | 411-3563 Lake Shore Blvd W, Etobicoke, ON M8W 0A3 | 2020-06-29 |
| 9042008 Canada Inc. | 3563 Lake Shore Blvd W, 510, Etobicoke, ON M8W 0A3 | 2014-10-05 |
| Make Or Break Holdings Inc. | 53-636 Evans Ave, Toronto, ON M8W 0A8 | 2017-04-26 |
| 8717362 Canada Limited | 636 Evans Avenue, Unit 23, Toronto, ON M8W 0A8 | 2013-12-05 |
| Find all corporations in postal code M8W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Diana Molnar | 3 Hilo Road, Toronto ON M8W 1L8, Canada |
| ELEONORA MOLNAR | 177 LINUS ROAD, # 612, TORONTO ON M2J 4S5, Canada |
| ANTHONY MOLNAR | 3 Hilo Road, TORONTO ON M8W 1L8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M8W 1L8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bras D'or Marine and Sports Equipment Limited | Rendell Drive, Bras D'or, NS | 1978-05-11 |
| Bras D'or Trucking Enterprises Limited | Rr 3, Church Street, Bras D'or, NS | 1978-01-05 |
| Harbour Authority of Big Bras D'or | 1825 Old Route 5, Big Bras D'or, NS B1X 1A5 | 1996-08-01 |
| Lamtech Forestry Services Ltd. | 12920, Boul. Rideau, Rouyn-noranda, QC J0Z 3J0 | |
| Ross Ferry Enterprises Ltd. | R R 1, P O Box 405, Bras D'or, NS B0C 1B0 | 1985-11-18 |
| Tok Tok Management Inc. | 836, Rue Du Bras-d'apic, Terrebonne, QC J6W 0B6 | 2009-10-20 |
| 94467 Canada Ltd. | Rr 1, Box 309, Cape Breton, Bras D'or, NS | 1979-10-12 |
| Tours Accolade Inc. | 100 Ch. Du Bras, Saint-henri, QC G0R 3E0 | 2017-07-14 |
| 4329007 Canada Inc. | 47 Ave Du Bras-d'or, Pointe-claire, QC H9R 1W6 | 2005-11-16 |
| Dr. Glass Repair Ltd. | Calabash Road, Rr 1, Bras D'or, NS | 1983-03-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Bras d'Or Landscaping & Forestry Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.