STEAMATIC METROPOLITAIN INC. (Corporation# 1922866) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 16, 1985.
| Corporation ID | 1922866 |
| Business Number | 105006704 |
| Corporation Name | STEAMATIC METROPOLITAIN INC. |
| Registered Office Address |
695 90ieme Avenue Lasalle QC H8R 3A4 |
| Incorporation Date | 1985-05-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jocelyn Trottier | 392, rue Cézanne, Dollard-des-Ormeaux QC H9A 3J5, Canada |
| CLAUDE BIGRAS | 9007, boul. Gouin Ouest, Montréal QC H4K 1C3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-15 | 1985-05-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-29 | current | 695 90ieme Avenue, Lasalle, QC H8R 3A4 |
| Address | 2005-11-20 | 2010-11-29 | 7750 Jarry Est, MontrГ©al, QC H1J 2M3 |
| Address | 1985-05-16 | 2005-11-20 | 7750 Jarry Est, Anjou, QC H1J 2M3 |
| Name | 1985-07-15 | current | STEAMATIC METROPOLITAIN INC. |
| Name | 1985-05-16 | 1985-07-15 | 143041 CANADA INC. |
| Status | 1985-05-16 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-10-12 | Amendment / Modification | |
| 2006-01-16 | Amendment / Modification | Directors Limits Changed. |
| 2004-12-07 | Amendment / Modification | |
| 1985-05-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-08-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2008-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Modern Cleaning Concept Gp Inc. | 695 - 90th Avenue, Lasalle, QC H8R 3A4 | 2020-10-20 |
| Accounting Care Empire Inc. | 1003 90th Avenue, Montreal, QC H8R 3A4 | 2020-02-03 |
| Air Care Empire Inc. | 1003 90e Av, MontrГ©al, QC H8R 3A4 | 2019-08-06 |
| Care Empire Inc. | 1003 90e Avenue, Lasalle, QC H8R 3A4 | 2019-01-01 |
| Truckit Canada Inc. | 1015 90e Av, MontrГ©al, QC H8R 3A4 | 2018-07-20 |
| Emerdia Marketing & Communications Inc. | 393 Hachez, Lasalle, QC H8R 3A4 | 2009-09-01 |
| 6413935 Canada Inc. | 1019, 90th Avenue, Lasalle, QC H8R 3A4 | 2005-07-04 |
| 4217497 Canada Inc. | 1001 90e Avenue, Lasalle, QC H8R 3A4 | 2004-01-28 |
| Beck Canada LtÉe | 1001, 90e Avenue, Lasalle, QC H8R 3A4 | 2000-03-01 |
| Modern Concept D'entretien Inc. | 695 90iГЁme Avenue, Lasalle, QC H8R 3A4 | 1997-02-26 |
| Find all corporations in postal code H8R 3A4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jocelyn Trottier | 392, rue Cézanne, Dollard-des-Ormeaux QC H9A 3J5, Canada |
| CLAUDE BIGRAS | 9007, boul. Gouin Ouest, Montréal QC H4K 1C3, Canada |
| City | Lasalle |
| Post Code | H8R 3A4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Steamatic Canada Inc. | 100, Rue Richard, Gatineau, QC J8Y 4Z2 | 1996-03-21 |
| Steamatic Canada Inc. | 100, Rue Richard, Gatineau, QC J8Y 4Z2 | |
| Steamatic Canada Inc. | 103-900, Boulevard De La CarriГЁre, Gatineau, QC J8Y 6T5 | |
| Steamatic Toronto Inc. | 1135 Crestlawn Drive, Unit 6-a, Mississauga, ON L4W 1A7 | 1996-03-21 |
| Le Groupe Steamatic Du Quebec Inc. | 7750 Jarry Est, Anjou, QC H1J 2M3 | 1991-11-06 |
| Steamatic Franchises Limited | 6535 Millcreek Dr, Unit 2, Mississauga, ON L5N 2M2 | |
| Marche Aux Puces Metropolitain Inc. | 6245 Boul. Metropolitain Est, Montreal, QC H1P 1X7 | 1991-04-30 |
| Placements Million Metropolitain Ltee | 6095 Est, Boulevard Metropolitain, Suite 204, St-leonard, QC H1P 1X7 | 1980-01-24 |
| Metropolitain Carpet Distributors Inc. | 1255 Phillips Square, Suite 908, Montrea, QC H3B 3G1 | 1974-11-28 |
| Metropolitain Batteries Center Ltd. | 3756 Rue Masson, Montreal, QC H1X 1S6 | 1984-01-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on STEAMATIC METROPOLITAIN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.