PAETENIANS CANADA ASSOCIATION (Corporation# 1922815) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 16, 1985.
| Corporation ID | 1922815 |
| Corporation Name | PAETENIANS CANADA ASSOCIATION |
| Registered Office Address |
105-45 Wasdale Crescent Toronto ON M6A 1W9 |
| Incorporation Date | 1985-05-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAMELA ASEOCHE | 105-45 WASDALE CRESCENT, TORONTO ON M6A 1W9, Canada |
| MARIA LUI RECIO | 18 LATTON ROAD, TORONTO ON M9B 3Y2, Canada |
| EDUARDO PARAISO | 4 ARMITAGE CRESCENT, AJAX ON L1T 4G6, Canada |
| LUCY ADEA | 482 COTTAGERS GREEN DRIVE, MISSISSAUGA ON L5B 4K1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-17 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1985-05-16 | 2014-10-17 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1985-05-15 | 1985-05-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-17 | current | 105-45 Wasdale Crescent, Toronto, ON M6A 1W9 |
| Address | 2013-03-31 | 2014-10-17 | 105-45 Wasdale Crescent, Toronto, ON M6A 1W9 |
| Address | 2005-03-31 | 2013-03-31 | 41 Oak St., Port Colborne, ON L3K 4S7 |
| Address | 1985-05-16 | 2005-03-31 | 18 Gaslight Cresent, Scarborough, ON M1C 3S8 |
| Name | 2014-10-17 | current | PAETENIANS CANADA ASSOCIATION |
| Name | 1985-05-16 | 2014-10-17 | PAETENIANS-CANADA ASSOCIATION |
| Status | 2014-10-17 | current | Active / Actif |
| Status | 2006-03-16 | 2014-10-17 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2006-03-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-05-16 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-17 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1985-05-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Martine Flower and Gift Shop Inc. | 47 Wasdale Crestt. Unit 309, Toronto, ON M6A 1W9 | 2008-11-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ai Oromo Digital Inc. | 18b 133-3200 Dufferin St., Toronto, ON M6A 0A1 | 2020-07-21 |
| Rays Organization Inc. | 3200 Dufferin Street Unit 358, 18b, Toronto, ON M6A 0A1 | 2020-05-17 |
| 11770829 Canada Incorporated | Suite #144, 3200 Dufferin Street 18 B, Toronto, ON M6A 0A1 | 2019-12-03 |
| Brandink Agency Ltd. | 3200 Dufferin Street 18b Suite 351, Toronto, ON M6A 0A1 | 2019-08-23 |
| Soulfit Ltd. | 18b-3200 Suite 351 Dufferin Street, Toronto, ON M6A 0A1 | 2019-04-10 |
| 10968897 Canada Ltd. | 18b-3200 Dufferin St Suite 333, Toronto, ON M6A 0A1 | 2018-08-29 |
| Aarroo Inc. | 3200-18b Dufferin St. Suite 336, Toronto, ON M6A 0A1 | 2015-09-29 |
| 9335315 Canada Inc. | 18b-3200 Dufferin Street, North York, ON M6A 0A1 | 2015-06-16 |
| 8945756 Canada Inc. | 18b-3200 Dufferin St, Suite 320, Toronto, ON M6A 0A1 | 2014-07-07 |
| Sciencetree Inc. | 18b - 3200 Dufferin Street, Suite 345, Toronto, ON M6A 0A1 | 2012-05-11 |
| Find all corporations in postal code M6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAMELA ASEOCHE | 105-45 WASDALE CRESCENT, TORONTO ON M6A 1W9, Canada |
| MARIA LUI RECIO | 18 LATTON ROAD, TORONTO ON M9B 3Y2, Canada |
| EDUARDO PARAISO | 4 ARMITAGE CRESCENT, AJAX ON L1T 4G6, Canada |
| LUCY ADEA | 482 COTTAGERS GREEN DRIVE, MISSISSAUGA ON L5B 4K1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M6A 1W9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association Des Artisans Du Canada | Station D, Box 2431, Ottawa, ON K1P 5W5 | 1966-04-04 |
| Cement Association of Canada | 502-350, Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2012-11-21 |
| Soaring Association of Canada | 903-75 Albert St, Ottawa, ON K1P 5E7 | 1945-10-15 |
| Freethought Association of Canada Inc. | 1-157 Madison Ave., Toronto, ON M5R 2S6 | 2007-12-10 |
| L'association Canadienne D'urbanisme | 425 Gloucester St, Ottawa, ON K1R 5E9 | 1946-10-15 |
| L'association De Mariniers Du Canada | 2915 Dufferin St., Toronto, ON M6B 3S7 | 1980-03-20 |
| Embroiderers' Association of Canada, Inc. | C/o 39 Rockcliffe Road, Winnipeg, MB R2J 3C9 | 1974-11-14 |
| Ems Volunteers Association of Canada | 50 Curtis Private, Ottawa, ON K1V 7L8 | 2019-04-23 |
| Auditing Association of Canada Inc. | 9 Forest Road, Whitby, ON L1N 3N7 | 1994-10-25 |
| Canadian Nurses Association | 50 The Driveway, Ottawa, ON K2P 1E2 | 1970-07-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on PAETENIANS CANADA ASSOCIATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.