GROUPETIME-MOBCO INC. (Corporation# 1922742) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 1985.
| Corporation ID | 1922742 |
| Business Number | 120460514 |
| Corporation Name |
GROUPETIME-MOBCO INC. TIME-MOBCO GROUP INC. |
| Registered Office Address |
1600 Ave Laperriere Ottawa ON K1Z 8P5 |
| Incorporation Date | 1985-05-28 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HELGA VON HAMPELN | 14 CALISLE CIRCLE, ASHTON ON K0A 1B0, Canada |
| BOTHO VAN HAMPELN | 14 CALISLE CIRCLE, ASHTON ON K0A 1B0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-27 | 1985-05-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-05-28 | current | 1600 Ave Laperriere, Ottawa, ON K1Z 8P5 |
| Name | 1985-05-28 | current | GROUPETIME-MOBCO INC. |
| Name | 1985-05-28 | current | TIME-MOBCO GROUP INC. |
| Status | 1998-08-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1985-05-28 | 1998-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1985-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1998-03-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1998-03-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1998-03-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Communications Time LimitÉe | 1600 Ave Laperriere, Ottawa, ON K1Z 8P5 | |
| Bryssamco (canada) Inc. | 1600 Ave Laperriere, Ottawa, ON K1Z 8P5 | 1984-08-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pierre Bedard (canada), Administrateur-conseil Inc. | 1600 Avenue Laperriere, Ottawa, ON K1Z 8P5 | 1985-05-29 |
| Time Cellular Limited | 1600 Laperriere Street, Ottawa, ON K1Z 8P5 | 1983-02-24 |
| Centre De Radio Service Time Inc. | 1600 Laperierre Avenue, Ottawa, ON K1Z 8P5 | 1980-01-22 |
| B.v.h. Communications Ltd. | 1600 Laperriere Ave., Ottawa, ON K1Z 8P5 | 1971-08-31 |
| 3518396 Canada Inc. | 1600 Laperriere Avenue, Ottawa, ON K1Z 8P5 | |
| Time Alarm Systems Inc. | 1600 Laperriere Avenue, Ottawa, ON K1Z 8P5 | 1981-04-01 |
| Trans-provincial Communications Ltd. | 1600 Laperriere Ave., Ottawa, ON K1Z 8P5 | 1981-11-18 |
| Mobco (canada) Inc. | 1600 Avenue Laperriere, Ottawa, ON K1Z 8P5 | 1985-05-23 |
| Time Icr Inc. | 1600 Avenue Laperriere, Ottawa, ON K1Z 8P5 | 1985-05-23 |
| Abfp-bbfv Holding Inc. | 1600 Laperriere Avenue, Ottawa, ON K1Z 8P5 | 1985-05-23 |
| Find all corporations in postal code K1Z8P5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HELGA VON HAMPELN | 14 CALISLE CIRCLE, ASHTON ON K0A 1B0, Canada |
| BOTHO VAN HAMPELN | 14 CALISLE CIRCLE, ASHTON ON K0A 1B0, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1Z8P5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mobco Ltd. | 2900 Boulevard Graham, Mont-royal, QC H3R 1J6 | 1972-12-21 |
| Mobco (canada) Inc. | 1600 Avenue Laperriere, Ottawa, ON K1Z 8P5 | 1985-05-23 |
| Time To Group Inc. | 30 Cranbrook Villas Se, Calgary, AB T3M 1Z3 | 2012-09-20 |
| Time Business Group, Inc. | 4 Beaver Dam Place Ne, Calgary, AB T2K 4X3 | 2010-09-23 |
| The Real Time World Group Inc. | 765 Chemin Des Cailles, Piedmont, QC J0R 1K0 | 2016-03-08 |
| Les Transports Time Ltee | 701 Evans Avenue, Suite 700, Toronto, ON M9C 1A3 | 1979-03-08 |
| Big Time Sportswear Inc. | 99 Chabanel Ouest, Ch. 403-b, Montreal, QC H2N 1C3 | 1990-06-27 |
| Time Out Products Ltd. | 4524 Cavendish Blvd, Montreal, QC H4B 2N8 | 1996-08-06 |
| Big Time Photo Inc. | 10652 Cote-de-liesse Road, Lachine, QC H8T 1A5 | 2007-05-31 |
| Time Space Group Corporation | 1931 Mccord Drive, Kanata, ON K2W 1B3 | 2015-01-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on GROUPETIME-MOBCO INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.