ENTREPRISES CANADIENNES TELECOM INTERNATIONAL INC. (Corporation# 1922661) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 30, 1985.
| Corporation ID | 1922661 |
| Business Number | 884009358 |
| Corporation Name |
ENTREPRISES CANADIENNES TELECOM INTERNATIONAL INC. CANADIAN TELECOM CARRIERS INTERNATIONAL INC. |
| Registered Office Address |
410 Laurier Avenue West Box 2410 Ottawa ON K1P 6H5 |
| Incorporation Date | 1985-05-30 |
| Dissolution Date | 1987-12-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| A.A. BRAIT | 21 RENNIES'S MILL ROAD, ST-JOHN'S NL A1C 3P6, Canada |
| K.V. COX | 216 RODERICK ROW, ST-JONS NB E2M 4J8, Canada |
| H.M. NELDNER | 41 GALVESTON AVENUE, SHERWOOD PARK AB T8A 2N7, Canada |
| E.J. ROBERTSON | 182 OXFORD STREET, WINNIPEG MB R3M 3J6, Canada |
| I.E.H. DUVAR | 52 EDWARD LAURIER DRIVE, HALIFAX NS B3M 2C7, Canada |
| J.A. COOMBS | 57 OLD HAMPTON ROAD, ROTHESAY NB E0G 2W0, Canada |
| W.B. HEWAT | 14 THE MASTERS DRIVE, OTTAWA ON K1V 9Y4, Canada |
| D.R. LIVINGSTONE | 12 BATTERY POINT DRIVE, CHARLOTTETOWN PE C1A 7J6, Canada |
| C.G. PATTERSON | 5237 MARGUERITE ST., VANCOUVER BC V6M 3K3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-29 | 1985-05-30 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-01-30 | current | 410 Laurier Avenue West, Box 2410, Ottawa, ON K1P 6H5 |
| Name | 1985-10-16 | current | ENTREPRISES CANADIENNES TELECOM INTERNATIONAL INC. |
| Name | 1985-10-16 | current | CANADIAN TELECOM CARRIERS INTERNATIONAL INC. |
| Name | 1985-05-30 | 1985-10-16 | 141509 CANADA INC. |
| Status | 1987-12-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-05-30 | 1987-12-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-12-31 | Dissolution | |
| 1985-05-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1986-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1986 | 1986-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 141520 Canada Inc. | 410 Laurier Avenue West, Box 2410, Ottawa, ON K1P 6H5 | 1985-05-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11617141 Canada Inc. | 1607 - 324 Laurier Ave W, Ottawa, ON K1P 0A4 | 2019-09-10 |
| Askella Advisory Inc. | 1905 - 324 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1P 0A4 | 2019-01-03 |
| 10970298 Canada Inc. | 2106-324 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1P 0A4 | 2018-08-30 |
| Flux Products Inc. | 324 Laurier Ave West, Unit 2308, Ottawa, ON K1P 0A4 | 2016-02-04 |
| 9469630 Canada Inc. | 1210-324 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1P 0A4 | 2015-10-08 |
| 9051503 Canada Inc. | 2110-324 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1P 0A4 | 2014-10-15 |
| Readiness Options Consulting, Inc. | 1208-324 Laurier Ave W, Ottawa, ON K1P 0A4 | 2012-09-24 |
| Fresh Founders | 709-324 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1P 0A4 | 2012-06-12 |
| 8047944 Canada Inc. | 324 Laurier Avenue, #2309, Ottawa, ON K1P 0A4 | 2011-12-07 |
| Carol A. Frere-leveille Consulting Ltd. | 2301-324 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1P 0A4 | 2010-04-08 |
| Find all corporations in postal code K1P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| A.A. BRAIT | 21 RENNIES'S MILL ROAD, ST-JOHN'S NL A1C 3P6, Canada |
| K.V. COX | 216 RODERICK ROW, ST-JONS NB E2M 4J8, Canada |
| H.M. NELDNER | 41 GALVESTON AVENUE, SHERWOOD PARK AB T8A 2N7, Canada |
| E.J. ROBERTSON | 182 OXFORD STREET, WINNIPEG MB R3M 3J6, Canada |
| I.E.H. DUVAR | 52 EDWARD LAURIER DRIVE, HALIFAX NS B3M 2C7, Canada |
| J.A. COOMBS | 57 OLD HAMPTON ROAD, ROTHESAY NB E0G 2W0, Canada |
| W.B. HEWAT | 14 THE MASTERS DRIVE, OTTAWA ON K1V 9Y4, Canada |
| D.R. LIVINGSTONE | 12 BATTERY POINT DRIVE, CHARLOTTETOWN PE C1A 7J6, Canada |
| C.G. PATTERSON | 5237 MARGUERITE ST., VANCOUVER BC V6M 3K3, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1P6H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bce Telecom International Inc. | 2000 Mcgill College Avenue, Suite 2100, Montreal, QC H3A 3H7 | |
| Telecom Media International Italie-canada Inc. | 1002 Sherbrooke St W, 11th Floor, Montreal, QC H3A 3L6 | 1995-12-07 |
| C.l.d.s. Interurbains Canadian Telecom Inc. | 5601 Sabin Ave., Cote St.luc, QC H4W 2W3 | 1996-10-07 |
| Canadian Telecom International Inc. | 333 Bloor St East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 1988-04-26 |
| It International Telecom Consulting Inc. | 16743 Hymus Blvd, Kirkland, QC H9H 3L4 | 1999-08-31 |
| Argus Telecom Enterprises Inc. | 2505 Rue GuÉnette, Saint-laurent, QC H4R 2E9 | 1986-03-24 |
| It International Telecom Equipment Leasing Inc. | 297 Hymus Boulevard, Pointe-claire, QC H9R 1G6 | 2005-06-06 |
| It International Telecom Inc. | 297 Hymus Boulevard, Pointe-claire, QC H9R 1G6 | |
| It International Telecom Inc. | 297 Hymus Blvd, Pointe -claire, QC H9R 1G6 | |
| Entreprises Medicales Canadiennes Internationales C.m.e. Inc. | 990 Rue Upton, Lasalle, QC H8R 2T9 | 1983-05-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on ENTREPRISES CANADIENNES TELECOM INTERNATIONAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.