ROBERT LAVIGNE AUDIO PRODUCTIONS LTEE (Corporation# 1719084) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 19, 1984.
| Corporation ID | 1719084 |
| Corporation Name | ROBERT LAVIGNE AUDIO PRODUCTIONS LTEE |
| Registered Office Address |
12 Hazelwood Dollard Des Ormeaux QC H9A 2N6 |
| Incorporation Date | 1984-06-19 |
| Dissolution Date | 1997-06-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R. LAVIGNE | 12 HAZELWOOD, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 2N6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-18 | 1984-06-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1984-06-19 | current | 12 Hazelwood, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 2N6 |
| Name | 1984-06-19 | current | ROBERT LAVIGNE AUDIO PRODUCTIONS LTEE |
| Status | 1997-06-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-10-01 | 1997-06-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1984-06-19 | 1991-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-06-17 | Dissolution | |
| 1984-06-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1989 | 1988-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 12 HAZELWOOD |
| City | DOLLARD DES ORMEAUX |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 2N6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Commark (freedman) Inc. | 28 Hazelwood Road, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2N6 | 1982-08-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12553651 Canada Inc. | 23 Croissant Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2020-12-08 |
| 8082294 Canada Inc. | 8 Crois Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2012-01-17 |
| Les Entreprises Soeur Rouge Inc. | 5 Mirabel Cr., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 1994-12-22 |
| Les Investissements Cassinc Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Gestion Mcas Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Bottles En Route Inc. | 11749 Boul. Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2020-12-14 |
| 6306209 Canada Inc. | 11809 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2004-11-04 |
| 6074171 Canada Inc. | 11841 Pierrefonds Boulevard, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2003-03-10 |
| Smart Factories Inc. | 111-12100 Boul De Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2018-05-18 |
| 9511989 Canada Inc. | Apt # 106, 12100 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2015-11-16 |
| Find all corporations in postal code H9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| R. LAVIGNE | 12 HAZELWOOD, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 2N6, Canada |
| City | DOLLARD DES ORMEAUX |
| Post Code | H9A2N6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Robert Lavigne Holdings Inc. | 130, Ch. De Saint-jean-des-piles, Shawinigan, QC G0X 2V0 | 1990-05-03 |
| Absolute Audio Visual Productions Inc. | 187 Montcalm, Pincourt, QC J7V 5G1 | 2008-03-07 |
| Productions Robert Baylis Ltee | 4400 Ch. Cote De Liesse Rd, Suite 200, Montreal, QC H4N 2P7 | 1975-06-04 |
| Les Productions Audio-visuelles Pharos Inc. | 1200 Rue De Fort, Montreal, QC H3H 2B3 | 1981-07-21 |
| Les Productions Listen! Audio Limitee | 300 Place D'youville B. A-10, Montreal, QC H2Y 2B6 | 1970-11-12 |
| Les Productions Audio-visuelles Aquarelle Inc. | 661 Youville, Chateauguay, QC J6J 5V2 | 1987-12-16 |
| Les Productions Audio-visuelles Stanke Ltee | 1212 St-mathieu, Montreal, QC H3H 2H7 | 1985-11-14 |
| Audio Visual Dynamics Ltd. | 2360 23e Avenue, Lachine, QC H8T 0A3 | 1965-06-17 |
| Les Entreprises Audio L. & L. Ltee | Stock Exchange Tw.-pl Victoria, Suite 4111 P.o.box 7, Montreal, QC | 1978-04-17 |
| A.v.s. Systemes De Signaux Audio-visuels Ltee | 9872 Berri Street, Montreal, QC H3L 2G4 | 1971-08-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on ROBERT LAVIGNE AUDIO PRODUCTIONS LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.