LES PRODUCTIONS 4 EVER INC. (Corporation# 1719068) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 19, 1984.
| Corporation ID | 1719068 |
| Business Number | 125421321 |
| Corporation Name |
LES PRODUCTIONS 4 EVER INC. 4 EVER PRODUCTIONS INC. |
| Registered Office Address |
362 Rue De Cheminot Rosemere QC J7A 4B2 |
| Incorporation Date | 1984-06-19 |
| Dissolution Date | 2003-12-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHSEN ALI | 1 PLACE BELLERIVE, SUITE 1711, CHOMEDEY, LAVAL QC H7V 1B1, Canada |
| MONA LANDRY | 1 PLACE BELLERIVE, SUITE 1711, CHOMEDEY, LAVAL QC H7V 1B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-18 | 1984-06-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-06-07 | current | 362 Rue De Cheminot, Rosemere, QC J7A 4B2 |
| Address | 1984-06-19 | 2000-06-07 | 1 Place Bellerive, Suite 1711, Chomedey, Laval, QC H7V 1B1 |
| Name | 1984-06-19 | current | LES PRODUCTIONS 4 EVER INC. |
| Name | 1984-06-19 | current | 4 EVER PRODUCTIONS INC. |
| Status | 2003-12-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-06-05 | 2003-12-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-04-07 | 2003-06-05 | Active / Actif |
| Status | 1997-11-24 | 2000-04-07 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-10-01 | 1997-11-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1984-06-19 | 1992-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-12-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 2000-04-07 | Revival / Reconstitution | |
| 1997-11-24 | Dissolution | |
| 1984-06-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| M. SГ©journГ© Consultants Inc. | 380 Rue Du Cheminot, Rosemere, QC J7A 4B2 | 2006-09-19 |
| 3346455 Canada Inc. | 360 Du Cheminot, Rosemere, QC J7A 4B2 | 1997-02-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6282342 Canada Inc. | 8 Rue Paul-bergeron, Blainville, QC J7A 0A1 | 2004-10-01 |
| 10084344 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2017-01-30 |
| 9768335 Canada Inc. | 15 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2016-05-30 |
| Ludicsteps Solutions Inc. | 4, Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2015-04-29 |
| 9015566 Canada Inc. | 4 Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2014-09-10 |
| Caj Asset Holding Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-10-04 |
| 7505396 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| 7505426 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| Garderies Coffre À Jouets (arthur-sauvÉ) Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2012-02-15 |
| 192372 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 1985-03-14 |
| Find all corporations in postal code J7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MOHSEN ALI | 1 PLACE BELLERIVE, SUITE 1711, CHOMEDEY, LAVAL QC H7V 1B1, Canada |
| MONA LANDRY | 1 PLACE BELLERIVE, SUITE 1711, CHOMEDEY, LAVAL QC H7V 1B1, Canada |
| City | ROSEMERE |
| Post Code | J7A 4B2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Productions Temps De Guerre Inc. | 119 Arlington Avenue, Westmount, QC H3Y 2W5 | 1989-11-20 |
| Les Productions Du Moulin Inc. | 1555 Summerhill Avenue, Suite 409, Montreal, QC | 1978-10-11 |
| Les Productions Espace Vert (iii) Inc. | 3401 Ouest Rue St-antoine, Westmount, QC H3Z 1X1 | 2001-05-16 |
| Differential Productions Inc. | 208 Chester, Ville Mont-royal, QC H3R 1W3 | 2008-06-26 |
| Cda Productions Inc. | 2540 Boul. Daniel Johnson, Bureau 755, Laval, QC H7T 2S3 | 1998-05-25 |
| Air M.s. Media Productions Enterprises Inc. | 2251 Avenue Papineau, Montreal, QC H2K 4J9 | 1998-05-26 |
| Les Productions Omega Productions Inc. | 3165 Chambois, Trois Rivieres Ouest, QC G8Y 3M7 | 1977-11-14 |
| Les Productions Espace Vert (v) Inc. | 3401 Ouest Rue St-antoine, Montreal, QC H3Z 1X1 | 2001-10-16 |
| Les Productions De La Peur (14-18) Inc. | 1998, Ch. De La Pointe-leblanc, Saint-anicet, QC J0S 1L0 | 2014-03-04 |
| Les Productions Prunelle Rouge Inc. | 89 Sunnydide Avenue, Westmount, QC H3Y 1C7 | 1982-12-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PRODUCTIONS 4 EVER INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.