LES COFFRAGES M.L. LTEE (Corporation# 1718657) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 18, 1984.
| Corporation ID | 1718657 |
| Business Number | 101042265 |
| Corporation Name | LES COFFRAGES M.L. LTEE |
| Registered Office Address |
214, Notre-dame, App. 608 Repentigny QC J6A 8A6 |
| Incorporation Date | 1984-06-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| M. LAFOREST | 115 BOUL L'ASSOMPTION, REPENTIGNY QC J6A 1A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-17 | 1984-06-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-06-18 | current | 214, Notre-dame, App. 608, Repentigny, QC J6A 8A6 |
| Address | 1984-06-18 | 2007-06-18 | 115 Boul L'assomption, Repentigny, QC J6A 1A3 |
| Name | 1984-06-18 | current | LES COFFRAGES M.L. LTEE |
| Status | 1984-06-18 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1984-06-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-03-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 214, NOTRE-DAME, APP. 608 |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 8A6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6558011 Canada Inc. | 214 Rue Notre-dame, App. 212, Repentigny, QC J6A 8A6 | 2006-04-24 |
| 3225089 Canada Inc. | 411 - 214, Rue Notre-dame, Repentigny, QC J6A 8A6 | 1996-02-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| M. LAFOREST | 115 BOUL L'ASSOMPTION, REPENTIGNY QC J6A 1A3, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A 8A6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Coffrages 3 V Ltee | 140 Rue Perron, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1989-09-18 |
| Coffrages 3.9 Ltee | 1011 Boulevard St-luc, Saint-luc, QC J2W 1A9 | 1980-03-20 |
| Coffrages Duc Ltee | 419 North Cote, Rosemere, QC J7A 4N6 | 1979-08-20 |
| Les Coffrages Maurice Blais Ltee | 385 Du Parc Des Erables, Laprairie, QC J5R 6J2 | 1978-12-08 |
| Coffrages N. Marsan & Fils Ltee | 3471 Cedar, Rawdon, QC J0K 1S0 | 1979-07-19 |
| Les Coffrages Industriels Cremazie Ltee | 170 Ouest Rue Bellerose, Laval, QC H7L 1K5 | 1979-01-08 |
| Coffrages Andre Beausejour Ltee | 3151 Visitation, Saint-ambroise-de-kildare, QC J0K 1C0 | 1979-09-04 |
| Les Coffrages C.c.c. Ltee | 435 Port Royal Street West, Montreal, QC H3L 2C3 | 1961-01-30 |
| North Atlantic Forms Ltd. | 790 Boulevard Industriel, Mascouche, QC J7K 2Z2 | |
| North Atlantic Forms Ltd. | 8145 Rue Pascal Gagnon, St-leonard, QC H1P 1Y5 | 1963-08-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES COFFRAGES M.L. LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.