ACORD ASSOCIATION DES CONSULTANTS EN ORGANISATION, EN RECHERCHE ET EN DEVELOPPEMENT (Corporation# 1718436) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 12, 1984.
| Corporation ID | 1718436 |
| Corporation Name | ACORD ASSOCIATION DES CONSULTANTS EN ORGANISATION, EN RECHERCHE ET EN DEVELOPPEMENT |
| Registered Office Address |
218 Est Rue Laurier Ottawa ON K1N 6P2 |
| Incorporation Date | 1984-06-12 |
| Dissolution Date | 2015-04-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARC HAENTJENS | C.P. 506, BOURGET ON K0A 1E0, Canada |
| ALAIN POIRIER | 409 PAPE, TORONTO ON M4K 3P3, Canada |
| RENE GUINDON | 2206 AVE. WEBSTER, OTTAWA ON K1H 7H2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-12 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1984-06-11 | 1984-06-12 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1984-06-12 | current | 218 Est Rue Laurier, Ottawa, ON K1N 6P2 |
| Name | 1984-06-12 | current | ACORD ASSOCIATION DES CONSULTANTS EN ORGANISATION, EN RECHERCHE ET EN DEVELOPPEMENT |
| Status | 2015-04-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-17 | 2015-04-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-12-13 | 2014-11-17 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2013-12-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1984-06-12 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-16 | Dissolution | Section: 222 |
| 1984-06-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laurier Office-mart Inc. | 226 Laurier St. East, Ottawa, ON K1N 6P2 | 1985-06-14 |
| Mediascan (canada) Inc. | 222 Laurier St. East, Ottawa, ON K1N 6P2 | 1979-04-11 |
| P.g.t.a. Professional Graphics, Translation and Advertising Ltd. | 222 Rue Laurier, Ottawa, ON K1N 6P2 | 1978-03-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Green Building Council | 100 Murray Street, Suite 400, Ottawa, ON K1N 0A1 | 2002-12-05 |
| Gbci Canada Inc. | 100 Murray Street, Suite 400, Ottawa, ON K1N 0A1 | 2017-08-29 |
| 2860023 Canada Inc. | 100 Island Lodge Road, Suite 101, Ottawa, ON K1N 0A2 | 1992-10-09 |
| Sandrew Holding Inc. | 100 Island Lodge Road, Suite 509, Ottawa, ON K1N 0A2 | 1981-12-22 |
| 12294583 Canada Inc. | 110 Little London Pvt, Ottawa, ON K1N 0A5 | 2020-08-26 |
| Tier 1 Fitness Inc. | 112 Little London Private, Ottawa, ON K1N 0A5 | 2010-10-23 |
| Thomson Data Intelligence Inc. | 110 Little London Private, Ottawa, ON K1N 0A5 | 2003-02-26 |
| Hyperion Global Energy Corp. | 112 Little London Private, Ontario, ON K1N 0A5 | 2016-06-22 |
| Ex Sidera Energy Inc. | 112 Little London Private, Ottawa, ON K1N 0A5 | 2020-09-29 |
| Genbu Technologies Inc. | 404-200 Besserer St, Ottawa, ON K1N 0A7 | 2020-06-19 |
| Find all corporations in postal code K1N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARC HAENTJENS | C.P. 506, BOURGET ON K0A 1E0, Canada |
| ALAIN POIRIER | 409 PAPE, TORONTO ON M4K 3P3, Canada |
| RENE GUINDON | 2206 AVE. WEBSTER, OTTAWA ON K1H 7H2, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1N6P2 |
Please comment or provide details below to improve the information on ACORD ASSOCIATION DES CONSULTANTS EN ORGANISATION, EN RECHERCHE ET EN DEVELOPPEMENT.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.