LES ENTREPRISES DE MACHINERIES LOURDES C.E. DESCHAMBAULT LTEE (Corporation# 1718428) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 12, 1984.
| Corporation ID | 1718428 |
| Business Number | 101654531 |
| Corporation Name | LES ENTREPRISES DE MACHINERIES LOURDES C.E. DESCHAMBAULT LTEE |
| Registered Office Address |
Rr 2 St-andre-avellin QC J0V 1W0 |
| Incorporation Date | 1984-06-12 |
| Dissolution Date | 2016-01-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C.-E. DESCHAMBAULT | RR 2, ST-ANDRE-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-11 | 1984-06-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1984-06-12 | current | Rr 2, St-andre-avellin, QC J0V 1W0 |
| Name | 1984-06-12 | current | LES ENTREPRISES DE MACHINERIES LOURDES C.E. DESCHAMBAULT LTEE |
| Status | 2016-01-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-08-25 | 2016-01-29 | Active / Actif |
| Status | 1997-10-01 | 2004-08-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1984-06-12 | 1997-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-01-29 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 1984-06-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-04-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-04-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-04-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | RR 2 |
| City | ST-ANDRE-AVELLIN |
| Province | QC |
| Postal Code | J0V 1W0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Epicerie Yves St Pierre Inc. | Rr 2, St Andre Avellin, QC J0V 1W0 | 1980-02-01 |
| Les Immeubles C.f.c. Inc. | Rr 2, Cte Matane, St-ulric, QC | 1979-09-19 |
| Montor Log Homes Ltd. | Rr 2, West-brome, QC J0E 2P0 | 1979-09-26 |
| Accord Agricultural Equipment Limited | Rr 2, Waterville, NS B0P 1V0 | 1979-10-24 |
| Bobkev Services Ltd. | Rr 2, Box 295, Navan, ON K0A 2S0 | 1979-10-25 |
| La Ferme Du Bosquet Inc. | Rr 2, Wotton, QC | 1980-03-24 |
| L. & G. Gauthier Slasher Ltd. | Rr 2, P.o.box 2, Hyden, QC | 1960-03-31 |
| Fournitures De Bureau Promar Inc. | Rr 2, Aylmer, QC | 1976-10-21 |
| Spica Translations Inc. | Rr 2, Carp, ON K0A 1L0 | 1976-09-24 |
| Isocalor Inc. | Rr 2, C.p. 148, Arundel (comte Argenteuil, QC | 1977-02-14 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Xl Inc. | 238, Chemin Du Lac-des-quatres-chemins, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2020-10-19 |
| M-trex Canada Inc. | 1217 Chemin Du Vieux Pin, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2020-02-15 |
| 11877836 Canada Inc. | 200, Rang Saint-joseph Ouest, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2020-01-31 |
| 11360035 Canada Inc. | 734, Rang Saint-joseph Est, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2019-04-25 |
| Construction Moduleflex Inc. | 1193 Route 321 Nord, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2019-02-12 |
| 11059319 Canada Inc. | 623, Route 321 Nord, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2018-10-24 |
| 10712957 Canada Inc. | 138, Rang Saint Joseph Ouest, Saint AndrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2018-04-03 |
| Qc Gold Tech Inc. | 517, Rang Sainte-julie Est, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2017-12-04 |
| Ferme Grazing Days Farm Inc. | 567 Rang Sainte Julie Est, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2017-10-16 |
| Polar Maxima Inc. | 1193 Rte 321 N, Saint-andrÉ-avellin, QC J0V 1W0 | 2017-05-12 |
| Find all corporations in postal code J0V 1W0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| C.-E. DESCHAMBAULT | RR 2, ST-ANDRE-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| City | ST-ANDRE-AVELLIN |
| Post Code | J0V 1W0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alaska Heavies Machineries Ltd. | 10048 Rue London, Montreal, QC | 1977-12-20 |
| Machineries Lourdes Rougemont Ltee | 114 Boul. Claude-david, Repentigny, QC J6A 3C2 | |
| Machineries L.s. Inc. | 137 Route Rr 2, Deschambault, Portneuf, QC G0A 1S0 | 1979-09-18 |
| Machineries Lourdes Rougemont Ltee | 160 Ch. Marieville, Rougemont, QC J0L 1M0 | 1979-01-02 |
| Les Machineries Lourdes L.m.l. Inc. | 608 Rue Fournier, Matane, QC G4W 3Y4 | 1984-07-04 |
| Les Machineries G P Ltee | 915, Chemin Duclos, St-denis-de-brompton, QC J0B 2P0 | 1978-04-20 |
| Les Entreprises Le Faucon Noir Ltee | 5090 Rue Principale, Notre-dame De Lourdes, QC | 1979-11-22 |
| Deschambault & Associates, Claims Adjusters, Inc. | 6696 Boul Pie Ix, Montreal, QC H1X 2C6 | 1983-01-27 |
| Les Entreprises Electro Blais Limitee | 442 Chemin Du Roi, Deschambault, QC G0A 1S0 | 1977-04-12 |
| Alcoa Deschambault Ltd. | 1 Boulevard Des Sources, Deschambault, QC G0A 1S0 | 2006-11-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES DE MACHINERIES LOURDES C.E. DESCHAMBAULT LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.