133229 CANADA LTD. (Corporation# 1718134) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 4, 1984.
| Corporation ID | 1718134 |
| Business Number | 871745683 |
| Corporation Name | 133229 CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
10 Queen Street North Sydney NS B2A 1A1 |
| Incorporation Date | 1984-09-04 |
| Dissolution Date | 1990-05-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| D.J. MACNEIL | 10 QUEEN STREET, NORTH SYDNEY NS , Canada |
| L.D. MACNEIL | 10 QUEEN STREET, NORTH SYDNEY NS , Canada |
| E.G. MACNEIL | 10 CHRISTOPHER COURT, SAINT JOHN NB E2K 4L6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-09-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-09-03 | 1984-09-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1984-09-04 | current | 10 Queen Street, North Sydney, NS B2A 1A1 |
| Name | 1984-09-04 | current | 133229 CANADA LTD. |
| Status | 1990-05-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-01-03 | 1990-05-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1984-09-04 | 1989-01-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1990-05-07 | Dissolution | |
| 1984-09-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1986 | 1986-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 10 QUEEN STREET |
| City | NORTH SYDNEY |
| Province | NS |
| Postal Code | B2A 1A1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 141887 Canada Ltd. | 10 Queen Street, North Sydney, NS B2A 1A1 | 1985-04-25 |
| Les Armoires B.f. Ltee. | 10 Queen Street, Grenville, QC N0V 1J0 | 1988-10-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| R&m Business Holdings Ltd. | 35 Pleasant St, North Sydney, NS B2A 1K8 | 2020-11-09 |
| Firewalk Inc. | 112 Pleasant Street, North Sydney, NS B2A 1L8 | 2018-03-17 |
| 9140271 Canada Inc. | 83 Pierce St., North Sydney, NS B2A 1N6 | 2014-12-31 |
| Young's Topex Limited | 81 Meech Ave., P.o. Box 364, North Sydney, NS B2A 1R9 | 1979-11-16 |
| 25132004 Incorporated | 77 Stanley St, North Sydney, NS B2A 1V3 | 2014-05-19 |
| Latatia Advertising Inc. | 77 Stanley St., North Sydney, NS B2A 1V3 | 2011-08-11 |
| Txv Tech Mechanical Limited | 77 Stanley St., North Sydney, NS B2A 1V3 | 2011-08-05 |
| Maddie and Bella's Children's Clothing Inc. | 77 Stanley St., North Sydney, NS B2A 1V3 | 2013-08-14 |
| Kishk Incorporated | 77 Stanley St, North Sydney, NS B2A 1V3 | 2015-01-14 |
| 25132002 Incorporated | 77 Stanley St, North Sydney, NS B2A 1V3 | 2015-01-14 |
| Find all corporations in postal code B2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| D.J. MACNEIL | 10 QUEEN STREET, NORTH SYDNEY NS , Canada |
| L.D. MACNEIL | 10 QUEEN STREET, NORTH SYDNEY NS , Canada |
| E.G. MACNEIL | 10 CHRISTOPHER COURT, SAINT JOHN NB E2K 4L6, Canada |
| City | NORTH SYDNEY |
| Post Code | B2A1A1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 133229 CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.