TRANSPORT CLAUDE DAIGNEAULT ET FILS INC. (Corporation# 1718029) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 15, 1984.
| Corporation ID | 1718029 |
| Business Number | 880994694 |
| Corporation Name | TRANSPORT CLAUDE DAIGNEAULT ET FILS INC. |
| Registered Office Address |
321 Laberge Repentigny QC J6A 4C2 |
| Incorporation Date | 1984-06-15 |
| Dissolution Date | 1994-12-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C. DAIGNEAULT | 321 LABERGE, REPENTIGNY QC J6A 4C2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-14 | 1984-06-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1984-06-15 | current | 321 Laberge, Repentigny, QC J6A 4C2 |
| Name | 1984-06-15 | current | TRANSPORT CLAUDE DAIGNEAULT ET FILS INC. |
| Status | 1994-12-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1984-06-15 | 1994-12-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-12-09 | Dissolution | |
| 1984-06-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1991-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1993 | 1991-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1992 | 1991-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 321 LABERGE |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 4C2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| C. DAIGNEAULT | 321 LABERGE, REPENTIGNY QC J6A 4C2, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A4C2 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + REPENTIGNY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| H. Daigneault & Fils Inc. | 913 Grand Rang, Cte Napierville, St-michel, QC J0I 2J0 | 1980-03-13 |
| Gestion Howlett, Daigneault Et Fils LtГ©e | 433 Rue Notre-dame, Montebello, Cte Papineau, QC J0V 1L0 | 1983-03-09 |
| Claude Daigneault Cabinet Conseil En Ressources Humaines Inc. | 6832 Chemin Du Lac Clair Sud, Rawdon, QC J0K 1S0 | 1986-10-02 |
| Claude Brisson Transport Inc. | 223 Rue De La Garre, C.p. 43, Saint-anaclet, QC G0K 1H0 | 1998-03-30 |
| Claude Rivard & Sons Inc. | 127 Boul. Longpre, Ste-rose, Laval, QC H7L 3C6 | 1976-09-24 |
| Claude Lavoie and Sons Ltd. | 3572 Ignace, Laval, QC H7P 3K1 | 1975-10-01 |
| Transport Claude Boyer Inc. | 77 Rue Fernand, Ile Bizard, QC H9E 1L1 | 1998-02-27 |
| Pedicelli Transport Inc. | 1351 Daigneault, Lasalle, QC | 1984-11-15 |
| Transport L & M Gosselin Inc. | 160 Montee Daigneault, Richelieu, QC J3L 4A7 | 1982-06-03 |
| Ajapal Transport Inc. | 1308 Daigneault, Lasalle, QC H8N 1E9 | 1993-04-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRANSPORT CLAUDE DAIGNEAULT ET FILS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.