FLYGRID OF CANADA LIMITED (Corporation# 171778) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 25, 1976.
| Corporation ID | 171778 |
| Corporation Name | FLYGRID OF CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
455 Bowes Road Unit 7 Concord ON L4K 1B1 |
| Incorporation Date | 1976-11-25 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALBERT GNAT | 199 HEATH ST. WEST, TORONTO ON M4V 1V3, Canada |
| WAYNE MCLEOD | 2 SAGEWOOD DR., DON MILLS ON M3B 1T4, Canada |
| EDWARD G. JOHNSTON | 134 MOSSGROE TRAIL, WILLOWDALE ON M2L 2W5, Canada |
| LLOYD PAUL DUCKMAN | 21 DAFFODIL AVE., THORNHILL ON L3T 1N2, Canada |
| RALPH WEBSTER | 954 STREAMWAY CRES., MISSISSAUGA ON L4Y 2P3, Canada |
| WAYNE D. BREWER | 1256 BARNWOOD SQUARE, PICKERING ON L1X 1C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1976-11-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1976-11-24 | 1976-11-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1976-11-25 | current | 455 Bowes Road, Unit 7, Concord, ON L4K 1B1 |
| Name | 1976-11-25 | current | FLYGRID OF CANADA LIMITED |
| Status | 1983-12-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1976-11-25 | 1983-12-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1976-11-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1982 | 1982-05-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1981 | 1982-05-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Air Guard Control of Canada Limited | 455 Bowes Road, Unit 7, Concord, ON L4K 1B1 | 1963-11-29 |
| Glenman Distributors Ltd. | 455 Bowes Road, Unit 7, Concord, ON L4K 1B1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Venus Railings & Wood Products (1984) Inc. | 85 Bowes Road, Unit 18-19, Concord, ON L4K 1B1 | 1984-08-09 |
| Venus Railings & Wood Products Inc. | 85 Bowes Road, Units 18 & 19, Concordd, ON L4K 1B1 | 1984-05-07 |
| Engagement Energy of The World Limited | 20 Costa Road, Concord, ON L4K 1B1 | 1983-01-07 |
| 177692 Canada Inc. | 201 Snidercroft Road, Concord, ON L4K 1B1 | 1982-01-29 |
| Victor Publishing Company Ltd. | 7777 Keele Street, Concord, ON L4K 1B1 | 1981-02-09 |
| La Compagnie D'acieries Et De Chemins De Fer K.i.m. (1981) Ltee | 79 Peelar Road, Concord, ON L4K 1B1 | 1981-01-28 |
| General Transmissions (canada) Inc. | 580 Oster Lane, Concord, ON L4K 1B1 | 1980-05-20 |
| Positive Trading Limited | 2781 Highway No. 7, Suite 208, Toronto, ON L4K 1B1 | 1980-01-16 |
| Frau Company Limited | 200 Connie Cres., Unit 9, Concord, ON L4K 1B1 | 1977-08-22 |
| United Air Specialists (canada) Limited | 115 Bowes Road, Unit 14b, Concord, ON L4K 1B1 | 1974-09-19 |
| Find all corporations in postal code L4K1B1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALBERT GNAT | 199 HEATH ST. WEST, TORONTO ON M4V 1V3, Canada |
| WAYNE MCLEOD | 2 SAGEWOOD DR., DON MILLS ON M3B 1T4, Canada |
| EDWARD G. JOHNSTON | 134 MOSSGROE TRAIL, WILLOWDALE ON M2L 2W5, Canada |
| LLOYD PAUL DUCKMAN | 21 DAFFODIL AVE., THORNHILL ON L3T 1N2, Canada |
| RALPH WEBSTER | 954 STREAMWAY CRES., MISSISSAUGA ON L4Y 2P3, Canada |
| WAYNE D. BREWER | 1256 BARNWOOD SQUARE, PICKERING ON L1X 1C7, Canada |
| City | CONCORD |
| Post Code | L4K1B1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 8133581 Canada Limited | 625 Neal Drive, Peterborough, ON K6J 6X7 | |
| 7938713 Canada Limited | 100, Zenway Boulevard, Woodbridge, ON L4H 2Y7 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 |
Please comment or provide details below to improve the information on FLYGRID OF CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.