BLUE BIRD FRIENDSHIP SOCIETY OF EAST AMERICA (Corporation# 1717766) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 4, 1985.
| Corporation ID | 1717766 |
| Corporation Name |
BLUE BIRD FRIENDSHIP SOCIETY OF EAST AMERICA LA SOCIETE DES AMIS DU MERLE BLEU DE L'EST DE L'AMERIQUE |
| Registered Office Address |
2 Rue Sauve C.p. 39 St-placide QC J0V 2B0 |
| Incorporation Date | 1985-03-04 |
| Dissolution Date | 2015-05-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDREE DION | BOX 39, ST-PLACIDE QC J0V 2B0, Canada |
| FRANCE DION | BOX 39, ST-PLACIDE QC J0V 2B0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-03-04 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1985-03-03 | 1985-03-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1985-03-04 | current | 2 Rue Sauve, C.p. 39, St-placide, QC J0V 2B0 |
| Name | 1985-03-04 | current | BLUE BIRD FRIENDSHIP SOCIETY OF EAST AMERICA |
| Name | 1985-03-04 | current | LA SOCIETE DES AMIS DU MERLE BLEU DE L'EST DE L'AMERIQUE |
| Status | 2015-05-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-04 | 2015-05-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Status | 1985-03-04 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-03 | Dissolution | Section: 222 |
| 1985-03-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1994-07-21 |
| Address | 2 RUE SAUVE |
| City | ST-PLACIDE |
| Province | QC |
| Postal Code | J0V 2B0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Auto-correct-art Ltd. | 2 Rue Sauve, St-placide, QC J0V 2B0 | 1974-07-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Civil Aviation Consultants Services Cacs Inc. | 4075 Route 344, St-placide, QC J0V 2B0 | 1998-12-09 |
| Consultants C.o.p. Inc. | 483 Chemin Pointe Aux Anglais, St-placide, QC J0V 2B0 | 1995-01-12 |
| Fromagerie BelchГЁvre Inc. | 239 Rang St-jean, St-placide, QC J0V 2B0 | 1994-08-08 |
| P. F. P. Auto Inc. | 57 Boulevard Rene Levesque, St-placide, QC J0V 2B0 | 1992-08-14 |
| 2713373 Canada Inc. | 1212 Bl. St Placide, Route 344, St-placide, QC J0V 2B0 | 1991-05-06 |
| 167688 Canada Inc. | 1567 Route 344, St-placide, QC J0V 2B0 | 1989-05-09 |
| 163514 Canada Inc. | 1091 Chemin Bois Francs, St-placide, QC J0V 2B0 | 1988-08-16 |
| 160261 Canada LtÉe | 1415 Route 344, C P 9, St-placide, QC J0V 2B0 | 1988-03-09 |
| Construction Gaston Brunet Inc. | 3685 Rand De La Baie, Route 344, St-placide, QC J0V 2B0 | 1988-02-29 |
| Les Vetements Boreal International Inc. | 39 Rue Daniel Morin, St-placide, QC J0V 2B0 | 1987-03-09 |
| Find all corporations in postal code J0V2B0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDREE DION | BOX 39, ST-PLACIDE QC J0V 2B0, Canada |
| FRANCE DION | BOX 39, ST-PLACIDE QC J0V 2B0, Canada |
| City | ST-PLACIDE |
| Post Code | J0V2B0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| (sebaway Arab-canadian Friendship Society) | 56 19e Avenue, Roxboro, QC H3Y 3A9 | 1991-05-24 |
| Sgnt Blue Bird Property Management Inc. | 1320 Graham Blvd., Town of Mount Royal, QC H3P 3C8 | 1999-11-03 |
| Ruban Bleu AmÉrique Inc. | 111 Rue St-michel, App. 302, Granby, QC J2G 9K9 | 2000-10-12 |
| Norman Bethune Friendship Society - | 8068 Cyrenne Crescent, Montreal, QC H8P 3T1 | 2007-03-07 |
| La Haute Societe Blue Denim Ltee | 2010 Rue De La Montagne, Montreal, QC H3G 1Z7 | 1976-04-29 |
| Prestcold (north America) Ltd. | 174 Merizzi Street, St Laurent, QC H4T 1S4 | 1947-02-03 |
| Societe D'affacturage De La Banque D'amerique Du Canada S.c.c. | 20 Queen St. West, Box 38, Toronto, ON M5H 3R3 | |
| Societe De Credit-bail De La Banque D'amerique Du Canada S.c.c. | 20 Queen St. West, Box 38, Toronto, ON M5H 3R3 | |
| Societe De Credit-bail De La Banque D'amerique Du Canada S.c.c. | 20 Queen St. West, Box 38, Toronto, ON M5H 3R3 | |
| La Haute Societe Blue Denim (montreal) Ltee | 9 Ingleside Avenue, Westmount, QC H3Z 1N4 | 1983-08-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on BLUE BIRD FRIENDSHIP SOCIETY OF EAST AMERICA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.