CORE-MARK INTERNATIONAL INC. (Corporation# 1717600) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 1717600 |
| Business Number | 101151835 |
| Corporation Name | CORE-MARK INTERNATIONAL INC. |
| Registered Office Address |
13951 Bridgeport Road Richmond BC V6V 1J6 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 5 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| D.E. GILLESPIE | RR 1, BOX 8, DOLPHIN ROAD, PYM ISLAND, SYDNEY BC V8L 3R9, Canada |
| G.E. BURTON | 10251 PRADOWOOD DR., VILLA PARK 92667, United States |
| A.S. REGENSBURG | 3107 DEEP CANYON DRIVE, BEVERLY HILLS 90210, United States |
| B.B. LOCKWOOD | 11 LYTTON BLVD., TORONTO ON M4R 1K9, Canada |
| E.D. SCOTT | 8 SUNNYDENE CRES., TORONTO ON M4N 3J6, Canada |
| E.N. STANTON | 2398 LEEWARD CIRCLE, WESTLAKE VILLAGE 93161, United States |
| R.S. PADDON | 10 COURTSFIELD CRES., ISLINGTON ON M9A 4S9, Canada |
| G.N. PICKMAN | 1730 WEST 38TH AVENUE, VANCOUVER BC V6M 1R6, Canada |
| P. MARQUIS | 2015 COLD WATER CANYON, BEVERLY HILLS 90210, United States |
| R.C. SCHROPSHIRE | 30 SIGHTHILL AVENUE, TORONTO ON M4T 2G7, Canada |
| R.J. MAIR | 5716 NEWTON WYND, VANCOUVER BC V6T 1H5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-13 | 1984-06-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1984-06-14 | current | 13951 Bridgeport Road, Richmond, BC V6V 1J6 |
| Name | 1984-06-14 | current | CORE-MARK INTERNATIONAL INC. |
| Status | 1985-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1984-06-14 | 1985-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1984-06-14 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: British Columbia / Colombie-Britannique |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Core-mark Holdings Limited | 13951 Bridgeport Road, Richmond, BC V6V 1V6 | 1981-08-19 |
| Western Smallware Ltd. | 13951 Bridgeport Road, Richmond, BC V6V 1J6 | |
| Westware Sales Ltd. | 13951 Bridgeport Road, Richmond, BC V6V 1J6 | |
| Core Mark Distributors Limited | 13951 Bridgeport Road, Richmond, BC V6V 1J6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11510568 Canada Incorporated | 11280 Twigg Place, Suite 125, Richmond, BC V6V 0A6 | 2019-07-11 |
| Warthog Atv Ltd. | 108-11280 Twigg Place, Richmond, BC V6V 0A6 | 2015-05-21 |
| Cannabis Science Distribution Canada, Inc. | #168-11280 Twigg Place, Richmond, BC V6V 0A6 | 2014-06-05 |
| Ak Plasticbagsonline Inc. | 168-11280 Twigg Pl., Richmond, BC V6V 0A6 | 2004-04-27 |
| Show Box Stage and Truss Inc. | 11568 Eburne Way Unit 135, Richmond, BC V6V 0A7 | 2019-02-02 |
| Bicnet Technologies Inc. | 20 22788 Westminster Hwy, Richmond, BC V6V 0B1 | 2016-02-09 |
| Brytor International Moving (b.c.) Inc. | 11111 Twigg Place Unit 1019, Richmond, BC V6V 0B7 | 2014-10-21 |
| Winsphere Ventures Inc. | 17251 Fedoruk Rd, Richmond, BC V6V 1C6 | 2012-10-26 |
| Maxsl Inc. | 23620 Dyke Road, Richmond, BC V6V 1E2 | 2019-07-16 |
| 11342371 Canada Limited | 22540 Gilley Road, Richmond, BC V6V 1E4 | 2019-04-05 |
| Find all corporations in postal code V6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| D.E. GILLESPIE | RR 1, BOX 8, DOLPHIN ROAD, PYM ISLAND, SYDNEY BC V8L 3R9, Canada |
| G.E. BURTON | 10251 PRADOWOOD DR., VILLA PARK 92667, United States |
| A.S. REGENSBURG | 3107 DEEP CANYON DRIVE, BEVERLY HILLS 90210, United States |
| B.B. LOCKWOOD | 11 LYTTON BLVD., TORONTO ON M4R 1K9, Canada |
| E.D. SCOTT | 8 SUNNYDENE CRES., TORONTO ON M4N 3J6, Canada |
| E.N. STANTON | 2398 LEEWARD CIRCLE, WESTLAKE VILLAGE 93161, United States |
| R.S. PADDON | 10 COURTSFIELD CRES., ISLINGTON ON M9A 4S9, Canada |
| G.N. PICKMAN | 1730 WEST 38TH AVENUE, VANCOUVER BC V6M 1R6, Canada |
| P. MARQUIS | 2015 COLD WATER CANYON, BEVERLY HILLS 90210, United States |
| R.C. SCHROPSHIRE | 30 SIGHTHILL AVENUE, TORONTO ON M4T 2G7, Canada |
| R.J. MAIR | 5716 NEWTON WYND, VANCOUVER BC V6T 1H5, Canada |
| City | RICHMOND |
| Post Code | V6V1J6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Core-mark Holdings Limited | 13951 Bridgeport Road, Richmond, BC V6V 1V6 | 1981-08-19 |
| Core Mark Distributors Limited | 13951 Bridgeport Road, Richmond, BC V6V 1J6 | |
| Mark Saykaly Group International Inc. | 2125 Sunset St., Montreal, QC H3R 2Y5 | 2002-10-15 |
| Ventes Internationales Mark-night Inc. | 1350 Sherbrooke Street West, Suite 600, Montreal, QC H3G 2T4 | 1982-01-27 |
| Core-net Software Inc. | 510 - 1745 Cedar Avenue, Montreal, QC H3G 1A7 | 2008-03-26 |
| Core Realties Incorporated | 1201 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3A 1H9 | 2014-05-21 |
| Len-core Design Inc. | 7022 Chester, Montreal, QC H4N 1K9 | 2003-09-03 |
| Core Furniture International Ltd. | P.o.box 86, Montreal, QC | 1974-03-28 |
| Riopel International Inc. | 425 Ch. De L'Г‰core N, VallГ©e-jonction, QC G0S 3J0 | 2018-07-24 |
| Core Logistics International Inc. | 3133 Orlando Dr., Mississauga, ON L4V 1C5 | 1999-10-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on CORE-MARK INTERNATIONAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.