133556 CANADA INC. (Corporation# 1717537) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 11, 1984.
| Corporation ID | 1717537 |
| Business Number | 119408128 |
| Corporation Name | 133556 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2045 Lakeshore Blvd.w. Suite 903 Toronto ON M8V 2Z6 |
| Incorporation Date | 1984-06-11 |
| Dissolution Date | 2013-05-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R.R. TAIT | 2045 LAKESHORE BLVD.W., SUITE 903, TORONTO ON M8V 2Z6, Canada |
| MARGARET LEE TAIT | 2045 LAKESHORE BLVD. W., SUITE 903, TORONTO ON M8V 2Z6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-10 | 1984-06-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-07-27 | current | 2045 Lakeshore Blvd.w., Suite 903, Toronto, ON M8V 2Z6 |
| Address | 1984-06-11 | 2003-07-27 | 63 Tradewind Drive, Oakville, ON L6L 6H8 |
| Name | 1984-06-11 | current | 133556 CANADA INC. |
| Status | 2013-05-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-12-06 | 2013-05-23 | Active / Actif |
| Status | 1984-06-11 | 2003-12-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-05-23 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 1984-06-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2010-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12104598 Canada Inc. | 911-2045 Lake Shore Boulevard West, Toronto, ON M8V 2Z6 | 2020-06-04 |
| 11671685 Canada Inc. | 2045 Lake Shore Blvd W, Suite#3508, Etobicoke, ON M8V 2Z6 | 2019-10-08 |
| Geolam Latin America, Inc. | 2045 Lake Shore Boulevard West, Suite 2603, Toronto, ON M8V 2Z6 | 2019-05-27 |
| Mccrosbie Resources Inc. | 2705 - 1 Palace Pier Court, Toronto, ON M8V 2Z6 | 2016-06-17 |
| 9684042 Canada Inc. | 4401-2045 Lakeshore Blvd W, Etobicoke, ON M8V 2Z6 | 2016-03-24 |
| Mai Homes Incorporated | 2045 Lakeshore Blvd West, Suite 2211, Etobicoke, ON M8V 2Z6 | 2016-01-30 |
| Junco Canada Inc. | 3503-2045 Lake Shore Boulevard West, Etobicoke, ON M8V 2Z6 | 2014-11-18 |
| 8675821 Canada Inc. | 3005-2045 Lakeshore Blvd West, Toronto, ON M8V 2Z6 | 2013-10-28 |
| Moonworx Inc. | Unit 1507, 2045 Lake Shore Boulevard West, Toronto, ON M8V 2Z6 | 2012-02-15 |
| Perlis Enterprise Inc. | 3902-2045 Lake Shore Blvd. West, Etobicoke, ON M8V 2Z6 | 2012-01-23 |
| Find all corporations in postal code M8V 2Z6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| R.R. TAIT | 2045 LAKESHORE BLVD.W., SUITE 903, TORONTO ON M8V 2Z6, Canada |
| MARGARET LEE TAIT | 2045 LAKESHORE BLVD. W., SUITE 903, TORONTO ON M8V 2Z6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M8V 2Z6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 133556 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.