LES ENTREPRISES FORESTIERES GEOFFROY & FILS INC. (Corporation# 1717171) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 14, 1984.
| Corporation ID | 1717171 |
| Business Number | 103143145 |
| Corporation Name | LES ENTREPRISES FORESTIERES GEOFFROY & FILS INC. |
| Registered Office Address |
5230 Avenue Lantrec St-fÉlix De Valois QC J0K 2M0 |
| Incorporation Date | 1984-06-14 |
| Dissolution Date | 2008-10-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Y. GEOFFROY | 1490 RANG DE LA SEIGNEURIE, STE-EMILIE DE L'ENERGIE QC J0K 2K0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-13 | 1984-06-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-05-01 | current | 5230 Avenue Lantrec, St-fÉlix De Valois, QC J0K 2M0 |
| Address | 1984-06-14 | 2000-05-01 | 1490 Rang De La Seigneurie, St-emilie De L'energie, QC J0K 2K0 |
| Name | 1984-06-14 | current | LES ENTREPRISES FORESTIERES GEOFFROY & FILS INC. |
| Name | 1984-06-14 | current | LES ENTREPRISES FORESTIERES GEOFFROY ; FILS INC. |
| Status | 2008-10-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1984-06-14 | 2008-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-10-09 | Dissolution | Section: 210 |
| 1984-06-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-06-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-04-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-05-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5230 AVENUE LANTREC |
| City | ST-FÉLIX DE VALOIS |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 2M0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Feneco Inc. | 831, Rang Castle-d'autray, Saint-fГ©lix-de-valois, QC J0K 2M0 | 2020-08-25 |
| Infoprimes Solutions Inc. | 100-461, Ch. De Joliette, Saint-fГ©lix-de-valois, QC J0K 2M0 | 2012-12-06 |
| Benoit Perreault Conseils Inc. | 5095 Rue Henri-l.-chevrette, St-fГ©lix-de-valois, QC J0K 2M0 | 2012-07-24 |
| Patemery Consultant Inc. | 3571, Chemin Des Moulins, Saint-fГ©lix-de-valois, QC J0K 2M0 | 2011-08-15 |
| Solutions Energia Tech Inc. | 5810 Chemin St-jean, St-fГ©lix De Valois, QC J0K 2M0 | 2010-12-01 |
| Priuspharma Inc. | 3680 Rang St-pierre, St-fГ©lix-de-valois, QC J0K 2M0 | 2009-10-14 |
| Transport Spk Inc. | 130, Rue Manon, Saint-felix-de-valois, QC J0K 2M0 | 2007-01-08 |
| Lymphobec International LtГ©e | 4001, Rue Principale, St-fГ©lix De Valois, QC J0K 2M0 | 2006-03-01 |
| 6416454 Canada Inc. | 361 Rue Pierre, St-felix De Valois, QC J0K 2M0 | 2005-07-08 |
| Groupe Bibeau Inc. | 4581 Castle D'autray, St-felix De Valois, QC J0K 2M0 | 2003-07-29 |
| Find all corporations in postal code J0K 2M0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Y. GEOFFROY | 1490 RANG DE LA SEIGNEURIE, STE-EMILIE DE L'ENERGIE QC J0K 2K0, Canada |
| City | ST-FÉLIX DE VALOIS |
| Post Code | J0K 2M0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises Forestieres Simoneau & Fils Inc. | Rr 11, Barraute, Abitibi, QC | 1983-03-01 |
| Les Entreprises Forestieres Roy & Fils Inc. | St-dominique Du Rosaire, Abitibi, QC J0Y 2K0 | 1979-05-15 |
| Les Entreprises Forestieres J.r.j.r. Francoeur & Fils Inc. | 81 Rue Principale, C.p. 27, L'ascension-de-patapedia, QC G0J 1R0 | 1990-05-30 |
| Geoffroy Music Inc. | 5873 Rue De Terrebonne, Montreal, QC H4A 1B4 | 2017-01-13 |
| Les Entreprises Noel Descoteaux Inc. | 4 Rue Geoffroy, Lorrainville, QC J0Z 2R0 | 1980-04-21 |
| Operations Forestieres Page & Fils Inc. | 4 Dupuis, C.p. 514, Notre-dame Du Nord, QC J0Z 3B0 | 1989-05-23 |
| Operations Forestieres Martin Dube & Fils Inc. | 3334 26e Avenue, Saint-prosper, QC G0M 1Y0 | 1986-09-29 |
| Geoffroy Guilbault Legal Services Inc. | 594 Av. Lazard, Mont-royal, QC H3R 1P7 | 2007-12-04 |
| Les Entreprises Forestieres Eclair Inc. | Box 114, Vermilion Bay, ON P0V 2V0 | 1981-07-21 |
| Les Entreprises Forestieres Richard Grenier Inc. | R.r. 1, Val D'or, QC J9P 4N7 | 1982-12-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES FORESTIERES GEOFFROY & FILS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.