ARCHITECTS ATLANTIC INCORPORATED (Corporation# 1716964) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 1, 1984.
| Corporation ID | 1716964 |
| Corporation Name | ARCHITECTS ATLANTIC INCORPORATED |
| Registered Office Address |
Point De Bute, Rr 3 Sackville NB E0A 3C0 |
| Incorporation Date | 1984-08-01 |
| Dissolution Date | 2000-03-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| H B-MOULTON | 2547 GOTTINGEN STREET, HALIFAX NS B3K 3C3, Canada |
| G. GUIMOND | RR 2, NORTH WILTSHIRE PE C0A 1Y0, Canada |
| G. HALSE | 5446 NORTH STREET, HALIFAX NS B3K 1M7, Canada |
| R. MOULTON | 2547 GOTTINGEN STREET, HALIFAX NS B3K 3C3, Canada |
| B. GILLIS | 22 BRIGHTON ROAD, CHARLOTTETOWN PE C1A 1T6, Canada |
| A. ARSENEAU | POINT DE BUTE, RR 3, SACKVILLE NB E0A 3C0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-08-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-07-31 | 1984-08-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1984-08-01 | current | Point De Bute, Rr 3, Sackville, NB E0A 3C0 |
| Name | 1984-08-01 | current | ARCHITECTS ATLANTIC INCORPORATED |
| Status | 2000-03-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-11-01 | 2000-03-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1984-08-01 | 1996-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1984-08-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1994-02-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3135772 Canada Inc. | 73 Lorne St, Sackville, NB E0A 3C0 | 1995-04-05 |
| Virtuael Multicomm Inc. | 1 Squire Street, Sackville, NB E0A 3C0 | 1991-12-09 |
| Bell Longview Associates Inc. | 3 Squire Street, Box 1416, Sackville, NB E0A 3C0 | 1991-06-18 |
| Alain Cormier Building Materials Ltd. | 29 Lorne Street, Sackville, NB E0A 3C0 | 1990-03-20 |
| The Enterprise Foundry Company, Limited | Lorne St, Sackville, NB E0A 3C0 | 1920-03-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Albany Cartage Company Limited | 4606 Route 880, P.o. Box 98, Havelock, NB E0A 1W0 | |
| Harbour Authority of Emily's Point | Port Elgin, NB E0A 2K0 | 1999-06-29 |
| M.t.p.c. Maritime Truckers Purchasing Corporation | P.o. Box:69, Rexton, NB E0A 2L0 | 1997-02-18 |
| Imperial/kool-ray Inc. | 5 Industrial Park St., C.p. 5002, Richibouctou, NB E0A 2M0 | 1993-10-06 |
| La Chambre De Commerce De Collette | Northumberland, NB E0A 2T0 | 1969-02-26 |
| Marc Savoie Enterprises Inc. | 2241 Acadie Street, Rr 1, Site 1 Box 2, Cap Pele, NB E0A 1J0 | 1998-11-16 |
| Brunswick International Sea Food Ltd. | 50 Acadie-est, Cap Pele, NB E0A 1J0 | 1982-07-22 |
| 146153 Canada Inc. | Box 450, Cap Pele, NB E0A 1J0 | 1985-06-05 |
| Winning Combinations Gaming Inc. | Route 134 North, P.o. Box 10, Cocagne, NB E0A 1K0 | 1986-10-09 |
| R.a. Ventilation Products Ltd. | P.o. Box 10, Cocagne, NB E0A 1K0 | 1989-01-10 |
| Find all corporations in postal code E0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| H B-MOULTON | 2547 GOTTINGEN STREET, HALIFAX NS B3K 3C3, Canada |
| G. GUIMOND | RR 2, NORTH WILTSHIRE PE C0A 1Y0, Canada |
| G. HALSE | 5446 NORTH STREET, HALIFAX NS B3K 1M7, Canada |
| R. MOULTON | 2547 GOTTINGEN STREET, HALIFAX NS B3K 3C3, Canada |
| B. GILLIS | 22 BRIGHTON ROAD, CHARLOTTETOWN PE C1A 1T6, Canada |
| A. ARSENEAU | POINT DE BUTE, RR 3, SACKVILLE NB E0A 3C0, Canada |
| City | SACKVILLE |
| Post Code | E0A3C0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bond Architects Inc. | 109 Atlantic Ave, Suite 308, Toronto, ON M6K 1X4 | 2015-01-27 |
| Internetworking Atlantic Incorporated | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| Zed-g Architects Incorporated | 251 Oakwood Ave., Toronto, ON M6E 2V3 | 2019-03-04 |
| Abundance Architects Incorporated | 295 Auburn Bay Blvd Se, Calgary, AB T3M 0C5 | 2019-01-29 |
| Carbon Architects Incorporated | 192 Spadina Avenue, Suite 108, Toronto, ON M5T 2C2 | 2012-01-19 |
| Anderson Wellsman Architects Incorporated | 1090 Don Mills Road, Suite 612, Toronto, ON M3C 3R6 | 2018-02-01 |
| Les Uniformes Atlantic Inc. | 400 Atlantic Avenue, 6th Floor, Montreal, QC H2V 1A5 | 1986-06-03 |
| Mopani Ventures Incorporated | 60 Atlantic Ave, Suite 200, Toronto, ON M6K 1X9 | 2020-04-15 |
| Weddings Atlantic Incorporated | 698 Main Street, Woodstock, NB E7M 2E3 | 2018-07-18 |
| Rosebud Entertainment Incorporated | 60 Atlantic Ave, Suite 200, Toronto, ON M6K 1X9 | 2019-05-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on ARCHITECTS ATLANTIC INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.