133001 CANADA INC. (Corporation# 1716956) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 11, 1984.
| Corporation ID | 1716956 |
| Business Number | 105873871 |
| Corporation Name | 133001 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
168 Chemin Cambria Gore QC J0V 1K0 |
| Incorporation Date | 1984-06-11 |
| Dissolution Date | 2006-10-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRE THIVIERGE | 168 Chemin Cambria, Gore QC J0V 1K0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-10 | 1984-06-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-08-17 | current | 168 Chemin Cambria, Gore, QC J0V 1K0 |
| Address | 2007-04-12 | 2020-08-17 | 2602 Boul. Des Promenades, Deux-montagnes, QC J7R 6L2 |
| Address | 2007-04-11 | 2007-04-12 | 2602, Boul. Des Promenades, Deux-montagnes, QC J7R 6L2 |
| Address | 2007-03-27 | 2007-04-11 | 531 Boul. St-arthur Sauve, St-eustache, QC J7P 4X4 |
| Address | 1984-06-11 | 2007-03-27 | 531 Boul. St-arthur Sauve, St-eustache, QC J7P 4X4 |
| Name | 2007-03-27 | current | 133001 CANADA INC. |
| Name | 1984-06-11 | 2007-03-27 | 133001 CANADA INC. |
| Status | 2007-03-27 | current | Active / Actif |
| Status | 2006-10-11 | 2007-03-27 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-05-15 | 2006-10-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-08-27 | 2006-05-15 | Active / Actif |
| Status | 2003-07-18 | 2003-08-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1984-06-11 | 2003-07-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-04-11 | Amendment / Modification | |
| 2007-03-27 | Revival / Reconstitution | |
| 2006-10-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 1984-06-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-11-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-12-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-11-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2016-10-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12217121 Canada Inc. | 17 Rue Racine, Gore, QC J0V 1K0 | 2020-07-22 |
| SystÈme IntÉrieur AvancÉ Inc. | 4 Ch Rodgers, Gore, QC J0V 1K0 | 2017-03-07 |
| 8894779 Canada Inc. | 159, Chemin Du Lac Chevreuil, Gore, QC J0V 1K0 | 2014-05-22 |
| 8455473 Canada Inc. | 102 Cambria, Gore, QC J0V 1K0 | 2013-03-07 |
| Dealraise Inc. | 3 Halbert, Gore, QC J0V 1K0 | 2012-10-17 |
| 7718152 Canada Inc. | 3 Rue Birch, Gore, QC J0V 1K0 | 2010-12-03 |
| 7656327 Canada Inc. | 54 B & B Street, Lakefield, QC J0V 1K0 | 2010-09-23 |
| Projet Ecoarchitek Inc. | 11 Ch. Halbert, Gore, QC J0V 1K0 | 2010-09-14 |
| SociÉtÉ ImmobiliÈre Ecoarchitek Inc. | 11 Chemin Halbert, Gore, QC J0V 1K0 | 2010-09-14 |
| Finition Nouvel Art Inc. | 20, Ch. Des CГЁdres, Gore, QC J0V 1K0 | 2007-09-25 |
| Find all corporations in postal code J0V 1K0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRE THIVIERGE | 168 Chemin Cambria, Gore QC J0V 1K0, Canada |
| City | Gore |
| Post Code | J0V 1K0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 133001 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.