GERARD ASSELIN & FILS LTEE (Corporation# 171689) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 1976.
| Corporation ID | 171689 |
| Business Number | 102002961 |
| Corporation Name | GERARD ASSELIN & FILS LTEE |
| Registered Office Address |
5381, Rue Principale Notre-dame-de-lourdes QC J0K 1K0 |
| Incorporation Date | 1976-11-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RENAUD ASSELIN | 5381 RUE PRINCIPALE, NOTRE-DAME-DE-LOURDES QC J0K 1K0, Canada |
| NATHALIE CASAVANT | 5381 RUE PRINCIPALE, NOTRE-DAME-DE-LOURDES QC J0K 1K0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1976-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1976-11-18 | 1976-11-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-02-14 | current | 5381, Rue Principale, Notre-dame-de-lourdes, QC J0K 1K0 |
| Address | 1976-11-19 | 2018-02-14 | 5401 Rue Principale, Notre-dame De Lourdes, QC J0K 1K0 |
| Name | 1976-11-19 | current | GERARD ASSELIN & FILS LTEE |
| Name | 1976-11-19 | current | GERARD ASSELIN ; FILS LTEE |
| Status | 2014-06-24 | current | Active / Actif |
| Status | 2014-05-15 | 2014-06-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1976-11-19 | 2014-05-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1976-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-09-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-09-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5381, rue principale |
| City | Notre-Dame-de-Lourdes |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 1K0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11908537 Canada Inc. | 60 Rue Bouchard, Lourdes-de-joliette, QC J0K 1K0 | 2020-02-17 |
| Jjmn Solutions Globales Inc. | 5800 Rang Sainte-rose, Notre-dame-de-lourdes, QC J0K 1K0 | 2019-05-30 |
| Ecole Arts Et Techniques Rjds Inc. | 5650 Rue Principale, Lourdes-de-joliette, QC J0K 1K0 | 2015-04-08 |
| 8935076 Canada Inc. | 5251, Rue Principale, Notre-dame-de-lourdes, QC J0K 1K0 | 2014-07-01 |
| 7732104 Canada Inc. | 4680 Principale, Notre-dame-de-lourdes, QC J0K 1K0 | 2010-12-20 |
| Armoire Lafond Inc. | 110 Rue BÉlanger, Notre-dame De Lourdes, QC J0K 1K0 | 2010-02-03 |
| Brain Business Softwares Corporation | 2311 Raymond, Rue, Notre-dame De Lourdes RГ©gion Jo, QC J0K 1K0 | 2009-06-15 |
| Geoglobe Consultants Inc. | 10, Rue Paquin, Lourdes-de-joliette, QC J0K 1K0 | 2005-12-19 |
| Aux Grains De Lyne LtГ©e | 3750 Rue Principale, Lourdes Joliette, QC J0K 1K0 | 2005-11-14 |
| Г‰cole De Parachutisme Voltige 2001 Inc. | 4680 Rue Principale, Lourdes-de-joliette, QC J0K 1K0 | 2001-01-30 |
| Find all corporations in postal code J0K 1K0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RENAUD ASSELIN | 5381 RUE PRINCIPALE, NOTRE-DAME-DE-LOURDES QC J0K 1K0, Canada |
| NATHALIE CASAVANT | 5381 RUE PRINCIPALE, NOTRE-DAME-DE-LOURDES QC J0K 1K0, Canada |
| City | Notre-Dame-de-Lourdes |
| Post Code | J0K 1K0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ph. Asselin & Fils Ltee | 38 Boulevard St-pierre, St-raphael, Cte Bellechas, QC G0R 4C0 | 1978-08-14 |
| Leonard Asselin Et Fils Ltee | 5281 Rue Des Peupliers, P.o.box 66, Notre-dame De La Dore, QC G0W 2J0 | 1979-05-15 |
| Construction Gerard Bergeron & Fils Ltee | 82 Rue Goudreau, Magog, QC J1X 5T1 | 1983-11-07 |
| Jean-paul Bonneau & Fils Ltee | 113 Rue St-gerard, Cte Iberville, St-alexandre, QC J0J 1S0 | 1973-08-27 |
| Alimentation Gerard Champagne & Fils Ltee | 5144 Bannantyne, Verdun, QC H4E 3J2 | 1979-04-26 |
| Investissements Gerard Champagne & Fils Ltee | 5144 Avenue Bannantyne, Verdun, QC H4G 1G5 | 1980-11-28 |
| Consult Asselin Inc. | 100 Asselin, Vaudreuil-dorion, Quebec, QC J7V 8P2 | 2005-06-15 |
| Patrick Asselin & Associates Ltd. | 45 Rue Principale, Hull, QC | 1977-10-18 |
| Les Entreprises Claude Proteau Ltee | St-gerard, St-gerard De Kiamika, QC | 1979-07-05 |
| Gerard Trepanier Et Fils Inc. | 435 Principale, Ste-dorothee, Laval, QC H7X 1C4 | 1978-07-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on GERARD ASSELIN & FILS LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.