EVDONAL ENTERPRISES INC. (Corporation# 1716841) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 11, 1984.
| Corporation ID | 1716841 |
| Corporation Name | EVDONAL ENTERPRISES INC. |
| Registered Office Address |
Rr 4 Valleyview Mobile Lot 22 Brighton ON K0K 1H0 |
| Incorporation Date | 1984-06-11 |
| Dissolution Date | 1985-12-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| D.H. MATHER | LOT 22 VALLEYVIEW MOBILE RR 4, BRIGHTON ON K0K 1H0, Canada |
| R.D.B. MATHER | LOT 22 VALLEYVIEW MOBILE RR 4, BRIGHTON ON K0K 1H0, Canada |
| E.F. MATHER | LOT 22 VALLEYVIEW MOBILE RR 4, BRIGHTON ON K0K 1H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-10 | 1984-06-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1984-06-11 | current | Rr 4 Valleyview Mobile, Lot 22, Brighton, ON K0K 1H0 |
| Name | 1984-06-11 | current | EVDONAL ENTERPRISES INC. |
| Status | 1985-12-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1984-06-11 | 1985-12-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1985-12-20 | Dissolution | |
| 1984-06-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3136060 Canada Inc. | 31 Main St, 2nd Floor, Brighton, ON K0K 1H0 | 1995-05-05 |
| 2747791 Canada Inc. | 14215 Hwy No. 2, Rr 4, Brighton, QC K0K 1H0 | 1991-08-30 |
| 177313 Canada Limited | 140 Prince Edward Street, P.o. Box 460, Brighton, ON K0K 1H0 | 1981-07-08 |
| Precious Metals Convertors Premeco Ltd. | 211 Main St., P.o.box 215, Brighton, ON K0K 1H0 | 1979-07-16 |
| Canadian Frozen Vegetables Association | Rr 4, Brighton, ON K0K 1H0 | 1989-02-09 |
| Revenir Recovery & Resources Inc. | 140 Prince Edward Street, Box 460, Brighton, ON K0K 1H0 | 1990-08-09 |
| 3136078 Canada Inc. | 31 Main St, 2nd Floor, Brighton, ON K0K 1H0 | 1995-04-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 116409 Canada Inc. | 1206 - 745 Highway 15, Kingston, ON K0K 0J6 | 1982-07-20 |
| 3641457 Canada Inc. | 124 Aldred Place, Hampsted, Quebec H3x 3j3, ON K0K 0K0 | 1999-07-16 |
| 11705750 Canada Ltd. | 214 Victoria Road, Ameliasburgh, ON K0K 1A0 | 2019-10-28 |
| 10933767 Canada Corp. | 1669 County Rd 14, Ameliasburg, ON K0K 1A0 | 2018-08-07 |
| Ignite Camp Metamorphosis Campus | 467 County Road 19, Ameliasburgh, ON K0K 1A0 | 2018-01-01 |
| 10374423 Canada Ltd. | 1177 Burr Road, Ameliasburgh, ON K0K 1A0 | 2017-08-22 |
| Cranberry Lake Hunt Camp | 37c Bishop Lane, Rr 2, Ameliasburg, ON K0K 1A0 | 2017-06-21 |
| The Mill Arts and Heritage Centre | 130 Burr Road, Prince Edward, ON K0K 1A0 | 2016-11-15 |
| Prince Edward County Jazz Festival | 654 Whitney Road, Prince Edward, ON K0K 1A0 | 2016-04-21 |
| 8470154 Canada Inc. | 1488b Prince Edward Road 14, Rr#1, Ameliasburg, ON K0K 1A0 | 2013-03-25 |
| Find all corporations in postal code K0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| D.H. MATHER | LOT 22 VALLEYVIEW MOBILE RR 4, BRIGHTON ON K0K 1H0, Canada |
| R.D.B. MATHER | LOT 22 VALLEYVIEW MOBILE RR 4, BRIGHTON ON K0K 1H0, Canada |
| E.F. MATHER | LOT 22 VALLEYVIEW MOBILE RR 4, BRIGHTON ON K0K 1H0, Canada |
| City | BRIGHTON |
| Post Code | K0K1H0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enterprises E.a.h. Ltee | 800 Victoria Square, Suite 612, Montreal, QC H4Z 1H6 | 1974-08-30 |
| L.a.f. Enterprises Inc. | 3418 Garrard Road, Whitby, ON L1R 2C1 | |
| Enterprises Braxo Inc. | 1155 Boul Rene-levesque Ouest, Buearu 2500, Montreal, QC H3B 2K4 | |
| Blythe Enterprises Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Les Enterprises Harlequin Limitee | 225 Duncan Mill Rd, Suite 605, Don Mills, ON M3B 1Z3 | 1949-01-29 |
| Les Enterprises P.g. Mc Cormick Ltee | 3015 Halpern North Street, St. Laurent, QC H4S 1P5 | 1974-07-17 |
| Xsite Enterprises of Eastern Ontario Inc. | 131 Senator Street, Carleton Place, ON K7C 3P1 | |
| Les Enterprises Dodger Bleue Ltee. | 220 Bay Street, Suite 700, Toronto, ON M5J 2W4 | 1996-03-01 |
| Oz Enterprises 2013 Limited | 3333 Graham Blvd., Suite 400, Montreal, QC H3R 3L5 | |
| Vinjamur Enterprises Inc. | 35 Kingsbridge Garden Circle, Suite 2804, Mississauga, ON L5R 3Z5 | 2004-02-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on EVDONAL ENTERPRISES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.