133258 CANADA INC. (Corporation# 1716662) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 1984.
| Corporation ID | 1716662 |
| Business Number | 105874598 |
| Corporation Name | 133258 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
6565 Chemin Collins #604 Cote St-luc QC H4W 3H3 |
| Incorporation Date | 1984-06-13 |
| Dissolution Date | 2013-12-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCINE LEVY | 6565 Chemin Collins, Suite 604, COTE ST-LUC QC H4W 3H3, Canada |
| Joseph LEVY | 6565 Collins, Suite 604, COTE ST-LUC QC H4W 3H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-12 | 1984-06-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-07-27 | current | 6565 Chemin Collins, #604, Cote St-luc, QC H4W 3H3 |
| Address | 1988-09-27 | 2012-07-27 | 6821 Louis Pasteur, Cote St-luc, QC H4W 2X1 |
| Name | 1984-06-13 | current | 133258 CANADA INC. |
| Status | 2013-12-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-01-23 | 2013-12-31 | Active / Actif |
| Status | 1986-10-04 | 1987-01-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-12-31 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2007-07-09 | Amendment / Modification | |
| 1984-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2010-08-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2010-08-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2010-08-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6565 CHEMIN COLLINS |
| City | COTE ST-LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 3H3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Benjamin Medical Services Inc. | 6565 Rue Collins, Apt. 901, Cote-saint-luc, QC H4W 3H3 | 2013-09-16 |
| Specificom Inc. | 6565 Collins, #710, CГ”te St-luc, QC H4W 3H3 | 1998-11-02 |
| Les Conseillers Imle Inc. | 6565 Collins Ave., Apt. 502, Cote St Luc, QC H4W 3H3 | 1997-08-18 |
| Memotax Consultants Inc. | 6565 Collins # 404, Cote Saint-luc, QC H4W 3H3 | 1988-10-06 |
| Issie Bernstein Investments Inc. | 6565 Collins Street, Suite 801, CГґte Saint-luc, QC H4W 3H3 | |
| Ozolins Shelters Inc. | 6565 Collins, Apt. 511, Cote St. Luc, QC H4W 3H3 | 1990-03-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCINE LEVY | 6565 Chemin Collins, Suite 604, COTE ST-LUC QC H4W 3H3, Canada |
| Joseph LEVY | 6565 Collins, Suite 604, COTE ST-LUC QC H4W 3H3, Canada |
| City | COTE ST-LUC |
| Post Code | H4W 3H3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 133258 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.