LES ENTREPRISES NADALEX LTEE (Corporation# 171654) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 26, 1976.
| Corporation ID | 171654 |
| Corporation Name |
LES ENTREPRISES NADALEX LTEE NADALEX ENTERPRISES LTD. |
| Registered Office Address |
228 Loxley Avenue Beaconsfield QC H9W 1L1 |
| Incorporation Date | 1976-11-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nadia Helen Scarlat | 65 Pearson Street, Kirkland QC H9J 1R2, Canada |
| Alexander V Scarlat | 228 Loxley Avenue, Montréal QC H9W 1L1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1976-11-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1976-11-25 | 1976-11-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-11-11 | current | 228 Loxley Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1L1 |
| Address | 2015-02-27 | 2015-11-11 | 4999 Ste-catherine St. West, Suite 260, Westmount, QC H3Z 1T3 |
| Address | 2012-01-31 | 2015-02-27 | 1002 Sherbrooke St. West, Suite 1900, Montreal, QC H3A 3L6 |
| Address | 1976-11-26 | 2012-01-31 | 2 Place Alexis Nihon, Suite 1000, Montreal, QC H3Z 3C1 |
| Name | 1981-01-15 | current | LES ENTREPRISES NADALEX LTEE |
| Name | 1981-01-15 | current | NADALEX ENTERPRISES LTD. |
| Name | 1976-11-26 | 1981-01-15 | NADALEX ENTERPRISES LTD. |
| Status | 1976-11-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1976-11-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2013-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 228 Loxley Avenue |
| City | Beaconsfield |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 1L1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sharedmic Inc. | 222 Avenue Loxley, Beaconsfield, QC H9W 1L1 | 2020-05-27 |
| Fairnamic Ltd. | 216 Loxley, Beaconsfield, QC H9W 1L1 | 1994-05-20 |
| 3beecee Entertainment Ltd. | 216 Loxley, Beaconsfield, QC H9W 1L1 | 2001-04-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Nadia Helen Scarlat | 65 Pearson Street, Kirkland QC H9J 1R2, Canada |
| Alexander V Scarlat | 228 Loxley Avenue, Montréal QC H9W 1L1, Canada |
| City | Beaconsfield |
| Post Code | H9W 1L1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nor-kat Enterprises Ltd. | Rr 2, Bishopton, QC J0B 1G0 | 1980-06-05 |
| Les Entreprises Lex-ed Ltee | 85 Holton Ave., Westmount, QC H3Y 2G1 | 1975-10-09 |
| Les Entreprises Systeme H.w. Ltee | C.p. 214, St-jean Sur Le Lac, QC J9L 3G6 | 1979-07-06 |
| Les Entreprises St-sar Ltee | 2525 Est, Belanger, Montreal, QC | 1978-12-08 |
| Les Entreprises W.f.h. Ltee | 1065 Elie, Sutton, QC J0E 2K0 | 1978-08-17 |
| Fer Lin Enterprises Ltd. | 252-4715 Avenue Des Replats, QuГ©bec, QC G2J 1B8 | 1985-09-11 |
| S.i.n.y. Enterprises Ltd. | 4025 Chemin Oka, St-joseph Du Lac, QC J0N 1M0 | 1978-02-20 |
| D.p.f. Petroleum Enterprises Ltd. | 198 Montcalm, Hull, QC | 1976-09-07 |
| P.p.g.r. Enterprises Ltd. | 200 Rue St-jacques, Suite 900, Montreal, QC H2Y 1M1 | 1977-02-07 |
| Mo-ed Enterprises Ltd. | 780 Boulevard Magenta Est, Farnham, QC J2N 1B8 | 1977-06-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES NADALEX LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.