LOCATION D'OUTILS BUDGET INC. (Corporation# 1716522) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 1984.
| Corporation ID | 1716522 |
| Business Number | 103366647 |
| Corporation Name | LOCATION D'OUTILS BUDGET INC. |
| Registered Office Address |
2055 Rue Du Haut-bord Quebec QC G1N 4R7 |
| Incorporation Date | 1984-06-13 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUC BOURASSA | 1084 DIJON, STE-FOY QC G1W 4M4, Canada |
| J-CLAUDE BOURASSA | 1084 DIJON, STE-FOY QC G1W 4M4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-12 | 1984-06-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-06-19 | current | 2055 Rue Du Haut-bord, Quebec, QC G1N 4R7 |
| Address | 1989-01-01 | 2012-06-19 | 3425 Boul. Hamel, Quebec, QC G1P 2J3 |
| Address | 1984-06-13 | 1989-01-01 | 2035 Boul. Hamel, Quebec, QC G1N 3Z4 |
| Name | 1992-12-24 | current | LOCATION D'OUTILS BUDGET INC. |
| Name | 1984-06-13 | 1992-12-24 | LOCATION DU VALLON INC. |
| Status | 2014-05-23 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2014-05-16 | 2014-05-23 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 1984-06-13 | 2014-05-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-05-23 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Quebec / QuГ©bec |
| 2011-06-14 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2002-10-02 | Amendment / Modification | |
| 1984-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-04-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6675671 Canada Inc. | 2055 Rue Du Haut-bord, QuÉbec, QC G1N 4R7 | 2007-01-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7178867 Canada Inc. | 2035 Rue Du Haut-bord, Bureau 300, Quebec, QC G1N 4R7 | 2009-05-25 |
| 6025153 Canada Inc. | 2055, Rue Du Haut-bord, QuÉbec, QC G1N 4R7 | 2002-10-02 |
| Yvon Poulin Evaluateur Agree & Associes Inc. | 315-2035, Rue Du Haut-bord, QuГ©bec, QC G1N 4R7 | 1982-08-20 |
| Г‰quipements SupГ©rieurs Inc. | 2055, Rue Du Haut-bord, QuГ©bec, QC G1N 4R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Location Lou-cam Plus Inc. | 1060, Boulevard Charest Ouest, Quebec, QC G1N 0A3 | |
| Le Conseil Pour La Mise En Valeur Des Ressources Secondaires | 615 De Montmartre St., Quebec, QC G1N 1B3 | 1980-05-15 |
| Neofarm Corp. | 571 St-vallier Ouest, QuГ©bec, QC G1N 1C3 | 2014-10-07 |
| Promotion Pointcom Inc. | 569 St-vallier Ouest, Quebec, QC G1N 1C3 | 2000-01-21 |
| Bherco Inc. | 694, Rue St-vallier Ouest, QuÉbec, QC G1N 1C8 | 2006-11-29 |
| Hiddealer Inc. | 939 Rue St-vallier O., Quebec, QC G1N 1G2 | 2006-11-01 |
| Station Leopold Levesque Inc. | 1225 St-vallier Ouest, Quebec, QC G1N 1H1 | 1979-11-02 |
| Lao Tv Canada Inc. | 1275 Rue Borne, QuÉbec, QC G1N 1M5 | 2005-07-07 |
| Fondation De La 55iГЁme Compagnie MГ©dicale | 1020 Rue Vincent Massey, St-malo, QC G1N 1M8 | 1998-11-02 |
| Les Aliments Denico Inc. | 1240, Des Artisans, QuГ©bec, QC G1N 1N3 | 2010-09-09 |
| Find all corporations in postal code G1N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUC BOURASSA | 1084 DIJON, STE-FOY QC G1W 4M4, Canada |
| J-CLAUDE BOURASSA | 1084 DIJON, STE-FOY QC G1W 4M4, Canada |
| City | QUEBEC |
| Post Code | G1N 4R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Location D'outils Vdm Inc. | 907 A Route Principale, Val Des Monts, QC J8N 4H7 | 2007-09-18 |
| Excel Location D'outils Inc. | 6390 Route 132, St-catherine, QC J0L 1E0 | 1982-04-23 |
| Location D'outils Rive-nord Inc. | 581 Boulevard Labelle, Blainville, QC J7C 2H7 | 2009-09-22 |
| Location D'outils Matte Inc. | 8065 Boul Langelier, Montreal, QC H1P 2B7 | 1990-03-26 |
| Location D'outils Matte Inc. | 8065 Boul. Langelier, MontrГ©al, QC H1P 2B7 | |
| Location D'outils Lutin Vert Ltee | 14 Rue Simonds Sud, Granby, QC J2G 7Z2 | 1979-03-12 |
| Location D'outils Vimont Inc. | 1995 Boul Des Laurentides, Laval, QC H7M 2R2 | 1979-06-11 |
| Laprairie Petits Moteurs/l.p.m. Location D'outils Inc. | 265 Boul. Ste-elisabeth, La Prairie, QC J6R 1T3 | 1985-05-13 |
| Aa Tool Rental Ltd. | 40 St. Martin Blvd. East, Laval, QC | 1984-04-02 |
| Location D'outils Gant-blanc Ltee | 950 Boul.sir Wilfrid Laurier, Mont St-hilaire, QC J3G 4S6 | 1981-03-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on LOCATION D'OUTILS BUDGET INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.