LES IMMEUBLES 1175 MACKAY INC. (Corporation# 1716361) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 4, 1984.
| Corporation ID | 1716361 |
| Business Number | 883757346 |
| Corporation Name |
LES IMMEUBLES 1175 MACKAY INC. 1175 MACKAY PROPERTIES INC. |
| Registered Office Address |
1175 Mackay Street Montreal QC H3G 2H5 |
| Incorporation Date | 1984-06-04 |
| Dissolution Date | 1996-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| G. VRETOS | 5201 LANGEVIN, CHOMEDY, LAVAL QC H7W 2E4, Canada |
| C. KYRACOSSIAN | 700 DE GASPE APT 701, NUN'S ISLAND QC H3E 1H2, Canada |
| P. PAPADOPOULOS | 2050 BEDFORD STREET, ST BRUNO QC J3V 4A8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-03 | 1984-06-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1984-06-04 | current | 1175 Mackay Street, Montreal, QC H3G 2H5 |
| Name | 1984-06-04 | current | LES IMMEUBLES 1175 MACKAY INC. |
| Name | 1984-06-04 | current | 1175 MACKAY PROPERTIES INC. |
| Status | 1996-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-09-06 | 1996-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1984-06-04 | 1986-09-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-08-15 | Dissolution | |
| 1984-06-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1986 | 1986-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 123870 Canada Inc. | 1175 Mackay Street, Montreal, QC H3G 2H5 | 1983-05-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3432343 Canada Inc. | 1221 Mackay Street, Montreal, QC H3G 2H5 | 1997-11-04 |
| Traiteur-restaurant Des 3 Specialites Inc. | 1225 Rue Mckay, Apt 12, Montreal, QC H3G 2H5 | 1988-08-03 |
| Maison Cajun Inc. | 1219 Rue Mackay, Montreal, QC H3G 2H5 | 1985-09-18 |
| Restaurant Elysee Mandarin Inc. | 1221 Mackay, Montreal, QC H3G 2H5 | 1983-03-24 |
| La Gestion Perelandra Ltee | 1191 Mackay Street, Montreal, QC H3G 2H5 | 1980-06-10 |
| Restaurant Chez Desjardins Inc. | 1175 Mackay, Montreal, QC H3G 2H5 | 1980-02-06 |
| Mouvement Pour Les Sans-abri Feuille D'erable | 1193 Mackay Street, Apt 203, Montreal, QC H3G 2H5 | 1988-01-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Proviva Pharma Inc. | 1100 De La Montagne, Suite 1505, Montreal, QC H3G 0A1 | 2015-06-29 |
| Mangogen Pharma Inc. | 1505 - 1100 Rue De La Montagne, MontrГ©al, QC H3G 0A1 | 2014-08-27 |
| Nanora Pharma Inc. | 1100, De La Montagne, Unit 1505, Montreal, QC H3G 0A1 | 2014-07-08 |
| 7955197 Canada Inc. | 1100 Rue De La Montagne, Suit # 2102, Montreal, QC H3G 0A1 | 2011-08-25 |
| Resort One Inc. | 1100, De La Montagne, Bureau 1200, MontrГ©al, QC H3G 0A1 | 2005-09-12 |
| Micropharma Limited | 1100 Rue De La Montagne, #1505, MontrÉal, QC H3G 0A1 | 2003-08-01 |
| Soonspirit Inc. | 1100, Rue De La Montagne, Bureau 1200, MontrГ©al, QC H3G 0A1 | 2018-03-06 |
| Constructions Alliance Wsj Inc. | 1100, Rue De La Montagne, Suite 204, MontrГ©al, QC H3G 0A2 | 2012-10-01 |
| 7990880 Canada Inc. | 1904-1100 Rue De La Montagne, MontrГ©al, QC H3G 0A2 | 2011-10-04 |
| 4513509 Canada Inc. | 1100, De La Montagne, #1604, MontrГ©al, QC H3G 0A2 | 2009-12-04 |
| Find all corporations in postal code H3G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| G. VRETOS | 5201 LANGEVIN, CHOMEDY, LAVAL QC H7W 2E4, Canada |
| C. KYRACOSSIAN | 700 DE GASPE APT 701, NUN'S ISLAND QC H3E 1H2, Canada |
| P. PAPADOPOULOS | 2050 BEDFORD STREET, ST BRUNO QC J3V 4A8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3G2H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 123870 Canada Inc. | 1175 Mackay Street, Montreal, QC H3G 2H5 | 1983-05-26 |
| Restaurant Chez Desjardins Inc. | 1175 Mackay, Montreal, QC H3G 2H5 | 1980-02-06 |
| Mackay Projects Inc. | 1000 De La Gauchetiere Street West, Suite 900, Montreal, QC H3B 5H4 | 1973-10-23 |
| Mackay Agence De Publicite Inc. | 8006 Avon Road, Montreal West, QC H4B 1W8 | 1978-07-21 |
| Mackay Fire and Safety Equipment Inc. | 4514 St-joseph, St-vincent De Paul, QC H7C 1H1 | 1980-04-14 |
| La Fondation Mackay Specialites | 5 Place Ville Marie, Suite 1203, Montreal, QC H3B 2H1 | 1977-11-24 |
| Mackay Innovtions Inc. | 336 Mackay Street, Ottawa, ON K1M 2C1 | 2007-09-11 |
| Courtiers D'assurance Neil Mackay Inc. | 4795 St-catherine Street West, Suite 201, Montreal, QC H3Z 1S8 | 1978-05-05 |
| Investissements Donald G. Mackay Inc. | 1000 De La Gauchetiere W, Suite 900, Montreal, QC H3B 4W5 | 1985-07-18 |
| Les Gestions Peter Mackay Inc. | 42 Chemin Watterson, Baie D'urfe, QC H9X 3C6 | 1978-07-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES IMMEUBLES 1175 MACKAY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.