132757 CARGO JEANS CANADA INC. (Corporation# 1716301) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 28, 1984.
| Corporation ID | 1716301 |
| Business Number | 105873152 |
| Corporation Name | 132757 CARGO JEANS CANADA INC. |
| Registered Office Address |
9600 Boul. St-laurent Sutie 510 Montreal QC H2N 1R2 |
| Incorporation Date | 1984-06-28 |
| Dissolution Date | 1997-05-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 50 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HANANIA ABISSIAD | 4965 RUE RENE COTY, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 4T7, Canada |
| DANIEL ABISSIDAN | 5505 BOUL. CAVENDISH, APT. 904, COTE ST LUC QC H4V 2H6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-27 | 1984-06-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1984-06-28 | current | 9600 Boul. St-laurent, Sutie 510, Montreal, QC H2N 1R2 |
| Name | 1984-06-28 | current | 132757 CARGO JEANS CANADA INC. |
| Status | 1997-05-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-10-01 | 1997-05-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1984-06-28 | 1991-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-05-20 | Dissolution | |
| 1984-06-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1989 | 1988-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nite Mate Incorporated | 9600 Boul. St-laurent, Suite 300, Montreal, QC H2N 1R2 | 1977-10-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3522164 Canada Inc. | 9600 St Laurent Blvd., West, Suite 300, Montreal, QC H2N 1R2 | 1998-09-18 |
| 3153215 Canada Inc. | 9600 St-laurent Blvd., Suite 300, Montreal, QC H2N 1R2 | 1995-06-05 |
| Fabriques De Bonneterie Goldmark Inc. | 9600 St.laurent Blvd., Suite 330, Montreal, QC H2N 1R2 | 1994-12-23 |
| 2914158 Canada Inc. | 9600 St-lawrence Blvd, Suite 220, Montreal, QC H2N 1R2 | 1993-04-21 |
| Vermar Fashion Corporation | 9600 St-laurent, Montreal, QC H2N 1R2 | 1991-08-28 |
| Mauri Handbags Inc. | 9600 Boulevard St-laurent, Suite 501, Montreal, QC H2N 1R2 | 1986-11-12 |
| Equipement Motorama Inc. | 9600 St Laurent, Suite 603, Montreal, QC H2N 1R2 | 1983-02-16 |
| Chaussures Loris Inc. | 9600 St Laurent Blvd., Room 501, Montreal, QC H2N 1R2 | 1983-02-11 |
| Tricots Mw Inc. | 9600 St Lawrence Blvd, Room 502, Montreal, QC H2N 1R2 | 1983-02-04 |
| Les Modes Massimo Inc. | 9600 St. Laurent Blvd., Suite 420, Montreal, QC H2N 1R2 | 1981-01-29 |
| Find all corporations in postal code H2N1R2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HANANIA ABISSIAD | 4965 RUE RENE COTY, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 4T7, Canada |
| DANIEL ABISSIDAN | 5505 BOUL. CAVENDISH, APT. 904, COTE ST LUC QC H4V 2H6, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2N1R2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A.c.f. Services Fiannciers De Cargo Aerien Inc. | Cargo Building "a", Room 243 A, Mirabel, QC J7N 1B9 | 1984-01-12 |
| Matac Cargo Ltee | Montreal International Airport, Cargo Bldg C, Mirabel, QC J7N 1C1 | 1973-11-07 |
| G S A Services Cargo Inc. | 12005 Cargo A-3, Edifice C, Suite 220a, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1995-01-23 |
| Icc Les Contracteurs De Cargo International Inc. | 12005 Cargo A - 3, Suite 2186, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-10-01 |
| Example Jeans Ltd. | 5445 Rue De Gaspe, Suite 506, Montreal, QC H2T 2B2 | 1981-02-11 |
| Les Jeans Predateurs Inc. | 9292 Meilleur St, Suite 402, Montreal, QC H2N 2A5 | 1997-07-31 |
| Les Jeans Victoire Inc. | 99 Chabanel Street West, Montreal, QC | 1977-10-27 |
| Petrol Jeans Inc. | 1850 Ste-catherine W, Montreal, QC H3H 1M1 | 1992-09-29 |
| Boutique De Jeans A & B Ltee | 385 St. Catherine Street West, Montreal, QC H3B 1A4 | 1976-09-27 |
| Vetements Et Jeans California Best Clothing and Jeans Inc. | 1400 Jules Poitras, St-laurent, QC H4N 1X7 | 1992-06-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on 132757 CARGO JEANS CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.