174928 CANADA INC. (Corporation# 1611291) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 25, 1983.
| Corporation ID | 1611291 |
| Business Number | 883009953 |
| Corporation Name | 174928 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1806 Rue Notre-dame Est Montreal QC H2K 2N3 |
| Incorporation Date | 1983-11-25 |
| Dissolution Date | 2000-03-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROLAND SMITH | 1806 RUE NOTRE-DAME EST, MONTREAL QC H2K 2N3, Canada |
| FRANCOIS PREVOST | 1806 RUE NOTRE-DAME EST, MONTREAL QC H2K 2N3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-11-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-11-24 | 1983-11-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-09-04 | current | 1806 Rue Notre-dame Est, Montreal, QC H2K 2N3 |
| Name | 1990-09-04 | current | 174928 CANADA INC. |
| Name | 1990-01-17 | 1990-01-17 | CINE PARC JOLIETTE INC. |
| Name | 1988-04-22 | 1988-04-22 | 128177 CANADA INC. |
| Name | 1983-11-25 | 1990-09-04 | VIDEO ROLAND SMITH INC. |
| Status | 2000-03-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-03-01 | 2000-03-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1992-09-17 | 1994-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-01 | Dissolution | Section: 212 |
| 1983-11-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1990-09-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Sinobec Inc. | 2000 Rue Notre Dame Est, Montreal, QC H2K 2N3 | 1995-01-23 |
| Ducan Developments Inc. | 2000 Notre Dame Est, Montreal, QC H2K 2N3 | 1992-09-17 |
| Bubbles Centre Inc. | 1806 Notre Dame Est, 3e Etage, Montreal, QC H2K 2N3 | 1987-06-01 |
| 134666 Canada Inc. | 1812 E, Rue Notre-dame, Montreal, QC H2K 2N3 | 1984-08-09 |
| Joseph Lui Consultant Inc. | 200 Notre Dame Est, Montreal, QC H2K 2N3 | 1983-10-04 |
| 171987 Canada Inc. | 2000 Notre Dame Est, Montreal, QC H2K 2N3 | 1990-02-02 |
| Sinocan Venture Inc. | 2000 Notre Dame Est, Montreal, QC H2K 2N3 | 1993-09-17 |
| Les Produits Sceniques Alain Beaudoin Inc. | 2000 Notre Dame Est, Montreal, QC H2K 2N3 | 1995-04-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10695408 Canada Inc. | 009-1451, Rue Parthenais, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2018-03-22 |
| Fitn Sports and Fitness Inc. | 1451 Rue Parthenais, #524, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2017-08-25 |
| Ocea Creations Inc. | 507-1451 Parthenais Code 148, Montreal, QC H2K 0A2 | 2015-04-19 |
| 9008381 Canada Inc. | 107-1451 Rue Parthenais, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2014-09-04 |
| Investissements & Conseils Plus LtÉe | 104-1451 Rue Parthenais, MontrÉal, QC H2K 0A2 | 2013-07-17 |
| Tterraserve Consulting Inc. | 1451 Rue Parthenais, # 533, Montreal, QC H2K 0A2 | 2010-05-20 |
| Solutions Fuzion Info Inc. | 1451 Parthenais, Unit 507, Montreal, QC H2K 0A2 | 1998-06-18 |
| Une Pinte De Science - Pint of Science Canada | 1451 Rue Parthenais, App 011, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2015-12-17 |
| Postable Inc. | 401-2160 Rue Laforce, MontrГ©al, QC H2K 0B3 | 2017-05-16 |
| Beijing Communication (canada) Investments Inc. | 304-2229 Rue St Catherine E, Montreal, QC H2K 0B8 | 2014-11-07 |
| Find all corporations in postal code H2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROLAND SMITH | 1806 RUE NOTRE-DAME EST, MONTREAL QC H2K 2N3, Canada |
| FRANCOIS PREVOST | 1806 RUE NOTRE-DAME EST, MONTREAL QC H2K 2N3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2K2N3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 174928 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.