ADMINISTRATION FULLUM INC. (Corporation# 1611151) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 8, 1983.
| Corporation ID | 1611151 |
| Business Number | 879267193 |
| Corporation Name | ADMINISTRATION FULLUM INC. |
| Registered Office Address |
4491 Rue Fullum Montreal QC H2H 2J9 |
| Incorporation Date | 1983-12-08 |
| Dissolution Date | 1995-12-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R. DUVAL | 1455 DES ALOUETTES, ST-BRUNO QC J3V 4P8, Canada |
| G. DUVAL | 1455 DES ALOUETTES, ST-BRUNO QC J3V 4P8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-07 | 1983-12-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-12-08 | current | 4491 Rue Fullum, Montreal, QC H2H 2J9 |
| Name | 1983-12-08 | current | ADMINISTRATION FULLUM INC. |
| Status | 1995-12-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-04-04 | 1995-12-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-08 | 1987-04-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-12-01 | Dissolution | |
| 1983-12-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 131644 Canada Inc. | 4491 Fullum, Montreal, QC H2H 2J9 | 1984-04-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Upstarted | 1886 A Rue Masson, MontrГ©al, QC H2H 1A3 | 2017-06-21 |
| 02 Express Inc. | 1951 Rue Masson, Montreal, QC H2H 1A5 | 2002-03-08 |
| ComitÉ Pancanadien De Soutien Et De SolidaritÉ Avec La Kabylie | 1995 Rue Masson, Montreal, QC H2H 1A5 | 2001-09-19 |
| Mmd Media Assets Inc. | 2030, Rue Masson, MontrГ©al, QC H2H 1A6 | 2015-03-12 |
| Viking Solutions & Consulting Inc. | 2000 Masson Street, Montreal, QC H2H 1A6 | 2011-01-24 |
| Nbourbaki Interaction LimitГ©e | 2139, Rue Masson, MontrГ©al, QC H2H 1A8 | 2007-01-01 |
| 4298560 Canada Inc. | 2122 Rue Masson, Montreal, QC H2H 1A9 | 2005-05-03 |
| Take Off Clothing Inc. | 206-2177, Rue Masson, MontrГ©al, QC H2H 1B1 | 2018-01-10 |
| Distraction Management Inc. | 2177 Masson, Bureau 110, MontrГ©al, QC H2H 1B1 | 2016-06-28 |
| Surfaces Lumineuses Resilum Inc. | 2155, Rue Masson, MontrГ©al, QC H2H 1B1 | 2016-06-21 |
| Find all corporations in postal code H2H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| R. DUVAL | 1455 DES ALOUETTES, ST-BRUNO QC J3V 4P8, Canada |
| G. DUVAL | 1455 DES ALOUETTES, ST-BRUNO QC J3V 4P8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2H2J9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fullum Brunet SystГ€mes Optiques D'envergures Inc. | 6-1111, Route Harwood, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P2 | 2020-01-16 |
| Fullum & Holt Inc. | 220 Des Pins Ouest, 108, Montreal, QC H2W 1R9 | 2012-02-16 |
| H.m.r. Administration Ltd. | 1045 Chemin De La Montagne, Mont St-hilaire, QC J3G 4S6 | 1971-01-15 |
| Administration B.f.c. Inc. | 7235 Pierre Corneille, Suite 526, Montreal, QC H1M 1L3 | 1981-07-20 |
| Administration Klithan Administration Inc. | 1117 St-catherine St W, Suite 500, Montreal, QC H3B 1H9 | 1993-12-13 |
| Administration S.m.e. Inc. | 1645 Marie Rolet, Nouveau Bordeau, QC H3M 1T6 | 1979-10-10 |
| Encyclopedia of Public Administration | 356 East Notre Dame, Montreal, QC H2Y 1C7 | 1981-02-19 |
| G.a.i. Administration Company Limited | Place Bonaventure, Etage E, Montreal, QC | 1974-11-12 |
| Mas Management & Administration Systems Ltd. | 6100 Deacon Road, Apt. 5k, Montreal, QC H3S 2V6 | 1961-03-13 |
| Entretien & Administration Immobiliers S J D Inc. | 3880 De Courtrai, Suite 300, Montreal, QC H3S 1C1 | 1990-04-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on ADMINISTRATION FULLUM INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.