128612 CANADA LIMITEE (Corporation# 1611097) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 8, 1983.
| Corporation ID | 1611097 |
| Business Number | 876805268 |
| Corporation Name | 128612 CANADA LIMITEE |
| Registered Office Address |
7801 Rue Wilbrod Bonin Anjou, Montreal QC H1K 4K7 |
| Incorporation Date | 1983-12-08 |
| Dissolution Date | 1995-12-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| S. BILL | 7801 RUE WILBROD BONIN, ANJOU, MONTREAL QC H1K 4K7, Canada |
| J. BILL | 166 AVENUE STRATHYRE, APT. 216, LASALLE QC H8R 3R4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-07 | 1983-12-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-12-08 | current | 7801 Rue Wilbrod Bonin, Anjou, Montreal, QC H1K 4K7 |
| Name | 1983-12-08 | current | 128612 CANADA LIMITEE |
| Status | 1995-12-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-04-04 | 1995-12-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-08 | 1988-04-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-12-27 | Dissolution | |
| 1983-12-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1984-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 7801 RUE WILBROD BONIN |
| City | ANJOU, MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H1K 4K7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 149612 Canada Inc. | 8011 Wilbrod Bonin, Montreal, QC H1K 4K7 | 1986-03-14 |
| Carileph Inc. | 8051 Wilbrod-bonin, Montreal, QC H1K 4K7 | 1983-05-26 |
| Gestions Lastoria Inc. | 7801 Wilbrod Bonin, Anjou, QC H1K 4K7 | 1980-03-14 |
| Les Entreprises Fortor Inc. | 8001 Wilbrod Bonin, Montreal, QC H1K 4K7 | 1979-09-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7902735 Canada Inc. | 7322 Ave. Baldwin #55012, Anjou, QC H1K 0A4 | 2011-06-24 |
| Coeurs DisposÉs | 9435 Grosbois, Montréal, QC H1K 0C8 | 2020-03-11 |
| Econo Cercle Inc. | 9478, Rue Myra-cree, MontrГ©al, QC H1K 0C9 | 2014-11-11 |
| S3bas.com Inc. | 9438, Rue Myra-cree, MontrÉal, QC H1K 0C9 | 2004-10-15 |
| Frittycanada Limited | 9405 Myra-cree#11, Montreal, QC H1K 0E1 | 2014-11-05 |
| Terra Connexion Inc. | 5255 Rue Duchesneau, Apt 21, MontrГ©al, QC H1K 0E1 | 2011-11-18 |
| 10027863 Canada Inc. | 9487, Rue Rousseau, MontrÉal, QC H1K 0E2 | 2016-12-19 |
| 4253744 Canada Inc. | 9405, Rue Rousseau, MontrГ©al, QC H1K 0E2 | 2004-08-26 |
| Trycubik Interactive Inc. | 9480 Rue Anne-courtemanche, MontrГ©al, QC H1K 0E2 | 2001-07-27 |
| Kelly Ruben Consulting Inc. | 9503, Rue Jean-pierre Ronfard, Montreal, QC H1K 0E3 | 2011-08-29 |
| Find all corporations in postal code H1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| S. BILL | 7801 RUE WILBROD BONIN, ANJOU, MONTREAL QC H1K 4K7, Canada |
| J. BILL | 166 AVENUE STRATHYRE, APT. 216, LASALLE QC H8R 3R4, Canada |
| City | ANJOU, MONTREAL |
| Post Code | H1K4K7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 80824 Canada Limitee | Rr #1, Lennoxville, QC | 1976-11-29 |
| 110750 Canada Limitee | 146 3e Avenue, Val D'or, QC | 1981-09-24 |
| 93621 Canada Limitee | 360 Rue Marchand, J2c 4n9, QC | 1979-08-27 |
| 85128 Canada Limitee | 10-974 Rue Roy Est, MontrГ©al, QC H2L 1E8 | 1977-11-02 |
| 87235 Canada Limitee | C.p.38, Gatineau, QC | 1978-06-14 |
| 141930 Canada Limitee | C.p. 545, Prevost, QC J0R 1T0 | 1985-04-30 |
| 86907 Canada Limitee | Bp 145, St Lambert, QC | 1978-05-18 |
| Global Air Cushion Vehicle Consultants Limitee | 205 Sydenham St, London, ON | 1975-05-26 |
| 86230 Canada Limitee | 832, Alexander, Beloeil, QC J3G 1Y9 | 1978-03-20 |
| 130869 Canada Limitee | Lac Ste-marie, QC J0X 1Z0 | 1984-03-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on 128612 CANADA LIMITEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.