SERVICES D'ASSURANCES P. FOURNIER & ASSOCIES LTEE (Corporation# 1611089) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 8, 1983.
| Corporation ID | 1611089 |
| Business Number | 873866479 |
| Corporation Name | SERVICES D'ASSURANCES P. FOURNIER & ASSOCIES LTEE |
| Registered Office Address |
787 De Bonsecours Repentigny QC J6A 7T5 |
| Incorporation Date | 1983-12-08 |
| Dissolution Date | 1997-05-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DENIS JEAN | 787 DE BONSECOURS, REPENTIGNY QC J6A 7T5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-07 | 1983-12-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-03-11 | current | 787 De Bonsecours, Repentigny, QC J6A 7T5 |
| Name | 1986-03-11 | current | SERVICES D'ASSURANCES P. FOURNIER & ASSOCIES LTEE |
| Name | 1986-03-11 | current | SERVICES D'ASSURANCES P. FOURNIER ; ASSOCIES LTEE |
| Name | 1985-03-15 | 1985-03-15 | SERVICE D'ASSURANCES HUGUES CARRIER LTEE |
| Name | 1983-12-08 | 1986-03-11 | SERVICE D'ASSURANCES J.P. BELAND LTEE |
| Status | 1997-05-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-04-01 | 1997-05-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-08 | 1991-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-05-06 | Dissolution | |
| 1983-12-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1988 | 1988-03-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 787 DE BONSECOURS |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 7T5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DENIS JEAN | 787 DE BONSECOURS, REPENTIGNY QC J6A 7T5, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A7T5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fournier-richardson Associates Ltd. | 3672 Avenue Laval, Montreal, QC H2X 3C9 | 1972-09-07 |
| Robert A. Fournier & Associes Ltee | 260 Grande Cote, Rosemere, QC J7G 2P6 | 1975-02-13 |
| Gestion D'assurances Jean Fournier Inc. | 153 Home Avenue, Vankleek Hill, QC K0B 1R0 | 1991-03-08 |
| Jean Fournier & Associates, Insurance Broker Ltd. | 1405 Transcanadienne, Bur 350, Dorval, QC H9P 2V9 | 1988-04-27 |
| Services D'assurances-vie Jeremie Dufour & Associes Inc. | 875, 3e Avenue, Val-d'or, QC J9P 1T2 | 1984-02-27 |
| Les Services D'assurances Desormiers, Lalonde & Associes Inc. | 8 Place Du Commerce, App 120, Brossard, QC J4W 3H2 | 1984-09-13 |
| Les Services D'assurances Gilles Castonguay & Associes Inc. | 168 S.s. Morel, Repentigny, QC J6A 3G1 | 1985-03-28 |
| Les Services D'assurances P. Bertrand & Associes Inc. | 8108 Parkway, Anjou, QC H1J 1M8 | 1983-07-26 |
| Les Assurances Richard Corbeil & Associes Inc. Courtiers D'assurances | C.p. 88, Boucherville, QC J4B 5E6 | 1982-07-08 |
| Les Assurances Grosso, Bouillon Et Associes, Courtiers D'assurances-vie Agrees Inc. | 1280 Boul. D'auteuil, Duvernay, Laval, QC H7E 3J1 | 1982-08-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on SERVICES D'ASSURANCES P. FOURNIER & ASSOCIES LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.