LES AMUSEMENTS VERSEAU INC. (Corporation# 1611046) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 8, 1983.
| Corporation ID | 1611046 |
| Business Number | 886323047 |
| Corporation Name | LES AMUSEMENTS VERSEAU INC. |
| Registered Office Address |
4436 Rue Du Souvenir Chomedey, Laval QC H7W 1C1 |
| Incorporation Date | 1983-12-08 |
| Dissolution Date | 1999-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GEORGES THIBAULT | 4436 CHEMIN DU SOUVENIR, LAVAL QC H7W 1C1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-07 | 1983-12-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-12-08 | current | 4436 Rue Du Souvenir, Chomedey, Laval, QC H7W 1C1 |
| Name | 1983-12-08 | current | LES AMUSEMENTS VERSEAU INC. |
| Status | 1999-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-04-01 | 1999-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-07-13 | 1992-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1983-12-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1989 | 1989-01-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4436 RUE DU SOUVENIR |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7W 1C1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Guigui Trading Corp. | 4476 Chemin Du Souvenir, Chomedey, Laval, QC H7W 1C1 | 1978-11-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GEORGES THIBAULT | 4436 CHEMIN DU SOUVENIR, LAVAL QC H7W 1C1, Canada |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Post Code | H7W1C1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Verseau Maintenance Services Ltd. | 1462 Elizabeth, Chomedey, Laval, QC H7W 3K3 | 1990-03-20 |
| Les Amusements C.m.a. Limitee | 1010 St. Catherine St West, Ste 640, Montreal, QC H3B 1G7 | 1975-01-28 |
| L.a.p. Amusements Ltd. | 1825 Valliere Street, Chomedey, Laval, QC | 1979-11-20 |
| Magic Light Amusements Inc. | 254 Place De Noirmoutier, Laval, QC H7N 5M2 | 1980-10-07 |
| Amusements A.t. Inc. | 1155 Rene-levesque Blvd West, Suite 2650, Montreal, QC H3B 4S5 | 1989-05-08 |
| T.p.k. Electronics Amusements Inc. | 5046 Rue Romeo, Pierrefonds, QC | 1981-09-30 |
| Ca-ron Amusements Ltee | 190 River Road, Wakefield, QC | 1979-12-12 |
| Amusements M.j. Roy Ltee | 477 B Delmar, Pointe Claire, QC | 1975-06-04 |
| Amusements D.j. Inc. | 450 Bertrand Street, St. Laurent, QC | 1977-04-29 |
| Les Amusements Karrum Ltee | 1010 St. Catherine St. West, Suite 620, Montreal, QC H3B 3R5 | 1976-02-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES AMUSEMENTS VERSEAU INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.