SÉCURITÉ ÉLECTRONIQUE CLP INC. (Corporation# 1610911) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 8, 1983.
| Corporation ID | 1610911 |
| Corporation Name | SÉCURITÉ ÉLECTRONIQUE CLP INC. |
| Registered Office Address |
13,148 Aragon Street Pierrefonds QC H9A 1C7 |
| Incorporation Date | 1983-12-08 |
| Dissolution Date | 1996-01-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICHARD BLAIS | 13,148 ARAGON STREET, PIERREFONDS QC H9A 1C7, Canada |
| MICHAEL PERCHER | 160 WILLOWDALE ST., DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1R9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-07 | 1983-12-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-04-03 | current | 13,148 Aragon Street, Pierrefonds, QC H9A 1C7 |
| Name | 1983-12-08 | current | SÉCURITÉ ÉLECTRONIQUE CLP INC. |
| Status | 1996-01-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-04-04 | 1996-01-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-08 | 1988-04-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-01-05 | Dissolution | |
| 1983-12-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1985-05-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 13,148 ARAGON STREET |
| City | PIERREFONDS |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 1C7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Camlin Equipment Ltd. | 13156 Aragon, Pierrefonds, QC H9A 1C7 | 1985-05-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12553651 Canada Inc. | 23 Croissant Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2020-12-08 |
| 8082294 Canada Inc. | 8 Crois Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2012-01-17 |
| Les Entreprises Soeur Rouge Inc. | 5 Mirabel Cr., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 1994-12-22 |
| Les Investissements Cassinc Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Gestion Mcas Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Bottles En Route Inc. | 11749 Boul. Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2020-12-14 |
| 6306209 Canada Inc. | 11809 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2004-11-04 |
| 6074171 Canada Inc. | 11841 Pierrefonds Boulevard, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2003-03-10 |
| Smart Factories Inc. | 111-12100 Boul De Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2018-05-18 |
| 9511989 Canada Inc. | Apt # 106, 12100 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2015-11-16 |
| Find all corporations in postal code H9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICHARD BLAIS | 13,148 ARAGON STREET, PIERREFONDS QC H9A 1C7, Canada |
| MICHAEL PERCHER | 160 WILLOWDALE ST., DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1R9, Canada |
| City | PIERREFONDS |
| Post Code | H9A1C7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| SÉcuritÉ Électronique Vault V.s.e. Inc. | 8255 Mountain Sights Avenue, Suite 015, Montreal, QC H4P 1B5 | 1990-12-19 |
| SÉcuritÉ Électronique Sentech E A S Canada Inc. | 6601 Boulevard Gouin Est, Montreal Nord, QC H1G 6A5 | 2000-01-24 |
| Г‰lectronique S.e.m. Inc. | 1074, Chemin Industriel, Bureau 2, LГ©vis, QC G7A 1B3 | |
| S.p.i. SÉcuritÉ Inc. | 3495 Boulevard Saint-françois, Saguenay, QC G7X 2W5 | |
| Ranger Personal Security and Safety Consultant Inc. | 31 Rue De Rupert, Gatineau, QC J8T 7K2 | 2018-06-01 |
| Meglab Г‰lectronique Inc. | 281, 19e Rue, Val-d'or, QC J9P 0L7 | 1997-04-18 |
| Г‰lectronique P.l.s. Inc. | 147, Rue De Bienville, Chicoutimi, QC G7G 1S2 | 2019-10-10 |
| Les Entreprises En Г‰lectronique 48e Nord (2016) Inc. | 281 19e Rue, Val-d'or, QC J9P 0L7 | 2016-11-30 |
| Energestion Électronique QuÉbec Inc. | 186 6e Avenue, Boisbriand, QC J7G 1Y7 | 1998-08-14 |
| Nexo Г‰lectronique Inc. | 1908 31e Av, Pointe-aux-trembles, QC H1A 3Z8 | 2002-04-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on SÉCURITÉ ÉLECTRONIQUE CLP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.