F.P.L.N. EQUIPMENT EXCHANGE OF CANADA LIMITED (Corporation# 1610805) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 7, 1983.
| Corporation ID | 1610805 |
| Business Number | 124212101 |
| Corporation Name | F.P.L.N. EQUIPMENT EXCHANGE OF CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
33 Roseland Drive Carrying Place ON K0K 1L0 |
| Incorporation Date | 1983-12-07 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NEIL WILLIAM DICK | 33 ROSELAND DRIVE, CARRYING PLACE ON K0K 1L0, Canada |
| MARGARET DICK | 33 ROSELAND DRIVE, CARRYING PLACE ON K0K 1L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-06 | 1983-12-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-09-20 | current | 33 Roseland Drive, Carrying Place, ON K0K 1L0 |
| Address | 2007-09-12 | 2007-09-20 | 88 Bloor St. East, Suite 2005, Toronto, ON M4W 3G9 |
| Address | 1983-12-07 | 2007-09-12 | 88 Bloor St. East, Suite 2005, Toronto, ON M4W 3G9 |
| Name | 2007-09-12 | current | F.P.L.N. EQUIPMENT EXCHANGE OF CANADA LIMITED |
| Name | 1983-12-07 | 2007-09-12 | F.P.L.N. EQUIPMENT EXCHANGE OF CANADA LIMITED |
| Status | 2007-09-12 | current | Active / Actif |
| Status | 1993-10-04 | 2007-09-12 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-04-01 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-07 | 1989-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-09-12 | Revival / Reconstitution | |
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1983-12-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-09-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-09-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 33 ROSELAND DRIVE |
| City | CARRYING PLACE |
| Province | ON |
| Postal Code | K0K 1L0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12431041 Canada Inc. | 7 Barcovan Beach Road, Carrying Place, ON K0K 1L0 | 2020-10-20 |
| Garoom Inc. | 3390 County Road #3, Carrying Place, ON K0K 1L0 | 2020-09-22 |
| Stonewall Company Inc. | 27 Wayne Cresent, Carrying Place, ON K0K 1L0 | 2020-08-30 |
| Diverse Roots Rural Ontario | 3130 County Rd 3, Carrying Place, ON K0K 1L0 | 2020-08-17 |
| Market Mix Corp. | 15 Wellers Lane, Carrying Place, ON K0K 1L0 | 2020-06-23 |
| K9-ahora Pampered Pets Incorporated | 57 Harbard Road, Carrying Place, ON K0K 1L0 | 2020-01-31 |
| Zero To Mastery Inc. | 2299 Victoria Road, Carrying Place, ON K0K 1L0 | 2019-08-18 |
| 11462482 Canada Inc. | 2808 County Road 3, Carrying Place, ON K0K 1L0 | 2019-06-13 |
| Long & Co. Interior Design Inc. | 6 Carriage Lane, Carrying Place, ON K0K 1L0 | 2019-04-05 |
| Mason958 Inc. | 21087 Loyalist Parkway, Carrying Place, ON K0K 1L0 | 2018-05-18 |
| Find all corporations in postal code K0K 1L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NEIL WILLIAM DICK | 33 ROSELAND DRIVE, CARRYING PLACE ON K0K 1L0, Canada |
| MARGARET DICK | 33 ROSELAND DRIVE, CARRYING PLACE ON K0K 1L0, Canada |
| City | CARRYING PLACE |
| Post Code | K0K 1L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mjc Waste Equipment Exchange Inc. | 149 Davis Trail, Thornton, ON L0L 2N0 | 2008-11-07 |
| Meridian Equipment Leasing Canada, Ltd. | 130 King Street West, Suite 1800, The Exchange Tower, Toronto, ON M5X 1E3 | 2014-06-25 |
| Moe Equipment Limited | 65 Grafton Street, Charlottetown, PE C1A 8B9 | |
| Equipment Forestier Osa Limitee | 1155 Dorchester Boulevard West, Suite 3301, Montreal, QC H3B 3T1 | 1977-05-12 |
| Valrich Equipment Limited | 2305 Wyecroft Road, Oakville, ON L6L 6R2 | |
| Exchange Professional Network | 69 Bickerton Crescent, Toronto, ON M2J 3T2 | 2020-08-27 |
| Exchange Investments Ltd. | 1155 University St., Suite 1310, Montreal, QC H3B 3A7 | 1945-07-18 |
| Polytron (canada) Limited | 609 Grain Exchange Bldg, Winnipeg, MB R3B 0V5 | 1963-08-15 |
| Itt Grinnell Company of Canada, Limited | 260 West Exchange St, Providence, ON O29 1 | 1914-06-04 |
| Anglo Continental Exchange (canada) Limited | 535 Robin Hood Rd., West Vancouver, BC V7S 1T4 |
Please comment or provide details below to improve the information on F.P.L.N. EQUIPMENT EXCHANGE OF CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.