Canadian Association of Wholesale Sales Representatives (Corporation# 1610741) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 7, 1983.
| Corporation ID | 1610741 |
| Business Number | 100759927 |
| Corporation Name | Canadian Association of Wholesale Sales Representatives |
| Registered Office Address |
2708 Yonge Street, Suite 1342 Toronto ON M4N 2H9 |
| Incorporation Date | 1983-12-07 |
| Dissolution Date | 2017-08-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ken Melnychuk | 341-6655-178th Street NW, Edmonton AB T5T 4J5, Canada |
| Joey Feinstein | 4297 Gander Pl, Richmond BC V7E 5R1, Canada |
| Jody Mcllwain | 5608 1st Street SW, Bay 5, Calgary AB T2H 1H8, Canada |
| Robert Sallie | 54 Ardill Crescent, Aurora ON L4G 5S6, Canada |
| Kim Crawford | 71 Wingold Ave Suite 107, Toronto ON M6B 1P8, Canada |
| Arthur Freeman | 35 Scadding Ave, Suite 203, Toronto ON M5A 4L1, Canada |
| Maizie Thorleifson | 1951 Glen Drive Suite 216, Vancouver BC V6A 4J6, Canada |
| Ronnie Kantor | 53 Edgar Woods Road, Toronto ON M2H 3M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-09-28 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1983-12-07 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-12-07 | 2020-09-28 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-12-06 | 1983-12-07 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-09-28 | current | 2708 Yonge Street, Suite 1342, Toronto, ON M4N 2H9 |
| Address | 1983-12-07 | current | 22 Leader Lane, Suite 320a, Toronto, ON M5E 1S5 |
| Address | 1983-12-07 | 2020-09-28 | 22 Leader Lane, Suite 320a, Toronto, ON M5E 1S5 |
| Name | 2020-09-28 | current | Canadian Association of Wholesale Sales Representatives |
| Name | 1983-12-07 | current | CANADIAN ASSOCIATION OF WHOLESALE REPRESENTATIVES |
| Name | 1983-12-07 | 2020-09-28 | CANADIAN ASSOCIATION OF WHOLESALE REPRESENTATIVES |
| Status | 2020-09-28 | current | Active / Actif |
| Status | 2017-08-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-08-01 | 2020-09-28 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-10-31 | 2017-08-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2016-10-31 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-07 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-01 | Dissolution | Section: 222 |
| 1983-12-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11714139 Canada Inc. | 2708 Yonge Street Unit 1423, Toronto, ON M4N 2H9 | 2019-10-31 |
| Triple Controls Inc. | 2714 Yonge Street, Toronto, ON M4N 2H9 | 2005-10-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12073170 Canada Inc. | #5- 40 Hargrave Lane, Toronto, ON M4N 0A4 | 2020-05-21 |
| Lizi Canada Inc. | 41 Hargrave Lane, Toronto, ON M4N 0A4 | 2019-10-07 |
| 11317423 Canada Limited | 7 Hargrave Lane, Toronto, ON M4N 0A4 | 2019-04-09 |
| Wca Advisory Inc. | 30 Hargrave Lane Unit 4, Toronto, ON M4N 0A4 | 2018-12-09 |
| 11031031 Canada Inc. | 60 Hargrave Lane, 3, Toronto, ON M4N 0A4 | 2018-10-06 |
| 10798924 Canada Inc. | 20 - 50 Hargrave Lane, Toronto, ON M4N 0A4 | 2018-05-24 |
| Aadia Ventures Inc. | 55, Hargrave Lane, Toronto, ON M4N 0A4 | 2017-09-12 |
| 10313114 Canada Inc. | 12- 30 Hargrave Lane, Toronto, ON M4N 0A4 | 2017-07-07 |
| Mtranz Canada Inc. | 14-10 Hargrave Lane, Toronto, ON M4N 0A4 | 2017-05-05 |
| 9973494 Canada Inc. | 47 Hargrave Lane, Toronto, ON M4N 0A4 | 2016-11-04 |
| Find all corporations in postal code M4N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ken Melnychuk | 341-6655-178th Street NW, Edmonton AB T5T 4J5, Canada |
| Joey Feinstein | 4297 Gander Pl, Richmond BC V7E 5R1, Canada |
| Jody Mcllwain | 5608 1st Street SW, Bay 5, Calgary AB T2H 1H8, Canada |
| Robert Sallie | 54 Ardill Crescent, Aurora ON L4G 5S6, Canada |
| Kim Crawford | 71 Wingold Ave Suite 107, Toronto ON M6B 1P8, Canada |
| Arthur Freeman | 35 Scadding Ave, Suite 203, Toronto ON M5A 4L1, Canada |
| Maizie Thorleifson | 1951 Glen Drive Suite 216, Vancouver BC V6A 4J6, Canada |
| Ronnie Kantor | 53 Edgar Woods Road, Toronto ON M2H 3M3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4N 2H9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Electronic Sales Representatives Association | 1 Sparks St, Toronto, ON M2H 2W1 | 1968-02-22 |
| L'association Canadienne Des Representants En Radiodiffusion Inc. | 50 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M4P 1A6 | 1989-03-13 |
| Canadian Institute of Sales Representatives | 141 Laurier Ouest, Suite 804, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1979-02-27 |
| Canadian Association Representatives of Talent | 127 Hillhurst Blvd, Toronto 12, ON M5N 1N7 | 1970-11-27 |
| The Canadian Association of Professional Securities Representatives | 555 Burrard St, P.o.box 49135, Vancouver, BC V7X 1J8 | 1974-07-11 |
| Canadian Electrical Manufacturers Representatives Association | 5800 Explorer Drive, Suite 200, Mississauga, ON L4W 5K9 | 1982-05-17 |
| The Canadian Wholesale Dry Goods Association | 4155 Marcil Ave, Montreal 260, QC | 1945-09-28 |
| The Canadian Wholesale Grocers Association | 750 Laurentien Blvd., Suite 410, Montreal, QC H4M 2M4 | 1919-06-06 |
| Canadian Wholesale & Remanufacture Lumber Association | 201 Portage Avenue, Suite 2200, Winnipeg, MB R3B 3L3 | 1996-07-03 |
| L'association Canadienne De La Publicite Et Des Ventes | 900 Dorchester Blvd., Suite 369, Montreal 101, ON H3B 4A5 | 1973-04-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Association of Wholesale Sales Representatives.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.