128547 CANADA INC. (Corporation# 1610627) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 2, 1983.
| Corporation ID | 1610627 |
| Business Number | 876796467 |
| Corporation Name | 128547 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
6555 Kildare Road Suite 516 Cote St Luc QC H4W 2X4 |
| Incorporation Date | 1983-12-02 |
| Dissolution Date | 1995-06-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| S. SPINNOCK | 6555 KILDARE ROAD, SUITE 516, COTE ST LUC QC H4W 2X4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-01 | 1983-12-02 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-12-02 | current | 6555 Kildare Road, Suite 516, Cote St Luc, QC H4W 2X4 |
| Name | 1983-12-02 | current | 128547 CANADA INC. |
| Status | 1995-06-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-04-05 | 1995-06-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-02 | 1986-04-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-06-09 | Dissolution | |
| 1983-12-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 6555 KILDARE ROAD |
| City | COTE ST LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 2X4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Weekly Herald Inc. | 6555 Kildare Road, Apt.514, Cote St-luc, QC H4W 2X4 | 1988-11-03 |
| 119231 Canada Inc. | 6555 Kildare Road, Suite 312, Cote St Luc, QC H4W 2X4 | 1982-12-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2836564 Canada Inc. | 6555 Kildare Avenue, Montreal, QC H4W 2X4 | 1992-07-13 |
| 150980 Canada Inc. | 6555 Kildare, Apt. 217, Cote St-luc, QC H4W 2X4 | 1986-07-09 |
| 3165922 Canada Inc. | 6555 Kildare, Apt 612, Cote St-luc, QC H4W 2X4 | 1995-07-17 |
| Boutique Donah Inc. | 6555 Kildare, Suite 215, Cote-st-luc, QC H4W 2X4 | 1985-01-15 |
| Kyla Uniserve Inc. | 6555 Kildare, Suite 503, Cote St-luc, QC H4W 2X4 | 1987-11-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| S. SPINNOCK | 6555 KILDARE ROAD, SUITE 516, COTE ST LUC QC H4W 2X4, Canada |
| City | COTE ST LUC |
| Post Code | H4W2X4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 128547 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.