128870 CANADA INC. (Corporation# 1610589) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 7, 1983.
| Corporation ID | 1610589 |
| Business Number | 120416722 |
| Corporation Name | 128870 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1816 Mont Royal Avenue Est Montreal QC H2H 1J1 |
| Incorporation Date | 1983-12-07 |
| Dissolution Date | 2000-04-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EMILIA ELEFTERAKI | 252 RUE VILLENEUVE OUEST, MONTREAL QC H2V 2R1, Canada |
| ELEFTHERIA GIANNKI | 254 RUE VILLENEUVE OUEST, MONTREAL QC H2V 2R1, Canada |
| ILIAS KATSIROUMBAS | 6029 RUE HUTCHISON, MONTREAL QC H2V 4B7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-06 | 1983-12-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-12-07 | current | 1816 Mont Royal Avenue Est, Montreal, QC H2H 1J1 |
| Name | 1983-12-07 | current | 128870 CANADA INC. |
| Status | 2000-04-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-04-15 | 2000-04-06 | Active / Actif |
| Status | 1996-04-01 | 1996-04-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-04-06 | Dissolution | Section: 210 |
| 1983-12-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 2000-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Jeans Mont-royal Ltee | 1836 Mont Royal Est, Montreal, QC H2H 1J1 | 1980-12-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Upstarted | 1886 A Rue Masson, MontrГ©al, QC H2H 1A3 | 2017-06-21 |
| 02 Express Inc. | 1951 Rue Masson, Montreal, QC H2H 1A5 | 2002-03-08 |
| ComitÉ Pancanadien De Soutien Et De SolidaritÉ Avec La Kabylie | 1995 Rue Masson, Montreal, QC H2H 1A5 | 2001-09-19 |
| Mmd Media Assets Inc. | 2030, Rue Masson, MontrГ©al, QC H2H 1A6 | 2015-03-12 |
| Viking Solutions & Consulting Inc. | 2000 Masson Street, Montreal, QC H2H 1A6 | 2011-01-24 |
| Nbourbaki Interaction LimitГ©e | 2139, Rue Masson, MontrГ©al, QC H2H 1A8 | 2007-01-01 |
| 4298560 Canada Inc. | 2122 Rue Masson, Montreal, QC H2H 1A9 | 2005-05-03 |
| Take Off Clothing Inc. | 206-2177, Rue Masson, MontrГ©al, QC H2H 1B1 | 2018-01-10 |
| Distraction Management Inc. | 2177 Masson, Bureau 110, MontrГ©al, QC H2H 1B1 | 2016-06-28 |
| Surfaces Lumineuses Resilum Inc. | 2155, Rue Masson, MontrГ©al, QC H2H 1B1 | 2016-06-21 |
| Find all corporations in postal code H2H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EMILIA ELEFTERAKI | 252 RUE VILLENEUVE OUEST, MONTREAL QC H2V 2R1, Canada |
| ELEFTHERIA GIANNKI | 254 RUE VILLENEUVE OUEST, MONTREAL QC H2V 2R1, Canada |
| ILIAS KATSIROUMBAS | 6029 RUE HUTCHISON, MONTREAL QC H2V 4B7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2H1J1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 128870 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.