A.B.E. SERVICE DE CONSULTATION EN LANGUE SECONDE INC. (Corporation# 161047) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 23, 1976.
| Corporation ID | 161047 |
| Corporation Name | A.B.E. SERVICE DE CONSULTATION EN LANGUE SECONDE INC. |
| Registered Office Address |
1 Palace Pier Court Suite 3905 Toronto ON M8V 3W9 |
| Incorporation Date | 1976-09-23 |
| Dissolution Date | 2012-11-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARY ELMALEH | 1 PALACE PIER CRT, #3905, TORONTO ON M8V 3W9, Canada |
| BENJAMIN ELMALEH | 1 PALACE PIER CRT, #3905, TORONTO ON M8V 3W9, Canada |
| CLAUDINE COHEN | 2130 CUSHING, MONTREAL QC H4M 1E1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1976-09-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1976-09-22 | 1976-09-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-09-10 | current | 1 Palace Pier Court, Suite 3905, Toronto, ON M8V 3W9 |
| Address | 1976-09-23 | 2001-09-10 | 1 Palace Pier Court, Suite 3108, Toronto, QC M8V 3W9 |
| Name | 1976-09-23 | current | A.B.E. SERVICE DE CONSULTATION EN LANGUE SECONDE INC. |
| Status | 2012-11-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-02-25 | 2012-11-02 | Active / Actif |
| Status | 1988-01-04 | 1988-02-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-11-02 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 1976-09-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2009-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2008-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Russell Shoub Advertising Ltd. | 1 Palace Pier Court, Suite 1009, Etobicoke, ON M8V 3W9 | 1994-05-06 |
| Boyer Communications Inc. | 1 Palace Pier Court, Suite 4607, Etobicoke, ON M8V 3W9 | 1994-11-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11830872 Canada Incorporated | 1 Palace Pier Court 1607, Toronto, ON M8V 3W9 | 2020-01-07 |
| Fiora Designs Inc. | 2409-1 Palace Pier Court, Toronto, ON M8V 3W9 | 2019-10-18 |
| 11674722 Canada Inc. | 1 Palace Pier Court, Suite 1801, Etobicoke, ON M8V 3W9 | 2019-10-09 |
| 11572784 Canada Ltd. | 1 Place Pier Court, No. 711, Etobicoke, ON M8V 3W9 | 2019-08-16 |
| Gravitas Rehabilitation Consultants Inc. | 3708 - 1 Palace Pier Court, Etobicoke, ON M8V 3W9 | 2017-03-28 |
| 8213747 Canada Inc. | 1110-1 Palace Pier Crt, Toronto, ON M8V 3W9 | 2012-06-09 |
| Breitus Minny Inc. | 1, Palace Pier Court, Suite 3011, Toronto, ON M8V 3W9 | 2012-05-03 |
| Kona King Corporation | 3011 - 1 Palace Pier Court, Toronto, ON M8V 3W9 | 2009-07-13 |
| 6556256 Canada Inc. | One Palace Pier Court, Toronto, ON M8V 3W9 | 2006-04-20 |
| Avatarecord Inc. | One Palace Pier Court, Suite # 1005, Etobicoke, ON M8V 3W9 | 2004-08-27 |
| Find all corporations in postal code M8V 3W9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARY ELMALEH | 1 PALACE PIER CRT, #3905, TORONTO ON M8V 3W9, Canada |
| BENJAMIN ELMALEH | 1 PALACE PIER CRT, #3905, TORONTO ON M8V 3W9, Canada |
| CLAUDINE COHEN | 2130 CUSHING, MONTREAL QC H4M 1E1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M8V 3W9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fsecc Service De Consultation Pour L'examen Du Service Exterieur Inc. | 404 Laurier Avenue East, Suite 205, Ottawa, ON K1N 6R2 | 1983-11-23 |
| Canadian Aerospace Consulting Service (c.a.c.s.) Inc. | 4140 Marcil Avenue, Montreal, QC H4A 2Z6 | 2010-10-28 |
| C.l.a.s. Service International De Consulting Inc. | 4 Est Rue Notre Dame, Suite 701, Montreal, QC H2Y 1B8 | 1985-04-10 |
| Service De Consultation D.p. Methot Inc. | 1487 Rue Des Pionniers, St.nicolas, QC G7A 4L9 | 1983-10-31 |
| Service De Consultation P.m.e. Inc. | 1617 Royale, Trois-rivieres, QC | 1980-01-23 |
| Chusca Consultation and Service Inc. | 51 Danville Dr, North York, ON M2P 1J2 | 2016-09-20 |
| Service De Consultation Nathalie Do Inc. | 10605 Avenue De Lorimier, MontrÉal, QC H2B 2J4 | 2004-10-15 |
| Service De Consultation De L'estrie Ltee | 185 Frontenac, Sherbrooke, QC H1H 1K1 | 1979-09-25 |
| Iminco (service De Consultation) Inc. | 10 St-jacques, Suite 603, Montreal, QC H2Y 1L3 | 1985-05-31 |
| Synlic Consultation and Service Inc. | 36-1200 Aerowood Drive, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2018-09-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on A.B.E. SERVICE DE CONSULTATION EN LANGUE SECONDE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.