SENROY CONSTRUCTION INC. (Corporation# 1610406) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 7, 1983.
| Corporation ID | 1610406 |
| Business Number | 884341496 |
| Corporation Name |
SENROY CONSTRUCTION INC. LES CONSTRUCTIONS SENROY INC. |
| Registered Office Address |
6715 Rte 132 Ouest Ste-catherine QC J0L 1E0 |
| Incorporation Date | 1983-12-07 |
| Dissolution Date | 1996-01-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| REAL SENECAL | 334 CHRISTOPH FEVRIER, BOUCHERVILLE QC H3X 2X9, Canada |
| IVY STEINBERG | 100 DUFFERIN, HAMPSTEAD QC H3X 2X9, Canada |
| MINDY PASKELL | 4446 HAMPTON, NOTRE DAME DE GRACE QC H4A 2L2, Canada |
| JACQUES ROYER | 52 ARGYLE, KIRKLAND QC H9G 3P2, Canada |
| GERRY SNYDER | 4915 PONSARD, SNOWDEN QC H3W 2A6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-06 | 1983-12-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1984-01-10 | current | 6715 Rte 132 Ouest, Ste-catherine, QC J0L 1E0 |
| Name | 1984-02-09 | current | SENROY CONSTRUCTION INC. |
| Name | 1984-02-09 | current | LES CONSTRUCTIONS SENROY INC. |
| Name | 1983-12-07 | 1984-02-09 | 128858 CANADA INC. |
| Status | 1996-01-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-04-04 | 1996-01-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-07 | 1988-04-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-01-04 | Dissolution | |
| 1983-12-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1985-05-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6715 RTE 132 OUEST |
| City | STE-CATHERINE |
| Province | QC |
| Postal Code | J0L 1E0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Denis Leblanc Holding Inc. | 1480 Rue De L'ecole, Sainte-catherine, QC J0L 1E0 | 1999-02-22 |
| Vtnsoft Inc. | 1760 Centrale, Ste-catherine, QC J0L 1E0 | 1999-02-16 |
| Mark Wieczorek Management Inc. | 4105 Route 132, Ville Ste-catherine, QC J0L 1E0 | 1998-12-10 |
| Elegant-match (collection) Fragrances Et Cosmetique Inc. | 6755 Route 132, Ville Ste-catherine, QC J0L 1E0 | 1998-11-17 |
| 3322521 Canada Inc. | 6258 Route 132, P O Box 59, St-catherine, QC J0L 1E0 | 1996-12-12 |
| Tec Thibaudeau Expert-consultants Inc. | 800 Rue Des Cascades, Ste-catherine, QC J0L 1E0 | 1996-08-30 |
| 3237966 Canada Inc. | 1020 Rue De La Goelette, St-catherine, QC J0L 1E0 | 1996-03-13 |
| 3221032 Canada Inc. | 4065 Des Amares, Ste-catherine, QC J0L 1E0 | 1996-01-18 |
| Nova Aq Inc. | 1200 Garnier, Suite 3010, St-catherine, QC J0L 1E0 | 1995-07-28 |
| Transport Marcel D. Fournier Inc. | 330 Rue Du Titanic, Ste-catherine, QC J0L 1E0 | 1995-05-25 |
| Find all corporations in postal code J0L1E0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| REAL SENECAL | 334 CHRISTOPH FEVRIER, BOUCHERVILLE QC H3X 2X9, Canada |
| IVY STEINBERG | 100 DUFFERIN, HAMPSTEAD QC H3X 2X9, Canada |
| MINDY PASKELL | 4446 HAMPTON, NOTRE DAME DE GRACE QC H4A 2L2, Canada |
| JACQUES ROYER | 52 ARGYLE, KIRKLAND QC H9G 3P2, Canada |
| GERRY SNYDER | 4915 PONSARD, SNOWDEN QC H3W 2A6, Canada |
| City | STE-CATHERINE |
| Post Code | J0L1E0 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + STE-CATHERINE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Maisons Senroy Inc. | 6715 Route 132 West, Ste-catherine, QC J0L 1E0 | 1983-12-08 |
| Les Locations Senroy Inc. | 6715 Route 132 West, Ste-catherine, QC J0L 1E0 | 1984-02-01 |
| Les Industries Senroy Inc. | 6715 Route 132 West, P.o. Box 669, St-catherine, QC J0L 1E0 | 1978-04-11 |
| Les Constructions Dev-west Construction Ltd. | 611 Avenue Lafleur, Lasalle, QC H8R 3J4 | 1988-07-06 |
| Pie Ix Construction Inc. | 9993 Boul. Pie Ix, Montreal, QC H1Z 3X1 | 1982-01-29 |
| Les Constructions Sanchez Construction Limited | 295 North, Gatineau, QC J9H 6W8 | 1985-03-21 |
| Constructions Des Cantons Inc. | 25 Chemin De La Bourgade, Eastman, QC J0E 1P0 | 2017-07-06 |
| Constructions Ste-nor Inc. | 6400 Avenue Auteuil, Brossard, QC J4Z 3P5 | 1985-04-12 |
| Les Constructions L U D Ltee | 12570 Paul Duffault, Montreal, QC | 1977-07-04 |
| Les Constructions Hu-bec Ltee | 345 Victoria Ave., Suite 410, Montreal, QC H3Z 2N2 | 1986-12-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on SENROY CONSTRUCTION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.